Słubice: 9 grudnia 2018   |   Imieniny: Aneta, Leokadia, Wiesław
Słubice24.pl Wiadomości Aktualności BMW buduje w Słubicach magazyn. Będą miejsca pracy i... nowe mieszkania?
reklama
reklama

BMW buduje w Słubicach magazyn. Będą miejsca pracy i... nowe mieszkania?

Kolejne warta uwagi inwestycja powstaje na terenie gminy Słubice, a konkretnie na strefie ekonomicznej. To nowy magazyn grupy BMW, który będzie obsługiwać całą Polskę i wschodnie Niemcy. Znajdzie w nim zatrudnienie nawet kilkaset osób.

bmw magazyn_1

O inwestycji było głośno już od wielu miesięcy. W marcu br. burmistrz Słubic Tomasz Ciszewicz w jednym z radiowych wywiadów po raz pierwszy opowiedział o tym publicznie. Wtedy trwały jeszcze procedury administracyjne związane z lokalizacją inwestycji i nie było takie pewne czy trafi ona do grodu nad Odrą.

Będą obsługiwać Polskę i Niemcy

Tak się jednak stało i nowoczesny magazyn o powierzchni ponad 32 tys. m2 (z możliwością rozbudowy o kolejne 10 tys.) powstanie właśnie w Słubicach. 20 października odbyło się uroczyste zawieszenie wiechy, ale na placu budowy praca wre już od połowy sierpnia. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budynek zostanie oddany do użytku w kwietniu 2018 roku, a sam magazyn zacznie funkcjonować kilka miesięcy później. Ma służyć jako centrum dystrybucyjne części zamiennych na rynek Polski i Wschodnich Niemiec (łącznie 164 punkty).

Warto zaznaczyć, że to nie pierwsza inwestycja grupy BMW w Słubicach. Od 2007 roku, także na strefie, działa znacznie mniejsze centrum logistyczne. Nie było jednak możliwości jego bezpośredniej rozbudowy, a i sam magazyn odbiegał już od obecnych standardów, jakich wymagana BMW. Stąd pomysł na stworzenie zupełnie nowego obiektu, którego linia produkcyjna będzie w stanie obsługiwać aż 3 mln zamówień.

bmw magazyn_2

Co oznacza nowa inwestycja? Na pewno spore zmiany na lokalnym rynku pracy. Inwestor nie przedstawił na razie konkretnych liczb dotyczących zapotrzebowania na pracowników, ale nieoficjalnie usłyszeliśmy, że może chodzić nawet o 300-400 osób. Już teraz wiele firm ma problemy ze znalezieniem chętnych do pracy. Być może nowy pracodawca będzie chciał ich skusić wyższymi zarobkami lub dodatkowymi świadczeniami?

Inwestycja na światowym poziomie

Tego podczas wspomnianej wyżej uroczystości nie usłyszeliśmy. Poznaliśmy za to nieco więcej szczegółów samej inwestycji. Jej głównym wykonawcą jest firmą Goodman, jeden z wiodących developerów na polskim i europejskim rynku. To już czwarta inwestycja tej spółki dla motoryzacyjnego giganta, ale pierwsza na terenie naszego kraju. Ma spełniać wszelkie najnowsze światowe standardy, jeśli chodzi o tego typu obiekty.

- Magazyn, który wybudujemy w Świecku, jest bezpośrednią kontynuacją naszej współpracy z grupą BMW w Niemczech, gdzie w ciągu dwóch ostatnich lat oddaliśmy do użytku tej firmy dwa centra logistyczne. Nowa umowa jest dowodem zaufania ze strony BMW i potwierdzeniem, że Goodman spełnia swoje obietnice: od zapewnienia idealnej lokalizacji po dostarczenie wysokiej jakości magazynu zgodnie z harmonogramem – mówił podczas uroczystości Maciej Madejak, jeden z menedżerów w firmie Goodman.

BMW wybrało lokalizację nieprzypadkowo. Działka, na której powstaje magazyn, jest położona zaledwie 6 km od granicy polsko-niemieckiej. Stąd jest 110 km do Berlina, gdzie BMW ma swoją fabrykę. A dogodny dojazd autostradą A2 i A12 po stronie niemieckiej stanowi dla BMW kolejne udogodnienie.

BMW ze słubickim akcentem

Nie byłoby jednak tej inwestycji w Słubicach, gdyby nie pomoc ekspertów firmy doradzającej BMW, Jones Lang LaSalle, a konkretnie jednego człowieka – Mariusza Zborowskiego. Wielu słubiczan zapewne kojarzy go z działalności sportowej i społecznej. Jest prezesem SKP Słubice, prowadzi treningi dla podopiecznych Fundacji Grupy Pomagamy. Zawodowo jednak od wielu lat jest związany z branżą nieruchomości i to on "wychodził" powstanie centrum BMW w Słubicach. Trwało to ponad rok. Najpierw przekonał inwestora do lokalizacji na terenie naszej gminy, potem negocjował warunki, a na koniec załatwiał wszelkie urzędowe pozwolenia.

Jego wkład docenił Tomasz Olszewski, dyrektor regionalny firmy JLL, kierujący zespołem doradzającym BMW. - Szczególne podziękowania należą się Mariuszowi Zborowskiemu, rodowitemu słubiczaninowi, bo to właśnie dzięki niemu, w tym właśnie miejscu, możemy o tej inwestycji mówić – mówił podczas uroczystości.

bmw magazyn_3

Jak podkreśla sam M. Zborowski, o dogodne miejsce nie było łatwo. BMW rozważało także Świebodzin, Torzym, Rzepin. Ostateczny wybór padł na jedną z ostatnich wolnych już działek na terenie Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Jej prezes, Krzysztof Kielec, nie kryje zadowolenia z tego faktu.

Lokalne władze się cieszą i obiecują

- Jesteśmy dumni, że tak renomowana firma jak grupa BMW zdecydowała się na umiejscowienie swojego zakładu na terenie KSSSE i cieszymy się, że w ten sposób przyczyniliśmy się do realizacji tej inwestycji – mówił w swoim wystąpieniu. Co ciekawe, grupa BMW nie będzie korzystać ze zwolnień, jakie przysługują firmom inwestującym na terenie stref ekonomicznych, gdyż nawet o takie… nie zabiegała.

Oprócz przedstawicieli inwestora oraz wykonawców, podczas uroczystości nie zabrakło także reprezentantów lokalnej władzy. Byli starosta słubicki Marcin Jabłoński oraz burmistrz Słubic Tomasz Ciszewicz. Ten ostatni z dumą mówił o powstającej inwestycji i złożył deklarację budowy mieszkań, z których będą mogli korzystać także pracownicy BMW, nowego przedszkola oraz potwierdził budowę… basenu.

Czy te inwestycje uda się zrealizować równie szybko jak planowane otwarcie centrum BMW? O tym przekonamy się już za niespełna rok. Sprawie zarówno gminnych, jak i motoryzacyjnych inwestycji, będziemy się przyglądać.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy artystyczne graffiti to dobry sposób na upiększenie miasta?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama