Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
 • Strona:
 • 1

TEMAT: Jak zabezpieczyć domowy komputer aby nie stać się celem ataku?

Jak zabezpieczyć domowy komputer aby nie stać się celem ataku? 2017/02/21 19:52 #28124

 • Orbison
 • Orbison Avatar Autor
 • Wylogowany
 • Początkujący
 • Początkujący
 • Posty: 16
 • Otrzymane podziękowania: 2
W czasach gdzie Internetu potrzebujemy praktycznie do wszystkiego, a przynajmniej Internet znacznie nam ułatwia codziennie obowiązki warto zwrócić uwagę na bezpieczeństwo naszych domowych komputerów.

O ile strata naszych dokumentów może być bolesna, ale co powiedzieć jak stracimy wszystkie nasze rodzinne zdjęcia, albo gorzej - stracimy oszczędności naszego życia?

Powszechny dostęp do Internetu zwiększa to ryzyko, także lepiej zapobiegać niż leczyć!

W przypadku zabezpieczenia komputera można zastosować trochę analogii z motoryzacji. Używać niezabezpieczonego komputera to trochę tak jak wybrać się w góry, w zimę na oponach letnich z niesprawnymi hamulcami. Niby jak będziemy mieli szczęście to nic nam nie stanie (śnieg nie spadnie, nie będziemy szybko jechać), ale czy naprawdę jest sens ryzykować?

Zaczynajmy!

1. System operacyjny.

Czyli to na czym pracujemy codziennie, mało kto przywiązuje uwagę do tego, czy system jest legalny, aktualny, wspierany przez dostawcę.

Generalnie przy zakupie komputerów nie mamy za bardzo wyboru, na czas pisania tego artykułu w sklepach góruje Windows 10 i o ile zdania co do jego funkcjonalności i przyjaznej obsługi są podzielone to nie można mu odmówić znacznej poprawy bezpieczeństwa w stosunku do poprzednich wersji systemu Windows.

Posiadając system operacyjny Windows 7, Windows 8/81 czy Windows 10 MUSIMY i tutaj nie ma ALE mieć włączone aktualizację. Co jakiś czas poprawione są błędy bezpieczeństwa i producent oprogramowania wydaje aktualizację, które same się instalują. Mając aktualny system, mamy bezpieczny system. Nieaktualny system operacyjny to jeden z częstych powodów do włamań.

W przypadku Windows 10 i Windows 8/8.1 aktualizację są włączone automatycznie, natomiast w przypadku Windows 7 należy je włączyć w Panel Sterowania -> Windows Update -> Zmień ustawienia:

Celowo nie wspominamy tutaj o systemie Windows XP z prostego powodu – ten system nie jest już wspierany przez Microsoft i używanie jego wiąże się z dużym ryzykiem.

Co zrobić jak mamy Windows XP a nasz sprzęt nie jest już pierwszej młodości i może sobie nie poradzić z nowszymi wersjami Windows? Możemy spróbować zapoznać się z którąś z dystrybucji Linuksa. Polecamy stronę - jakilinux.org

Nie łatwo, ale bezpiecznie jest zrezygnować z korzystania na komputerze z użytkownika na prawa administrować. Znacząco podniesie to nasz poziom bezpieczeństwa.

2. Oprogramowanie antywirusowe

Pierwszą linia obrony przed złośliwym oprogramowaniem jest oprogramowanie antywirusowe. Niestety często bardzo mylnym przeświadczeniem jest, że posiadamy przez nas program antywirusowy ochroni nas całkowicie i zwalnia nas z myślenia.

Systemy antywirusowe działają na zasadzie zdefiniowanych sygnatur, czyli definicji już wcześniej znanego oprogramowania antywirusowego i heurystyki, czyli przewidywania – oprogramowanie stara się ‘wyłapać’ nietypowe zachowanie złośliwego oprogramowania i je zablokować.

Jak to działa w praktyce? Bardzo różnie. Jeśli padniemy ofiarą nowego złośliwego oprogramowania to prawdopodobnie antywirus przepuści to oprogramowanie.

Po co więc antywirus? Zazwyczaj krążące po sieci złośliwe oprogramowanie, używane masowo to gotowe, już wcześniej używane złośliwe aplikację, które znane są antywirusowi.

Ponadto antywirusy (nie wszystkie) zawierają szereg dodatkowych zabezpieczeń jak firewall, ochrona bankowości elektronicznej, lokalizacja ukradzionego sprzętu itd.

Co polecamy? Rozwiązania ESET (link -> www.eset.pl ) , np. ESET Smart Security. Z darmowych rozwiązań – Avast (link -> www.avast.pl ).

4. Oprogramowanie antyransomware

Ataki ransomware, czyli ataki szyfrujące pliki to zmora użytkowników Internetu.

Jeśli padniemy ofiarą takiego ataku to jak nie mam kopii zapasowej naszych plików (o czym niżej) to mamy dwa wyjścia:
- płakać i przeinstalować system
- zapłacić i modlić abyśmy dostali klucz albo dekryptor. Ceny za odblokowanie zaczynając się od 1500$.

Jeśli mamy dobre oprogramowanie antywirusowe to jest szansa, że unikniemy takiego ataku, aczkolwiek wielu producentów nie wspiera jeszcze tego w podstawowych wersjach.

Oprócz oczywiście tworzenia regularnej, odseparowanej kopii zapasowej zalecamy skorzystanie z oprogramowanie antyransom.

Darmowym i skutecznym (oczywiście nigdy nie ma 100% pewności) jest oprogramowanie RansomFree – pobieramy je ze strony producenta i instalujemy -> ransomfree.cybereason.com/

5. Przeglądarka i jej wtyczki

Jaka przeglądarka? Odpowiedź jest jedna – AKTUALNA

Przeglądarka to nasze okno na świat, portale społecznościowe, banki, poczta itd. – wszystko otwieramy w przeglądarce. Bezwzględnie musimy pamiętać o tym, aby przeglądarka była aktualna.
Jak korzystamy z Internet Explorer lub Edge to system powinien nam je aktualizować automatycznie, aczkolwiek te przeglądarki nadal nie są za bardzo polecane do codziennego użytku.

Polecamy używać Firefox, Chrome lub Opery. Te przeglądarki także same same będą nam się aktualizowały i posiadają dość szybką reakcję od procentów na błędy i wypuszczanie łatek.

Sugerujemy przestać korzystać z Adobe Flash Player. Flash jest chyba najbardziej podatną na błędy aplikacją, a z powodzeniem jest wypierana przez HTML5 niewymagający wtyczek. Podobnie sugerujemy postąpić z oprogramowaniem JAVA i Silverlight.

6. Kopie zapasowe

Ludzie dzielą się na tych co robią kopie zapasowe i na tych co będą robić kopie zapasowe :)
Kopia zapasowa to nasze jedyne źródło do odzyskania danych w przypadku zarażenia złośliwym oprogramowanie (ransomware) lub awarii dysku twardego.

Możemy zaopatrzyć się z zewnętrzny dysk i co jakiś czas samemu kopiować dane na niego, aczkolwiek dysk powinien być odłączony po zrobionej kopii bo w przypadku zarażenia złośliwym oprogramowaniem – podłączony dysk również zostanie zaszyfrowany.

Dość dobrym rozwiązaniem jest trzymanie ważnych plików w chmurze, ale także synchronizowanie tego za pomocą np.FTP.

8. Hasła

Hasło to nasza pierwsza linia obrony przed utratą konta czy to pocztowego, czy do Facebooka czy to do portalu Slubice24.pl.

Jest parę zasad, których należy się trzymać, zasady są „stare”, ale jak najbardziej aktualne (źródło -> zikom.com.pl/bezpieczne_hasla/ )

- długość hasła - każde hasło internetowe powinno być możliwie długie. Minimalna ilość znaków to 8, im dłuższe hasło tym lepiej.

- nie używaj haseł słownikowych - należy unikać stosowania wyrazów słownikowych, czyli takich które występują w słownikach, encyklopediach, nazw związanych z książkami i filmami, nazw państw i miast. Nawet bardzo trudne do wymówienia nazwy ze światów fantasy i science-fiction znajdują się na gotowych listach haseł i są łatwe do odgadnięcia.

- unikaj używania znaczących dat, imion i nazw.

- stosuj w hasłach znaki specjalne, małe i duże litery, cyfry, znaki niealfabetyczne

- korzystaj zamiennie z cyfr i znaków specjalnych - najłatwiejszym sposobem stworzenia silnego hasła które jest jednocześnie łatwe do zapamiętania jest zamiana liter na liczby i znaki specjalne np. HasłoDoWifi zamieniamy na H@sł0D0W!f! (zamiast „O” jest „zero” słabo to widać w niektórych czcionkach)

- skorzystaj z Mnemotechniki - równie dobry sposobem na zapamiętywanie skomplikowanych ciągów znaków jest mnemotechnika. Można na przykład wykorzystać w tym celu swoją ulubioną książkę, wiersz, tekst piosenki, itp. Wydające się na skomplikowane i dwunastoznakowe długie hasło DGcoSLWL1966 jest tak naprawdę zapisem pierwszych liter Dzienniki gwiazdowe – cykl opowiadań Stanisława Lema Wydawnictwo Literackie 1966. Tak stworzone hasło jest dużo bezpieczniejsze.

Dodatkowym zabezpieczeniem niektórych kont jest dwu-składnikowe uwierzytelnianie, ale o tym także dowiedzą się Państwo w kolejnych artykułach.

9. Bezpieczeństwo sieci domowej

W przypadku naszej sieci domowej najważniejsze jest:
- Stosowanie mocnego hasła do naszej sieci bezprzewodowej.
- Zmiana standardowego hasła w routerze na swoje hasło.

Temat bezpieczeństwa sieci domowej jest rozległy, zostanie rozbudowany przy okazji kolejnego artykułu.

10. Podsumowanie

Nie jest to oczywiście wszystko co można powiedzieć o bezpieczeństwie domowych komputerów, ale zastosowanie się do powyższych punktów znacząco poprawi nasze bezpieczeństwo w sieci.

W kolejnych artykułach przybliżmy na jakie rodzaje ataków możemy się natknąć używając Internetu i jak się przed nimi chronić, poruszymy także bezpieczeństwo wszelkich urządzeń, które Państwo podłączają do sieci (kamerki internetowe, telewizory itd).

A może macie Państwo jakieś sugestie dotyczące tematów? Chętnie poruszymy temat, który was ciekawi. Zapraszamy do współpracy!

Zespół Orbison
Orbison - Rozwiązania IT

tel. +48 730 326 575...
The following user(s) said Thank You: charlotta

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Orbison.

Odp: Jak zabezpieczyć domowy komputer aby nie stać się celem ataku? 2017/02/22 12:15 #28129

 • merkaba
 • merkaba Avatar
 • Wylogowany
 • Wszystko wiedzący
 • Wszystko wiedzący
 • Posty: 256
 • Otrzymane podziękowania: 6
a co z tymi co maja systemy Linux na nich sa tylko 2 antywirusy i nawet nie chca chodzić

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Jak zabezpieczyć domowy komputer aby nie stać się celem ataku? 2017/02/22 13:49 #28130

 • ja28rek
 • ja28rek Avatar
 • Wylogowany
 • Jest tu od zawsze
 • Jest tu od zawsze
 • Posty: 416
 • Otrzymane podziękowania: 30
Na linuxa nie potrzeba antywirusa, bo wirusy nie są produkowane na ten system operacyjny. Monopol jest na windows aby wszyscy kasę trzepali.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Jak zabezpieczyć domowy komputer aby nie stać się celem ataku? 2017/02/22 17:57 #28136

 • Orbison
 • Orbison Avatar Autor
 • Wylogowany
 • Początkujący
 • Początkujący
 • Posty: 16
 • Otrzymane podziękowania: 2

merkaba napisał: a co z tymi co maja systemy Linux na nich sa tylko 2 antywirusy i nawet nie chca chodzić

Generalnie ilość wirusów na systemy Linux jest znikoma (wiąże się to z jego udziałem na rynku systemów typu desktop), stąd małe zainteresowanie nim firm produkujących oprogramowanie antywirusowe.

Pomimo tego, jeden z większych producentów oprogramowania antywirusowego - ESET wydaje swoją wersję dla Linuksa - oprogramowanie nazwa się ESET NOD32 Antivirus for Linux Desktop.
Orbison - Rozwiązania IT

tel. +48 730 326 575...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Jak zabezpieczyć domowy komputer aby nie stać się celem ataku? 2018/03/25 17:00 #32530

 • merkaba
 • merkaba Avatar
 • Wylogowany
 • Wszystko wiedzący
 • Wszystko wiedzący
 • Posty: 256
 • Otrzymane podziękowania: 6

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • Strona:
 • 1