Słubice: 18 czerwca 2018   |   Imieniny: Elżbieta, Paula, Marek
Słubice24.pl Wiadomości Aktualności Orkan Ksawery przeszedł przez Słubice. W Ośnie Lubuskim zginęła jedna osoba (foto)
reklama
reklama

Orkan Ksawery przeszedł przez Słubice. W Ośnie Lubuskim zginęła jedna osoba (foto)

Na długo mieszkańcy Słubic i okolicznych miejscowości zapamiętają 5 października. Przez Słubice, podobnie jak przez całe woj. lubuskie, przeszedł orkan Ksawery. Niszczył drzewa, zrywał linie energetyczne, uszkodził dachy. Niestety spowodował też śmierć jednej osoby.

ksawery slubice

Jego nadejście zapowiadaliśmy w środę, kiedy to służby meteorologiczne wydały ostrzeżenie o nadchodzących silnych wiatrach. W rejonie Słubic zaczęło porządnie dmuchać w czwartek popołudniu. Sytuację na bieżąco opisywaliśmy na naszym facebookowym profilu. O wielu zdarzeniach informowali nas także internauci, którzy przesyłali zdjęcia.

Najbardziej ucierpiały parki w centrum Słubic. Wiatr przewrócił wiele starych drzew. Gałęzie i sporych rozmiarów konary fruwały po ulicach stwarzając zagrożenie dla mieszkańców i poruszających się samochodów. W Kunowicach przez jakiś czas zamknięta była ul. Szkolna, ponieważ straż pożarna musiała usunąć konary jednego z drzew, które groziło zawaleniem.

Na ul. 1 Maja wiatr potrwał fragmenty rusztowania, które uszkodziło jeden z zaparkowanych tam samochodów. Z kolei w budynku mieszkalnym przy ul. Mickiewicza dziewczynka utknęła w windzie, po tym jak zabrakło prądu. Została szczęśliwie uwolniona.

Silne podmuchy uszkodziły opierzenie dachu w Galerii Prima, które spadając na ziemię omal nie trafiło w kilku przechodniów. Tam też musieli interweniować strażacy, którzy ściągnęli luźne fragmenty poszycia.

Do tragedii doszło w Ośnie Lubuskim, gdzie starszy mężczyzna spadł z dachu. Jak twierdzą jego sąsiedzi, chciał zabezpieczyć swoje mienie przed szalejącym wiatrem. Policja prowadzi postępowanie pod kątem nieszczęśliwego wypadku.

Zablokowana była droga nr K29 Cybinka – Słubice, gdzie uszkodzone drzewa zatarasowały przejazd samochodom. Korki były także na autostradzie A2, a konkretnie w rejonie zjazdu na Boczów, gdzie na przejeżdżający samochód spadło drzewo. Najgorsza sytuacja była na drodze Rzepin - Ośno Lubuskie. Tam strażacy mieli najwięcej pracy z usuwaniem przewróconych drzew i konarów.

W Słubicach i Kunowicach prądu nie było przez kilka godzin. W mieście było zupełnie ciemno, nie działało oświetlenie, ani sygnalizacja świetlna. Prąd przywrócono około godz. 21. Jednak w wielu okolicznych miejscowościach nadal go nie ma, o czym alarmują nasi internauci. Na przywrócenie zasilania czekają m.in. mieszkańcy os. Krasińskiego, Pławidła, Górzycy, Kowalowa, Ośna Lubuskiego. Podobna sytuacja jest w wielu miejscowościach woj. lubuskiego.

Cały czas trwa liczenie strat, a służby usuwają skutki niszczycielskiej siły wiatru.

 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy podoba Ci się projekt przebudowy Placu Bohaterów?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama