Słubice: 16 października 2018   |   Imieniny: Lucyny, Małgorzaty, Wiktora
reklama
reklama

Nietypowa lekcji historii w Berlinie

Rozmowy o historii Polski i Niemiec nie są łatwe. Podczas wizyty w Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie zagadnienia z nią związane poznawali uczniowie ze słubickiego liceum. Mieli okazję korzystać z polsko-niemieckiego podręcznika do nauki historii, a także zwiedzić stolicę Niemiec.

liceum berlin

Historia jest nauczycielką życia - mówi stare przysłowie. I daje cenne lekcje, zwłaszcza jeśli można na własne oczy zobaczyć miejsca znane z podręczników. Lub dowiedzieć się, jak znane wydarzenia historyczne są opisywane w innym kraju. Taką szansę mieli słubiccy licealiści.

30 listopada grupa uczniów z Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta w Słubicach wraz z nauczycielkami Dorotą Rutką i Stanisławą Nowak wzięli udział w nietypowej lekcji historii, przygotowanej przez Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie.

Pracownicy naukowi placówki - prof. Robert Traba, prof. Igor Kąkolewski oraz dr Dominik Pick - przedstawili uczniom to szczególne miejsce, które jest jedyną placówką zagraniczną Polskiej Akademii Nauk prowadzącą własną działalność naukowo-badawczą. Opowiedzieli im również o swoich najnowszych badaniach.

Na uczniów czekała niespodzianka – mogli zobaczyć, jak wygląda pierwsze wydanie wspólnego polsko-niemieckiego podręcznika do nauki historii. Dowiedzieli się również, jak powstawała ta nietypowa książka.

Naukowcy zdradzili młodzieży tajniki swojej pracy - zaprezentowali sposób opracowywania poszczególnych wydarzeń historycznych oraz to jak zostały przedstawione w podręczniku. Jak sami podkreślali, nie było to zadanie łatwe, ponieważ te same zdarzenia mogą mieć inne znaczenie dla Polski i Niemiec i przez to być zupełnie inaczej postrzegane.

liceum berlin2

Spotkanie z naukowcami to jednak nie wszystko. Nasza młodzież również miała okazję na własne oczy zobaczyć i zwiedzić historyczne miejsca Berlina. Przy zwiedzaniu towarzyszył im wspomniany dr Pick, który - jak podkreślali sami uczestnicy – doskonale sprawdził się w roli przewodnika.

Słubiccy licealiści poznali jeszcze jedno miejsce z polskimi korzeniami – dowiedzieli się czym zajmuje się Instytut Polski w Berlinie. Na zakończenie polska grupa wzięła udział w dyskusji panelowej związanej z wydaniem ostatniego tomu „20 Polsko – Niemieckich Miejsc Pamięci”.

Uczniowie nie wyjechali z Berlina z pustymi rękami. Centrum Badań Historycznych PAN podarowało szkolnej bibliotece wspomniane wyżej podręczniki oraz książki „My berlińczycy” i „Polnisches Berlin”. Dzięki temu będą mogli z nich korzystać także pozostali nauczyciele i uczniowie.

- Za tę możliwość bardzo dziękujemy - podsumowali uczestnicy nietypowej lekcji historii.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy w Słubicach potrzebna jest chirurgia dziecięca?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama