Słubice: 25 czerwca 2017   |   Imieniny: Dorota, Łucja, Wilhelm
reklama
reklama
Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

Świadectwa bitwy pod Kunowicami. Gdzie znajduje się zbiorowa mogiła ?
(1 przeglądających) (1) Gość
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Świadectwa bitwy pod Kunowicami. Gdzie znajduje się zbiorowa mogiła ?

Świadectwa bitwy pod Kunowicami. Gdzie znajduje się zbiorowa mogiła ? 02/12/2017 12:28 #28026

• Pirlo
  • Forumowy mądrala
Ktoś mi kiedyś powiedział, że dzisiejsi mieszkańcy ulicy Sportowej i Zielonych Wzgórz wręcz „mieszkają na trupach”. Chodzi oczywiście o poległych w słynnej bitwie pod Kunowicami, która rozegrała się 12 sierpnia 1759 roku. Bitwa ta była jedną z największych i najbardziej krwawych w czasie wojny siedmioletniej. Teraz badacze próbują odkrywać świadectwa tego wielkiego starcia, w którym naprzeciw siebie stanęły armie Rosji, Austrii oraz Prus. Do tej pory udało się odnaleźć wiele elementów wyposażenia wojskowego w tym m.in. ołowiane pociski, pociski artyleryjskie, czy chociażby kule armatnie. Odnaleziono również wiele zabytków związanych z ubiorem żołnierzy- zwłaszcza guzików. Przy okazji odnaleziono również inne artefakty w tym także z innych epok- w tym m.in. wiele monet, z których najbardziej interesującym okazem, wydaje się być średniowieczny brandenburski denar wybity za panowania Ottona IV(przełom XIII i XIV wieku). Ciągle jednak uczeni nie mogą zlokalizować najważniejszego świadectwa owej bitwy, a więc wielkiej zbiorowej mogiły, w której ciągle spoczywają szczątki poległych żołnierzy. Gdzie ona może się znajdować ? Wiele wskazuje na to, że należy jej dziś szukać właśnie w najbliższej okolicy ulicy Sportowej, Zielonych Wzgórz, bądź Kunowic…

Źródło- Nowe Słubice na facebooku- www.facebook.com/groups/553978098073580/
Ostatnio zmieniany: 02/12/2017 14:12 przez Pirlo.

Odp: Świadectwa bitwy pod Kunowicami. Gdzie znajduje się zbiorowa mogiła ? 02/12/2017 14:46 #28027

• Piwosz
  • Stały użytkownik
Może nie w temacie, ale ciekawe czy tak jak III RP jest zaangażowana w niemiecki projekt bitwy pod Kunowicacmi, to czy Niemcy tak się zaangażują w projekt Oblężenia Lubusza.
Za tę wiadomość podziękował(a): Pirlo

Odp: Świadectwa bitwy pod Kunowicami. Gdzie znajduje się zbiorowa mogiła ? 02/12/2017 14:59 #28028

• Pirlo
  • Forumowy mądrala
W sumie bardzo dobre pytanie. Oczywiście nie mam nic przeciwko badaniom poświęconym bitwie pod Kunowicami ( ba- nawet jestem niezwykle ciekaw ich efektów), ale rzeczywiście może dziwić pasywność strony niemieckiej w kwestii badań nad oblężeniem Lubusza- ja w każdym bądź razie o takowych nic nie słyszałem. Nawet chyba w miejscowym muzeum nie poświęca się temu wydarzeniu zbyt wiele miejsca, a szkoda. My natomiast prowadzimy od kilku lat intensywne badania dotyczące bitwy pod Kunowicami, a w roku 2009 odbyła się nawet świetnie zorganizowana inscenizacja.
Za tę wiadomość podziękował(a): Piwosz

Odp: Świadectwa bitwy pod Kunowicami. Gdzie znajduje się zbiorowa mogiła ? 04/15/2017 21:32 #28567

• grudzień
  • Stały użytkownik
Skoro mieszkańcy sportowej śpią na trupach, to tylko kwestią czasu jest kiedy będzie wiadomo, gdzie jest mogiła poległych żołnierzy. Oglądałeś film Duch? xD

Odp: Świadectwa bitwy pod Kunowicami. Gdzie znajduje się zbiorowa mogiła ? 04/16/2017 10:33 #28570

• Pirlo
  • Forumowy mądrala
Wręcz przeciwnie. Jeśli mogiła znajdowałaby się głęboko w miejscu, w którym dziś znajdują się np. jakieś zabudowania, to szanse na jej odnalezienie wynoszą- co zresztą logiczne- okrągłe 0. Wolno wiedzieć po co ten sarkazm ?
  • Strona:
  • 1
Wygenerowano w 0.33 sekundy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama