Słubice: 23 maja 2019   |   Imieniny: Iwona, Michał, Dezyriusz
Słubice24.pl Wiadomości Aktualności Zakaz handlu zatwierdzony. Sprawdź, w jakie niedziele nie zrobisz zakupów
reklama
reklama

Zakaz handlu zatwierdzony. Sprawdź, w jakie niedziele nie zrobisz zakupów

Klamka zapadła, prezydent podpisał. Już niedługo nie będziemy mogli robić zakupów w marketach w niektóre niedziele. Ale w ustawie nie ma ani słowa o bazarach. Te będą działały normalnie. Choć „handlowy krajobraz” w mieście zapewne nieco się zmieni.

zakupy rodizna

Sejm uchwalił, prezydent podpisał. Po ponad dwóch latach rządów PiS zrealizował kolejną obietnicę wyborczą: wprowadził zakaz handlu w niedziele – na razie w formie ograniczenia, sklepy będą zamknięte w wybrane dni w roku. Zakaz będzie wchodził w życie stopniowo.

W 2018 roku będzie 29 niedziel handlowych i 23 niedziele z zakazem handlu. Ustawa dokładnie precyzuje, które to dni. Nie licząc pozostalych dni świątecznych, ustawowo wolnych od pracy, zakupów nie zrobimy:
  • 11 i 18 marca,
  • 8, 15 i 22 kwietnia,
  • 13 i 20 maja,
  • 10 i 17 czerwca,
  • 8, 15 i 22 lipca,
  • 12 i 19 sierpnia,
  • 9, 16 i 23 września,
  • 14 i 21 października,
  • 11 i 18 listopada,
  • 9 i 16 grudnia.
Ponadto wolne niedziele w tym roku wypadną także: 1 kwietnia (Wielkanoc), 20 maja (Zesłanie Ducha Świętego) oraz 11 listopada (Święto Niepodległości).

W 2019 roku niedziel, w które będzie można iść na zakupy będzie jeszcze mniej, bo tylko w jedna w miesiącu. A od 2020 roku niedzielny handel będzie całkowicie zakazany z wyjątkiem dwóch niedziel przed Bożym Narodzeniem, jednej przed Wielkanocą i czterech dodatkowych, czyli ostatniej niedzieli w kwietniu, czerwcu oraz sierpniu.

Tyle o zakazie. Na pewno dotyczy on dużych sklepów. Ale ustawa wymienia również wiele wyjątków. Gdzie jednak będzie można zrobić zakupy? W niedziele pozostaną otwarte m.in. sklepy prowadzone przez przedsiębiorców "we własnym imieniu i na własny rachunek". A także m.in. piekarnie, cukiernie, lodziarnie, stacje paliw, kwiaciarnie, sklepy z prasą, wyrobami tytoniowymi, sklepach z pamiątkami i dewocjonaliami, biletami, na dworcach (ale z ograniczoną powierzchnią). Zakupy będzie można również bez przeszkód robić w Internecie. Zakaz nie obejmuje też placówek pocztowych, hurtowni farmaceutycznych, czy rolników, którzy sprzedają swoje wyroby.

Wyjątków jest zatem sporo. Zakazem nie są objęte również bazary. To dobra wiadomość dla słubickich kupców. Bez przeszkód będą mogli prowadzić handel we wszystkie niedziele. Czy klienci z Niemiec będą równie tłumnie przyjeżdżać na zakupy w te dni, kiedy zamknięte będą duże sklepy? Czy w soboty poprzedzające niedziele objęte zakazem czeka nas „najazd” klientów i duże kolejki do kas? O tym przekonamy się już w połowie marca.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jak oceniasz poziom czystości w Słubicach (licząc wg szkolnej skali)?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama