Słubice: 10 grudnia 2018   |   Imieniny: Julia, Judyta, Daniel
reklama
reklama

Opowiedzą o ochronie przeciwpowodziowej Słubic

Prace w ramach modernizacji systemu ochrony przeciwpowodziowej Słubic nabierają rozpędu. Firma Sweco Consulting, czuwająca nad przebiegiem inwestycji, zaprasza na spotkanie informacyjne ze swoimi przedstawicielami. Będzie okazja dowiedzieć się więcej o zakresie prowadzonych prac. Macie pytania?

odra 012

Na początku roku informowaliśmy o rozpoczęciu długo wyczekiwanych inwestycji związanych z modernizacją ochrony przeciwpowodziowej Słubice. Na terenie naszego miasta i okolic realizowane są dwa duże zadania – jednym z nich, niezależnym od rozbudowy wałów przeciwpowodziowych, jest projekt pt. „Prace modernizacyjne na Odrze granicznej”.

Przedsięwzięcie realizowane jest przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie RZGW w Szczecinie w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły. Projekt polega na realizacji w latach 2019 – 2021 szeregu zadań inwestycyjnych na dolnej i częściowo środkowej Odrze, w tym na odcinku granicznym.

Co konkretnie zostanie wykonane? Chodzi głównie o regulację rzeki na długości około 54 kilometrów. W planach jest przebudowa 377 istniejących ostróg i stworzenie 27 nowych. Powstanie też kilka tam podłużnych oraz opasek brzegowych. W efekcie tego zakresu prac wzrośnie poziom ochrony przeciwpowodziowej nie tylko Słubic, ale i takich miast jak Szczecin czy Gryfino oraz innych miejscowości położonych wzdłuż rzeki.

Jak wynika z doświadczeń PGW Wody Polskie RZGW w Szczecinie, największe zagrożenie powodziowe występuje w okresie zimowym. Jego przyczynę stanowią tworzące się na płyciznach i przewężeniach zatory lodowe. Te z kolei mogą powodować spiętrzenie wody i zalania zalewanie przyległych terenów.

- Przeprowadzenie zaplanowanych inwestycji umożliwi stworzenie warunków dla bezpiecznego przejścia spływu lodu przed nadejściem wód roztopowych w dół rzeki, redukując ryzyko powodziowe dla przyległych obszarów – wyjaśnia Krystyna Araszkiewicz, reprezentująca Konsultanta Wsparcia Technicznego, firmę Sweco Consulting.

Sweco Consulting zaprasza mieszkańców, zainteresowanych przebiegiem tej inwestycji, do udziału w spotkaniu w punkcie informacyjnym, które zaplanowano 6 czerwca w Urzędzie Miejskim w Słubicach. Tego dnia będzie można dowiedzieć się więcej na temat zakresu prowadzonych prac, lokalizacji inwestycji, a także zapoznać się z raportem o jej oddziaływaniu na środowisko.

To jednak nie wszystko, bo we wrześniu zaplanowano kolejne spotkanie – tym razem będzie to konferencja informacyjno-konsultacyjna. O jej szczegółach będziemy na bieżąco informować.

Termin: 06.06.2018, godz. 13:45-15:45. Miejsce: Urząd Miejski w Słubicach, sala nr 233.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy artystyczne graffiti to dobry sposób na upiększenie miasta?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama