Słubice: 21 kwietnia 2018   |   Imieniny: Anzelm, Bartosz, Feliks
reklama
reklama

Polsko-niemieckie "Rytuały" w naszym obiektywie

Za nami finał polsko-niemieckiego projektu edukacyjnego realizowanego pod egidą Brandenburskiej Orkiestry Państwowej z Frankfurtu. Ponad 300 młodych ludzi z obu stron Odry zaprezentowało przedstawienie pt. "Rytuale/Rytuały".

Rytuały

Na czym polegał projekt? Przez kilka miesięcy młodzież z polskich i niemieckich szkół regularnie spotykała się na zajęciach będących połączeniem tańca i muzyki. W formie artystycznej ekspresji chcieli przedstawić uniwersalne losy człowieka, który przez całe życie uczestniczy w różnego rodzaju rytuałach.

- Istnieje wiele rytuałów, małych, wielkich, bardzo istotnych, bardzo osobistych. Ważne jest przy tym to, że dane działanie musi następować według reguł, mających pewne formalne lub ceremonialne ramy, z towarzyszeniem np. gestów czy muzyki. Człowiek potrzebuje rytuałów we współżyciu społecznym – wzmacniają one wspólnotę i mogą dawać bezpieczeństwo. To wszystko można odnaleźć w naszym przedstawieniu - czytamy na stronie internetowej projektu.

Głównymi pomysłodawcami projektu byli światowej sławy perkusista i kompozytor Murat Coşkun oraz dyrygent orkiestry z Frankfurtu sir Howard Griffiths, pełniący jednocześnie funkcję dyrektora artystycznego projektu. Reżyserię i choreografię powierzono Be van Vark z Holandii. Całość realizowana była przy wsparciu szwajcarskiej Fundacji Drosos.

Ze strony polskiej w projekcie uczestniczyli licealiści ze Słubic, gimnazjaliści z Kowalowa oraz uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej i Społecznej Niepublicznej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej ze Słubic. Nad koordynacją projektu czuwały Barbara Weiser - szefowa Słubickiego Towarzystwa Muzycznego oraz Dorota Rutka z LO w Słubicach, która opiekowała się tańczącą młodzieżą.

Rytuały

- Projekt był dla nas dużym wyzwaniem, ale sprawił mnóstwo frajdy - powiedziała w rozmowie z naszą redakcją Barbara Weiser. - Nasza młodzież wiele się nauczyła, poznała instrumenty, ale przede wszystkim aktywnie współuczestniczyła w tworzeniu przedstawienia. Szyła kostiumy, przygotowywała animacje komputerowe, integrowała się z rówieśnikami zza Odry, to ogromna wartość. Szczególnie warto podkreślić właśnie aspekt integracyjny. Podczas przedstawienia utwory były śpiewane aż w czterech językach (niemiecki, włoski, turecki, polski), w tym po raz pierwszy w historii naszej współpracy Niemcy zaśpiewali po polsku - dodała B. Weiser.

Zwieńczeniem wspólnej pracy polskich i niemieckich artystów było spektakularne przedstawienie z udziałem ponad 300 młodych aktorów z 16 szkół i 11 miast. Towarzyszyli im muzycy Brandenburskiej Orkiestry Państwowej z Frankfurtu. Premiera przedstawienia odbyła się 30 kwietnia o godz. 14.00 we frankfurckim Kleist Forum, później odbyły się jeszcze dwa pokazy.

Na jednym nich byliśmy obecni razem z naszym redakcyjnym obiektywem. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.Co dalej? Współpraca Brandenburskiej Orkiestry Państwowej z Frankfurtu i Państwowej Szkoły Muzycznej ze Słubic trwa już nieprzerwanie 7 lat. W planach jest więc kolejny projekt edukacyjny, tym razem w oparciu o twórczość Modesta Musorgskiego, a konkretnie słynne "Obrazki z wystawy". Przygotowaniu mają ruszyć we wrześniu, wtedy też poznamy więcej szczegółów, a których będziemy informować.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy popierasz wprowadzony przez rząd zakaz handlu w niedziele?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama