Słubice: 21 kwietnia 2018   |   Imieniny: Anzelm, Bartosz, Feliks
reklama
reklama

Odra w Słubicach powyżej stanu ostrzegawczego

W ostatnim czasie wiele osób z niepokojem patrzy na rosnący poziom wody w Odrze. 8 maja na punkcie pomiarowym w Słubicach rzeka przekroczyła poziom alarmowy (360), a najnowsze wskaźniki mówią o 369 cm. Hydrolodzy jednak uspokajają - nie grozi nam powódź.

Poziom Odry w Słubicach

Podwyższony poziom wody związany jest z intensywnymi opadami w południowych rejonach Polski. Do Słubic dociera właśnie spłaszczona fala kulminacyjna, która wcześniej przeszła m.in. przez Wrocław. Maksymalne spiętrzenie wody przewidziano w drugim tygodniu maja, następnie poziom Odry ma się powoli obniżać.

Wg prognoz nie grozi nam ani osiągnięcie stanu alarmowego (410 cm), ani tym bardziej powtórka z 1997 roku czy 2010 roku. Woda pojawiła się już na okolicznych łąkach, miejscami może też dojść do podtopienia pól. Urzędnicy zapowiadają, że gdyby tak się stało, rolnicy dostaną odszkodowania.

- Słubice są przygotowane na podwyższony stan wody w Odrze, ale o stuprocentowym bezpieczeństwie będzie można mówić dopiero wówczas, gdy zrealizowana zostanie planowano w tym roku inwestycja Lubuskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych - informuje Beata Bielecka, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Słubicach.

Inwestycja, która będzie kosztować 250 mln złotych ruszy latem tego roku (pisaliśmy o niej już parokrotnie w poprzednich publikacjach). W ramach modernizacji zabezpieczenia przeciwpowodziowego Słubic zostanie przebudowany i wzmocniony istniejący wał, powstanie także nowy wał okrężny, który zabezpieczy miasto przed tzw. cofką.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy popierasz wprowadzony przez rząd zakaz handlu w niedziele?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama