Słubice: 26 czerwca 2019   |   Imieniny: Paulina, Jan, Paweł
reklama
reklama

Marcin Lewandowski wicemistrzem Europy (wideo)

To był niezwykle emocjonujący wieczór, dla kibiców lekkiej atletyki, a szczególnie biegania. Marcin Lewandowski, który pierwsze sportowe kroki stawiał w Słubicach, w pięknym stylu wywalczył srebrny medal mistrzostw Europy na dystansie 1500 metrów.

Marcin lewandowski
Marcin Lewandowski podczas treningu z młodzieżą w Słubicach

Mistrzostwa odbywają się w niedalekim Berlinie, więc na trybunach zasiadło wielu naszych rodaków, w tym także tych ze Słubic. 10 sierpnia na własne oczy mogli zobaczyć kapitalną rywalizację Marcina z koalicją faworyzowanych biegaczy norweskich i brytyjskich.

Finałowe starcie rozpoczęło się w spokojnym tempie, ale z okrążenia na okrążenie systematycznie rosło. Taktykę biegu od samego początku narzuciła trójka braci - Filip, Henrik i Jakob Ingebrigtsen, którzy cały czas próbowali kontrolować sytuację na bieżni.

Marcin Lewandowski biegł spokojnie, z tyłu stawki. Na dobre zaczął przesuwać się dopiero na ostatnim okrążeniu, a prawdziwy popis sprinterskich umiejętności dał na ostatnich 150 metrach, gdy w ekspresowym tempie przesunął się na medalową pozycję. Na mecie zmierzono mu czas 3:38.14. Do pierwszego Jakoba Ingebrigtsena zabrakło mu zaledwie 0.04 sekundy. Trzeci był Brytyjczyk Jake Wightman (3:38.25).

Po biegu M. Lewandowski był bardzo szczęśliwy. Od razu wyściskał się z bliskimi. Zaliczył też rundę honorową z biało-czerwoną flagą. Nieco później, gdy już ochłonął i odpoczął, udało nam się zamienić z nim kilka słów.

- To był fantastyczny wieczór. Czułem moc w nogach, wiedziałem, że podium jest w zasięgu. Przyjechałęm tu z siódmym czasem, a wracam z medalem, i to srebrnym. Dziękuję trenerowi, rodzinie, kibicom, także tym ze Słubic, bo wiem, że zawsze trzymacie za mnie kciuki. Do zobaczenia - powiedział uradowany. Jego radości trudno się dziwić - to pierwszy medal dla Polski na tym dystansie od 1971 roku.

ZOBACZ BIEG NA TVP SPORT

Marcin Lewandowski od lat należy do ścisłej czołówki światowej w biegach na średnich dystansach. Aktualnie reprezentuje barwy Zawiszy Bydgoszcz, ale swoje pierwsze sportowe kroki stawiał przed laty w Słubicach. Jest wychowankiem trenera Piotra Kiedrowicza, założyciela i trenera Słubickiej Akademii Biegowej. Do obecnych sukcesów doprowadził go jego brat Tomasz Lewandowski, były zawodnik Lubusza Słubice oraz absolwent Liceum Ogólnokształcącego w Słubicach.

Marcin Lewandowski to mistrz Europy w biegu na 800 metrów (raz na otwartym stadionie, dwa razy w hali) oraz halowy wicemistrz świata na 1500 m. Trzykrotnie reprezentował nasz kraj na igrzyskach olimpijskich (Pekin, Londyn, Rio de Janeiro). W swojej karierze wygrywał Światowe Igrzyska Wojskowe, Młodzieżowe Mistrzostwa Europy oraz Drużynowe Mistrzostwa Europy. Jego rekordy życiowe to 1:43.72 na 800 metrów, 2:14.30 na 1000 metrów oraz 3:34.04 na 1500 metrów (ostatnie dwa wyniki to aktualne rekordy Polski). Za swoje osiągnięcia został uhonorowany tytułem Ambasadora Słubic.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jak oceniasz poziom czystości w Słubicach (licząc wg szkolnej skali)?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama