Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Pytania Czytelników: Dziedziczenie przez dziecko pozamałżeńskie 2016/10/11 07:27 #27012

  • Kancelaria Adwokacka Celej Skalniak
  • Kancelaria Adwokacka Celej Skalniak Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 74
  • Otrzymane podziękowania: 1
W zeszłym miesiącu zmarł mój ojciec. Ojciec zostawił po sobie żonę i syna oraz mnie - córkę z nieformalnego związku. Nie utrzymywałam kontaktu z ojcem, widywaliśmy się zaledwie raz w roku, przeważnie przypadkiem. Z tego co udało mi się ustalić, nie zostawił testamentu. Czy w świetle obowiązującego prawa w zakresie dziedziczenia ustawowego będę brana pod uwagę jako jego spadkobierca?

Tak. W świetle obowiązującego prawa bez znaczenie pozostaje fakt czy dziecko spadkodawcy pochodzi z formalnego czy nieformalnego związku. Ważne jest jedynie, żeby dziecko było przez spadkodawcę uznane bądź, żeby jego rodzicielstwo zostało poświadczone sądownie. Jeżeli zatem dysponuje Pani dokumentem potwierdzającym Pani pochodzenie od ojca, jak najbardziej znajdzie się Pani w kręgu ustawowych spadkobierców. Jeżeli ojciec faktycznie nie zostawił testamentu, Pani udział w spadku wyniesie 1/3. Jeżeli jednak okazałoby się, że ojciec zostawił testament i została Pani pozbawiona możliwości dziedziczenia ustawowego, zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, jako spadkobierczyni ustawowej będzie Pani przysługiwało prawo do zachowku.
Kancelaria Adwokacka Celej, Adamski, Skalniak...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Kancelaria Adwokacka Celej Skalniak.
  • Strona:
  • 1