Słubice: 21 czerwca 2018   |   Imieniny: Alicja, Marta, Alojz
Słubice24.pl Wiadomości Aktualności Jest decyzja! Na słubickim cmentarzu powstanie kolumbarium
reklama
reklama

Jest decyzja! Na słubickim cmentarzu powstanie kolumbarium

Nie od dziś wiadomo, że na słubickiej nekropolii robi się ciasno i za kilka lat może zabraknąć miejsc pochówku. Jednym ze sposobów na rozwiązanie tego problemu ma być kolumbarium, w którym będą umieszczane urny z prochami. Władze Słubic podjęły decyzję o jego budowie.

cmentarz Słubice

Mieszkańcy zadecydowali


Sprawa poszerzenia cmentarza już od dłuższego czasu budzi wiele dyskusji i kontrowersji. Pisaliśmy o tym parokrotnie. W zeszłym roku zostały przeprowadzone konsultacje społeczne, podczas których mieszkańcy mogli wyrazić swoje zdanie, odpowiadając m.in. na pytania: czy cmentarz należy powiększyć o część sąsiadującego z nim parku, chować zmarłych na wiejskich cmentarzach, czy też może zbudować kolumbarium. Za tym ostatnim rozwiązaniem opowiedziało się aż 81 proc. z 2,8 tys. mieszkańców, którzy wzięli udział w konsultacjach.

Kolumbarium zamiast poszerzenia cmentarza

I kolumbarium powstanie do końca listopada. Jak informuje Beata Bielecka, rzecznik Urzędu Miejskiego, wybuduje je gorzowska firma Neolit, która realizowała już podobne inwestycje. Kolumbarium stanie przy cmentarnej kaplicy. Będzie miało 20 m szerokości i 3 m wysokości. Liczyć będzie 21 nisz, w każdej zmieszczą się dwie lub trzy urny, zależnie od ich wielkości. Burmistrz T. Ciszewicz podkreśla, że w każdej chwili jest możliwa jego dalsza rozbudowa.

Na razie nie wiadomo, jakie będą koszty korzystania ze słubickiego kolumbarium. – Rada Miejska dopiero ustali opłaty. Mają być one niższe niż w przypadku tradycyjnego pochówku, bo chodzi o to, żeby zachęcić mieszkańców do korzystania z alternatywnych form grzebania zmarłych – wyjaśnia Beata Bielecka. Dodaje, że inwestycja ta to koszt blisko 51 tys. zł.

Kremacja coraz popularniejsza

Pochówek w kolumbarium cieszy się coraz większą popularnością w skali całego kraju, głównie ze względu na niższe koszty i możliwość złożenia w jednej niszy kilku urn. Jeśli chodzi o Słubice, to jak do tej pory tylko około 10 osób rocznie decydowało się na ten rodzaj pochówku. Czy budowa kolumbarium to zmieni?

Przykład Leszna pokazuje, że jest to możliwe. W 2015 roku na 156 pochowków na tamtejszym cmentarzu komunalnym, 44 dotyczyły prochów w urnach. Ważna jest też bliskość krematoriów. To najbliższe znajduje się w Gorzowie Wlkp., kolejne w Zielonej Górze, Skwierzynie i Nowej Soli.

Poparcie kościoła

Nie bez znaczenia dla powszechności kremacji jest coraz przychylniejsze stanowisko Kościoła Katolickiego. Stolica Apostolska, dekretem z 7 lipca 2010 roku, zatwierdziła sam obrzęd, jak i normy wykonawcze związane z kremacją ciała ludzkiego. Do sprawy odnieśli się także polscy hierarchowie. O wytycznych dla tej formy pochówku czytamy w „Liście pasterskim Episkopatu Polski o szacunku dla ciała zmarłego i obrzędach pogrzebu (w przypadku kremacji)”, który został podpisany w październiku 2011 r. na zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.

Jednak należy pamiętać, że zgodnie z prawem, urna z prochami po kremacji powinna trafić do kolumbarium. Nie wolno, jak w niektórych krajach (Czechach czy Bułgarii) zabrać jej w dowolne miejsce, trzymać w domu, czy też rozsypać prochów.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy podoba Ci się projekt przebudowy Placu Bohaterów?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama