Słubice: 21 marca 2019   |   Imieniny: Lubomir, Benedykt, Mikołaj
reklama
reklama

Opowiedzą o ochronie przeciwpowodziowej Słubic

Prace w ramach modernizacji systemu ochrony przeciwpowodziowej Słubic nabierają rozpędu. Firma Sweco Consulting, czuwająca nad przebiegiem inwestycji, zaprasza na spotkanie informacyjne ze swoimi przedstawicielami. Będzie okazja dowiedzieć się więcej o zakresie prowadzonych prac. Macie pytania?

odra 012

Na początku roku informowaliśmy o rozpoczęciu długo wyczekiwanych inwestycji związanych z modernizacją ochrony przeciwpowodziowej Słubice. Na terenie naszego miasta i okolic realizowane są dwa duże zadania – jednym z nich, niezależnym od rozbudowy wałów przeciwpowodziowych, jest projekt pt. „Prace modernizacyjne na Odrze granicznej”.

Przedsięwzięcie realizowane jest przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie RZGW w Szczecinie w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły. Projekt polega na realizacji w latach 2019 – 2021 szeregu zadań inwestycyjnych na dolnej i częściowo środkowej Odrze, w tym na odcinku granicznym.

Co konkretnie zostanie wykonane? Chodzi głównie o regulację rzeki na długości około 54 kilometrów. W planach jest przebudowa 377 istniejących ostróg i stworzenie 27 nowych. Powstanie też kilka tam podłużnych oraz opasek brzegowych. W efekcie tego zakresu prac wzrośnie poziom ochrony przeciwpowodziowej nie tylko Słubic, ale i takich miast jak Szczecin czy Gryfino oraz innych miejscowości położonych wzdłuż rzeki.

Jak wynika z doświadczeń PGW Wody Polskie RZGW w Szczecinie, największe zagrożenie powodziowe występuje w okresie zimowym. Jego przyczynę stanowią tworzące się na płyciznach i przewężeniach zatory lodowe. Te z kolei mogą powodować spiętrzenie wody i zalania zalewanie przyległych terenów.

- Przeprowadzenie zaplanowanych inwestycji umożliwi stworzenie warunków dla bezpiecznego przejścia spływu lodu przed nadejściem wód roztopowych w dół rzeki, redukując ryzyko powodziowe dla przyległych obszarów – wyjaśnia Krystyna Araszkiewicz, reprezentująca Konsultanta Wsparcia Technicznego, firmę Sweco Consulting.

Sweco Consulting zaprasza mieszkańców, zainteresowanych przebiegiem tej inwestycji, do udziału w spotkaniu w punkcie informacyjnym, które zaplanowano 6 czerwca w Urzędzie Miejskim w Słubicach. Tego dnia będzie można dowiedzieć się więcej na temat zakresu prowadzonych prac, lokalizacji inwestycji, a także zapoznać się z raportem o jej oddziaływaniu na środowisko.

To jednak nie wszystko, bo we wrześniu zaplanowano kolejne spotkanie – tym razem będzie to konferencja informacyjno-konsultacyjna. O jej szczegółach będziemy na bieżąco informować.

Termin: 06.06.2018, godz. 13:45-15:45. Miejsce: Urząd Miejski w Słubicach, sala nr 233.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy w Słubicach powinien powstać komercyjny cmentarz dla zwierząt?
 
Jaka kwota za pochówek byłaby dla Ciebie akceptowalna?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama