Słubice: 22 lutego 2019   |   Imieniny: Marta, Małgorzata, Piotr
reklama
reklama

Bezpiecznie na wakacjach

Wakacje na półmetku, nasze służby nie próżnują, kontrolują miejsca, w których wypoczywają dzieci i młodzież oraz kąpieliska, te strzeżone i niestrzeżone. Wniosek z dotychczasowych kontroli jest pozytywny: na razie wakacje są bezpieczne. I oby było tak dalej.

wypoczynek wakacje

Jak podaje Magdalena Jankowska z Komendy Powiatowej Policji w Słubicach, do tej pory funkcjonariusze policji, razem z przedstawicielami Kuratorium Oświaty, Straży Pożarnej i Sanepidu odwiedzili 8 miejsc, w których wypoczywają najmłodsi - półkolonii, kolonii czy obozów. Każda z tych instytucji kontrolowała swój obszar. Zadaniem policji było sprawdzenie warunków bezpieczeństwa, w jakich przebywają dzieci, korzystające z różnych form zorganizowanego wypoczynku. – Nasze kontrole nie wykazały nieprawidłowości – podsumowuje M. Jankowska.

Pijani nieletni na basenie

Policjanci pojawili się również na kąpieliskach strzeżonych i niestrzeżonych na terenie całego powiatu. Sprawdzają również nasz słubicki basen. Tam spotkali trzy osoby nieletnie, które były pod wpływem alkoholu. Teraz zajmie się nimi sąd rodzinny. Ale to jedyne podobne przypadki. – Nie odnotowaliśmy podczas tych wakacji zdarzeń o charakterze kryminalnym, czy pod kątem demoralizacji lub wykroczeń z udziałem osób małoletnich i nieletnich – mówi słubicka policjantka. I dodaje, że póki co, wakacje mijają spokojnie.

wypoczynek wakacje_2

Nad wodą bezpiecznie

Tego samego zdania jest Michał Borowy, rzecznik prasowy słubickich strażaków. Straży sprawdzali zorganizowane miejsca wypoczynku pod kątem przestrzegania przepisów pożarniczych, obecności gaśnic czy właściwego zabezpieczenia miejsca do rozpalania ogniska. Z wypoczywającymi dziećmi przeprowadzili też pogadanki na temat odpowiedniego zachowania nad wodą. A uczestników półkolonii na słubickim Sosirze gościli nawet w swojej komendzie.

- Te kontrole robimy wspólnie od ładnych kilku lat. Tegoroczne wakacje są jak na razie wyjątkowo bezpieczne w naszym powiecie. Gdy ogólnopolskie media donoszą co chwilę o różnych dramatycznych zdarzeniach, u nas jak na razie nie było żadnych zgłoszeń dotyczących wypadków na wodzie czy utonięć. Oby tak pozostało do końca - mówi M. Borowy.

Z Sanepidem o higienie i zdrowiu

Słubicki Sanepid sprawdzał miejsca wypoczynku pod kątem sanitarnym. Kontrole przeprowadzała Joanna Dmitrzak, zajmująca się higieną dzieci i młodzieży. - Wszystko było ok, nie miałam żadnych zastrzeżeń - podsumowuje je krótko.

Z kolei Małgorzata Wizowska z działu promocji zdrowia prowadziła z uczestnikami półkolonii czy obozów pogadanki na temat bezpiecznych, zdrowych wakacji. – Rozmowy były bardzo rzeczowe, w zależności od wieku uczestników poruszaliśmy takie tematy jak zagrożenia narkotykami, dopalaczami, a także kleszczami i wszawicą. Sprawdzałam, czy młodzież i dzieci wiedzą, co robić w razie zagrożenia, czy znają numery alarmowe – opowiada. I dodaje, że nie miała żadnych zastrzeżeń co do wiedzy dzieci.

Pewien siedmiolatek z obozu harcerskiego Korczakowo znał na pamięć wszystkie numery alarmowe, nie wiem, czy to zasługa rodziców, czy opiekunów, ale był doskonale przygotowany – mówi M. Wizowska. Równie dobrze w jej ocenie byli przygotowani do swoich zadań opiekunowie dzieci i młodzieży.

Kontrole autobusów

Z wakacjami nieodzownie kojarzą także kontrole autobusów. Na pomoc funkcjonariuszy cały czas mogą liczyć organizatorzy wyjazdów lub rodzice dzieci, które udają się na wakacyjny wypoczynek. Policjanci sprawdzą zarówno sam pojazd jak i kierowcę. Jak do tej pory przeprowadzono 10 kontroli w trakcie których, w przeciwieństwie do lat ubiegłych, nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości. Również żaden z kierowców nie został złapany na podwójnym gazie.

Aby umówić się na kontrolę, wystarczy zadzwonić pod wybrany nr telefonu: 95 759 28 46 lub 95 759 28 11, 95 759 28 12.

Bezpiecznie – warto wiedzieć

Dzieci wakacyjny czas spędzają nie tylko na półkoloniach czy obozach, ale również nad wodą, na placach zabaw i w internecie. Razem z policją przypominamy podstawowe zasady bezpieczeństwa, jakie powinniśmy zachować, żeby dzieci z wakacji miały tylko dobre wspomnienia.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy w Słubicach powinien powstać komercyjny cmentarz dla zwierząt?
 
Jaka kwota za pochówek byłaby dla Ciebie akceptowalna?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama