Słubice: 22 stycznia 2020   |   Imieniny: Anastazy, Wincenty, Wiktor
reklama
reklama

Gimnazjaliści ze Słubic z wizytą w Quedlinburgu

Dzięki finansowemu wsparciu fundacji Deutsche Stiftung Denkmalschutz gimnazjaliści ze Słubic i Frankfurtu nad Odrą mają okazję lepiej poznać lokalne zabytki. Pod koniec zeszłego tygodnia polsko-niemiecka delegacja odwiedziła urokliwy Quedlinburg.

wizyta denkmal

Do miasteczka leżącego na północnych obrzeżach Gór Harzu przybyły delegacje uczestniczących w projekcie szkół z terenu północnych Niemiec. Nie mogło zabraknąć przedstawicieli Karl-Liebknecht-Gymnasium we Frankfurcie nad Odrą, które pełni wiodącą rolę w lokalnej edycji projektu, a także ze szkoły partnerskiej w Manschnow i gościnnie Gimnazjum nr 2 ze Słubic ze Słubic.

W programie trzydniowego spotkania znalazły się warsztaty praktyczne dla uczniów i ich opiekunów, zwiedzanie miasta i wystawa dotychczasowych efektów pracy nad badaniem lokalnych zabytków. Prezentacja przygotowana przez szkoły ze Frankfurtu, Słubic i Manschnow zyskała szczególne zainteresowanie, ponieważ była jedyną w wymiarze transgranicznym i dwujęzycznym.

Słubickie gimnazjum reprezentowały Martyna Krupowicz oraz Marta Zaporowska, zaś opiekunami byli nauczycielka Luiza Perlikiewicz-Wanago oraz partner merytoryczny Roland Semik, pełniący funkcję społecznego opiekuna zabytków powiatu słubickiego.

wizyta denkmal2

Wyjazd był kolejnym elementem projektu „Denkmal aktiv”, który ruszył w ubiegłym roku (informowaliśmy o tym na naszej stronie - LINK). Pierwsze spotkanie robocze odbyło się 12 listopada w dziale regionalnym biblioteki miejskiej w Słubicach. Wybór miejsca był nieprzypadkowy, bo głównym celem projektu jest dokumentacja wybranych zabytków znajdujących się na polsko-niemieckim pograniczu.

Projekt potrwa kilka miesięcy, a jego finał zaplanowano na 25 maja tego roku. Będzie to wspólna wycieczka autobusowa, podczas której uczniowie ze Słubic opowiedzą o zabytkach swojego miasta w języku niemieckim, zaś ich rówieśnicy z Frankfurtu o swoich zabytkach w języku polskim.

Po słubickiej stronie wytypowano stadion, cmentarz żydowski, kościół NMP Królowej Polski (dawniej dom strzelecki), deptak przy ul. Jedności Robotniczej oraz Collegium Polonicum i zabudowania stojące niegdyś na jego miejscu. Po frankfurckiej stronie będą to m.in. Rynek, Kościół Pokoju, park Kleista i Plac Anger.

Dodatkowo ukaże się dwujęzyczny kalendarz na rok 2017 ze zdjęciami i krótkimi opisami historycznych miejsc po obu brzegach dwumiasta.

[info/foto: Roland Semik]
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy władze Słubic powinny umożliwić przekształcenie działki przy ul. Folwarcznej na cele handlowe?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama