Słubice: 20 stycznia 2019   |   Imieniny: Fabian, Sebastian
reklama
reklama

Nietypowa lekcji historii w Berlinie

Rozmowy o historii Polski i Niemiec nie są łatwe. Podczas wizyty w Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie zagadnienia z nią związane poznawali uczniowie ze słubickiego liceum. Mieli okazję korzystać z polsko-niemieckiego podręcznika do nauki historii, a także zwiedzić stolicę Niemiec.

liceum berlin

Historia jest nauczycielką życia - mówi stare przysłowie. I daje cenne lekcje, zwłaszcza jeśli można na własne oczy zobaczyć miejsca znane z podręczników. Lub dowiedzieć się, jak znane wydarzenia historyczne są opisywane w innym kraju. Taką szansę mieli słubiccy licealiści.

30 listopada grupa uczniów z Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta w Słubicach wraz z nauczycielkami Dorotą Rutką i Stanisławą Nowak wzięli udział w nietypowej lekcji historii, przygotowanej przez Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie.

Pracownicy naukowi placówki - prof. Robert Traba, prof. Igor Kąkolewski oraz dr Dominik Pick - przedstawili uczniom to szczególne miejsce, które jest jedyną placówką zagraniczną Polskiej Akademii Nauk prowadzącą własną działalność naukowo-badawczą. Opowiedzieli im również o swoich najnowszych badaniach.

Na uczniów czekała niespodzianka – mogli zobaczyć, jak wygląda pierwsze wydanie wspólnego polsko-niemieckiego podręcznika do nauki historii. Dowiedzieli się również, jak powstawała ta nietypowa książka.

Naukowcy zdradzili młodzieży tajniki swojej pracy - zaprezentowali sposób opracowywania poszczególnych wydarzeń historycznych oraz to jak zostały przedstawione w podręczniku. Jak sami podkreślali, nie było to zadanie łatwe, ponieważ te same zdarzenia mogą mieć inne znaczenie dla Polski i Niemiec i przez to być zupełnie inaczej postrzegane.

liceum berlin2

Spotkanie z naukowcami to jednak nie wszystko. Nasza młodzież również miała okazję na własne oczy zobaczyć i zwiedzić historyczne miejsca Berlina. Przy zwiedzaniu towarzyszył im wspomniany dr Pick, który - jak podkreślali sami uczestnicy – doskonale sprawdził się w roli przewodnika.

Słubiccy licealiści poznali jeszcze jedno miejsce z polskimi korzeniami – dowiedzieli się czym zajmuje się Instytut Polski w Berlinie. Na zakończenie polska grupa wzięła udział w dyskusji panelowej związanej z wydaniem ostatniego tomu „20 Polsko – Niemieckich Miejsc Pamięci”.

Uczniowie nie wyjechali z Berlina z pustymi rękami. Centrum Badań Historycznych PAN podarowało szkolnej bibliotece wspomniane wyżej podręczniki oraz książki „My berlińczycy” i „Polnisches Berlin”. Dzięki temu będą mogli z nich korzystać także pozostali nauczyciele i uczniowie.

- Za tę możliwość bardzo dziękujemy - podsumowali uczestnicy nietypowej lekcji historii.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jaki był dla Słubic 2018 rok?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama