Słubice: 17 grudnia 2018   |   Imieniny: Olimpia, Łukasz, Jolanta
Słubice24.pl Wiadomości Aktualności Jak zrewitalizować słubicki stadion? Kontrapunkt przedstawił koncepcję
reklama
reklama

Jak zrewitalizować słubicki stadion? Kontrapunkt przedstawił koncepcję

Stadion w Słubicach ma na pewno chlubną przeszłość, ale jaka czeka go przyszłość? Stowarzyszenie Kontrapunkt ma swoją koncepcję. Jego członkowie chcieliby rozbudować infrastrukturę sportową. Pomysł opisali we wniosku do gminnego budżetu. Jak ich zdaniem mogłyby wyglądać okolice stadionu?

5

Historyczny potencjał

Przypomnijmy kilka faktów z historii. Dawny Stadion Wschodniomarchijski (obecnie stadion SOSIR) został otwarty dokładnie 27 maja 1927 roku. Wtedy duży i nowoczesny, oferował miejsca dla 30 tys. osób. 75 lat po otwarciu, w latach 2002-2003, przeszedł gruntowną renowację. W kolejnych latach nie brakowało pomysłów na modernizację, chciano m.in. poszerzać bieżnie do 8 torów, budować nowy basen z zadaszeniem. W czerwcu 2014 roku obiekt został wpisany do rejestru zabytków.

Stowarzyszenie Kontrapunkt ze Słubic ma pomysł, jak zmodernizować nasz stadion, żeby był obiektem nowoczesnym, nie tracąc swojego unikalnego historycznego charakteru. Swoją koncepcję opisali we wniosku do budżetu gminy Słubice na rok 2018, który złożyli we wrześniu w Urzędzie Miejskim w Słubicach.

Co miałoby się zmienić?

Stowarzyszenie postuluje przede wszystkim, aby gmina Słubice pozyskała od Agencji Nieruchomości Rolnych działkę nr 2/53 sąsiadującą z obiektami sportowymi (chodzi o teren położony przy zbiegu ul. Sportowej i Folwarcznej, w sąsiedztwie 4 boisk bocznych). Obecnie są to nieużytki, ale przed wojną znajdowały się tu obiekty sportowe, widoczne wyraźnie na archiwalnych zdjęciach.

- Dzięki przyłączeniu i zagospodarowaniu tego terenu w Słubicach mogłyby się odbywać zawody lekkoataltyczne na wysokim, również międzynarodowym poziomie – przekonuje architekt Adrian Mermer, jeden z członków Kontrapunktu.

Chodzi o stworzenie odpowiedniego miejsce do rozgrzewki oraz zaplecza  – zgodnie z najnowszymi wymogami Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Zdaniem A. Mermera i pozostałych autorów wniosku – Wandy Tiszuk oraz Bogusława Dyby, na terenach pozyskanych od ANR można by również postawić obiekty służące innym dyscyplinom: korty tenisowe, hale sportowe, kawiarnie czy otwarte „Pola Marsowe” do organizacji pikników i rozmaitych imprez masowych. Teren zostałby również wyposażony w parkingi przeznaczone nie tylko dla kibiców i sportowców, ale również klientów pobliskich bazarów.

Jak to zrobić?

Członkowie Kontrapunktu uważają, że na podstawie obowiązujących przepisów jest możliwe pozyskanie przez gminę działki należącej do ANR. Chodzi o szczególny przypadek, gdy taki teren miałby być przeznaczony na realizację zadań własnych lokalnego samorządu, w tym konkretnym przypadku chodzi o rozwój kultury fizycznej. Wtedy takie przekazanie mogłoby odbyć się nawet bezpłatnie. Wiemy jednak, że ANR w/w działkę przeznaczył do zbycia.

stadion slubice_rzut

Autorzy wniosku idą dalej. Postulują, aby zorganizować konferencję z udziałem władz, ekspertów i decydentów z zakresu architektury, konserwacji zabytków i sportu. Powołać komitet ds. rewitalizacji i rozwoju kompleksu. Potem sporządzić analizy, diagnozy i studia wykonalności określające zakres prac i inwestycji. I opracować program zmian.

A na jego podstawie ogłosić międzynarodowy konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji rozbudowy kompleksu sportowego w Słubicach. Podobne konkursy organizował np. Gubin (na adaptację budynku Centrum Kultury i Komunikacji).

Sportowe centrum regionu

Członkowie stowarzyszenia zaznaczają w swoim wniosku, iż dobrze przygotowane plany i odpowiednia promocja mogą być podstawą do składania wniosków o dofinasowanie z różnych źródeł, np. europejskich. A samo miasto dzięki takiej nowoczesnej bazie sportowej zyska na znaczeniu.

- Rozwijanie stadionu w tym kierunku będzie stanowić znaczący potencjał dla miasta, dzięki któremu może ono zaistnieć na mapach nie tylko jako ośrodek handlowo-usługowy, ale także jako niezwykłe miejsce posiadające jeden ze znaczących obszarów sportowych w regionie – czytamy w podsumowaniu opracowania.

Cały wniosek – wraz z ilustracjami i szczegółowymi wyjaśnieniami, a także korespondencją prowadzą przez stowarzyszenie z urzędnikami – można zobaczyć poniżej.

ZOBACZ WNIOSEK

Co na to samorząd i mieszkańcy?

A co o tej koncepcji myślą władze Słubic? Do burmistrza Słubic Tomasza Ciszewicza wysłaliśmy zapytanie z prośbą o komentarz. Jesteśmy też ciekawi opinii naszych czytelników. Czy warto pozyskać teren od ANR i rozbudować nasze obiekty sportowe? Czy gminie potrzebna jest taka inwestycja? Dajcie znać w komentarzach.

---

A więcej o historii stadionu możecie przeczytać w naszych wcześniejszych publikacjach:
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy artystyczne graffiti to dobry sposób na upiększenie miasta?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama