Słubice: 22 czerwca 2018   |   Imieniny: Paulina, Jan, Tomasz
reklama
reklama

Artystyczna rzeczywistość wg Michaela Kurzwellego

„Konstrukcje rzeczywistości” - taki tytuł nosi wystawa prac Michaela Kurzwellego, którą można oglądać do połowy marca w Galerii Okno. To pierwsza indywidualna ekspozycja tego nietuzinkowego artysty w słubickiej galerii. Kim jest Michael? Skąd czerpie inspiracje?

Michael Kurzwelly

Gdybyśmy chcieli przedstawić Michaela Kurzwellego w encyklopedycznym skrócie, wystarczyłoby napisać „niemiecki artysta, malarz, animator kultury, performer i współtwórca Słubfurtu”. Czy to wystarczy, aby poznać tego człowieka sztuki?

Życiowe drogi Michaela prowadziły go z Darmstadt, gdzie się urodził, przez Bonn gdzie dorastał, Alfter, gdzie studiował malarstwo i francuski region Calvados, gdzie mieszkał przez trzy lata. Następnie zawiodły go do Poznania, z którym związał się na osiem lat i gdzie stworzył z innymi artystami Międzynarodowe Centrum Sztuki. Z Wielkopolski już niedaleko na pogranicze polsko-niemieckie. Tutaj też znalazł swoje miejsce do życia, pracy zawodowej i twórczej prawie 20 lat temu.

Kim jest dziś Michael Kurzwelly? Od 2004 roku wykładowcą Uniwerystetu Viadrina w katedrze kulturoznawstwa, w świadomości słubiczan – głównie artystą używającym wielu środków wyrazu – malarstwa, fotografii, wideo. Najważniejsze działania polegają jednak na ingerencji w przestrzeń publiczną. Stąd wziął się pomysł ponadgranicznego dwumiasta – Słubfurtu z jego Parlamentem czy Nowej Ameriki. Główną inspiracją performera jest życie, zagadnienie tożsamości i pytanie, które człowiek stawia sobie od wieków – o sens życia.

Sam artysta, pytany czy sztuka jest najlepszą formą wyrażania poglądu na rzeczywistość mówi:

- Sztuka ma siłę, którą większość ludzi zatraca wraz z dzieciństwem: umiejętność zabawy. To, co wszystkim się wydaje jasne, możemy postawić do góry nogami, możemy w ten sposób wprowadzać siebie i odbiorców z równowagi, możemy odkrywać, że świat jest ciągle inny, tajemniczy... no i mogę zaprosić do współtworzenia tej innej rzeczywistości. W ten sposób staje się to rzeczywistością, przynajmniej naszą rzeczywistością.

Pełen dystansu do siebie i otaczającej rzeczywistości, zdaje sobie sprawę, że jego artystyczne działania nie wszystkim muszą się podobać. - Do dziś spotykam ludzi, który mnie atakują i pytają, kto mi pozwolił tworzyć inne miasto z własnym parlamentem - opowiada. Choć, jak każdego człowieka, bolą go reakcje pełne nienawiści, czerpie satysfakcję z pozytywnego odzewu tych, którzy razem z nim bawią się w Słubfurt, Nową Amerikę czy Białą Strefę.

Zainteresowany filozofią, socjologią i polityką (inspiruje go m.in. Zygmunt Baumann) uważa, że „rzeźbienie rzeczywistości” ma szczególne znaczenie w miejscu spotkania dwóch narodów, kultur, dwóch światów. Sprawia mu ogromną radość, gdy jego aktywność jest impulsem dla wielu osób do zastanowienia nad rzeczywistością i własną tożsamością.

Labirynt

- Życie jest za krótkie, żeby tracić je biegając za dobrobytem, myślmy pozytywnie, uśmiechajmy się i pamiętajmy o dystansie do samych siebie  - dodaje.

Takie podejście pomaga mu w realizacji kolejnych artystycznych przedsięwzięć. Michael Kurzwelly od początku jest zaangażowany w organizację Festiwalu Nowej Sztuki lAbiRynT. Wraz z Anną Panek-Kusz i prof. Jerzym Olkiem są jego najważniejszymi inicjatorami. To jedno z wielu jego artystycznych "dzieci", ostatnio ocenione przez dziennikarzy prestiżowego czasopisma „artluk”, jako jedno z najciekawszych w Polsce wydarzeń w dziedzinie sztuki.

Artysta nie ukrywa zadowolenia z ostatniego zaproszenia do Galerii Okno, gdyż dzięki temu może pokazać szerszej publiczności różnorodność swoich prac, które powstawały przez ostatnie kilkanaście lat. 20 stycznia odbył sie wernisaż jego wystawy pt. "Konstrukcje rzeczywistości". Co ciekawe, mimo wieloletniej działalności Michela na pograniczu polsko-niemieckim, galeria udostępnia odbiorcom jego indywidualną ekspozycję po raz pierwszy. Tym bardziej warto wybrać się do galerii i samemu przekonać się jaka jest rzeczywistość widziana oczami Michaela Kurzwellego. Wystawa będzie czynna do połowy marca.

Próbkę artystycznych możliwości Michaela Kurzwellego znajdziecie w materiale zdjęciowym z wernisażu przygotowanym przez naszego reportera.

 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy podoba Ci się projekt przebudowy Placu Bohaterów?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama