Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Oby więcej takich spotkań - mówili uczestnicy kolejnego podwieczorka obywatelskiego. 21 czerwca w pensjonacie Leśniczówka w Drzecinie rozmawiano o demokracji bezpośredniej, budżecie obywatelskim, a także o społecznym biznesie.

podwieczorek lesniczowka_1
 
Spotkanie przygotowane zostało przez Fundację na rzecz Collegium Polonicum oraz Stowarzyszenie Wspólnie dla Samorządu. Był to kolejny „Podwieczorek obywatelski”, który jest realizowany przy finansowym wsparciu gminy Słubice. W ramach cyklu poruszane są tematy ważne z punktu widzenia sektora pozarządowego oraz mieszkańców gminy Słubice.

Tym razem wyszliśmy na zewnątrz i zaprosiliśmy naszych gości na podwieczorek do Leśniczówki – wyjaśnia Marzena Słodownik z Fundacji. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele lokalnych organizacji pozarządowych oraz samorządu.

Żywe rozmowy na ciekawe tematy

Spotkanie miało formę word cafe, a dyskusję moderowali prof. dr hab. Magdalena Musiał-Karg, dr Krzysztof Wojciechowski oraz przedstawiciele Fundacji na rzecz Collegium Polonicum - Adam Szulczewski i Marzena Słodownik. Wśród gości była m.in. członkini zarządu powiatu słubickiego Amelia Szołtun.

O czym rozmawiano? Wiodącymi tematami były: demokracja bezpośrednia na poziomie lokalnym, wady i zalety budżetu obywatelskiego oraz rozkręcanie społecznego biznesu. Każde z tych zagadnień było jednak punktem wyjścia do szerszej dyskusji. Uczestniczący w podwieczorku Robert Włodek, szef słubickiego SLD, wyraził nadzieję, że uda się zwiększyć zainteresowanie mieszkańców tym, co dzieje się naszej małej ojczyźnie.

- Rozmawialiśmy nie tylko o problemach, ale także próbowaliśmy znaleźć skuteczne sposoby na zwiększenie zaangażowania mieszkańców w życie samorządu. Wiemy, że trzeba możliwie najwięcej decyzji oddać w ich ręce i wspólnie zastanawialiśmy się, jak to zrobić. Wniosek jest jeden - przede wszystkim edukacja. Takie rzeczy należy tłumaczyć już w szkołach, aby potem ludzie wiedzieli co tak naprawdę mogę, jakie mają prawa, możliwości - wyjaśnia R. Włodek.

podwieczorek lesniczowka_3

Zgłoś swój pomysł


Była to pierwsza tego typu dyskusja i, jak zapewniają organizatorzy, na pewno nie ostatnia. Marzena Słodownik z fundacji podkreśla, że spotkanie uzmysłowiło jej jak duża jest potrzeba otwartych rozmów na tematy dotyczące problemów w gminie. Zachęca przedstawicieli organizacji, ale także zwykłych mieszkańców do zgłaszania potrzeb i tematów kolejnych dykusji.

- Dziękujemy wszystkim, którzy przybyli na podwieczorek i chcieli się z nami podzielić swoimi spostrzeżeniami. Jeżeli macie ciekawy pomysł, i na dyskusję, a także na miejsce, w którym mogłaby się odbyć, to zapraszamy do współorganizacji kolejnych podwieczorków obywatelskich - mówi M. Słodownik.

Kontakt z organizatorami - www.fundacjacp.org.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.