Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Pytania Czytelników: Odstąpienie od umowy w przypadku zwłoki dłużnika 2016/09/01 07:23 #26716

  • Kancelaria Adwokacka Celej Skalniak
  • Kancelaria Adwokacka Celej Skalniak Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 74
  • Otrzymane podziękowania: 1
Na początku maja 2016 r. zawarłem umowę sprzedaży drzwi wraz z montażem, w której sprzedawca zobowiązał się dostarczyć i zamontować zamówione przeze mnie drzwi w ciągu miesiąca od podpisania umowy. Podczas próby montażu w czerwcu 2016 r. okazało się, że drzwi są uszkodzone. Sprzedawca zobowiązał się, że dostarczy nieuszkodzone drzwi w możliwie najszybszym terminie. Minęły ponad dwa miesiące, a ja nadal nie mam drzwi do łazienki. Czy mam prawo odstąpić od umowy z niesłownym sprzedawcą?

Tak. W przypadku gdy dłużnik dopuszcza się zwłoki w wykonaniu zobowiązania, może Pan wyznaczyć dodatkowy termin (najlepiej w formie pisemnej) do wykonania zobowiązania z zastrzeżeniem, iż w razie bezskutecznego upływu tego terminu będzie Pan uprawniony do odstąpienia od umowy. Odstąpienie od umowy uprawnia Pana do żądania zwrotu wpłaconej zaliczki, a w przypadku zadatku sumy dwukrotnie wyższej. Co więcej, dłużnik ma obowiązek także naprawić wszystkie szkody, jakie poniósł Pan w konsekwencji niewykonania zobowiązania.
Należy podkreślić, iż zgodnie z obowiązującym prawem istnieje także możliwość zastępczego wykonania czynności. Aby skorzystać z tej instytucji konieczne jest jednak skierowanie do sądu pozwu o wydanie upoważnienia do wykonania zastępczego, po którego uzyskaniu wierzyciel ma prawo wykonać świadczenie osobiście bądź przy udziale osób trzecich obciążając kosztami dłużnika.
Kancelaria Adwokacka Celej, Adamski, Skalniak...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1