Słubice: 19 czerwca 2018   |   Imieniny: Gerwazy, Protazy, Julianna
reklama
reklama

Polsko-niemieckie "Rytuały" w naszym obiektywie

Za nami finał polsko-niemieckiego projektu edukacyjnego realizowanego pod egidą Brandenburskiej Orkiestry Państwowej z Frankfurtu. Ponad 300 młodych ludzi z obu stron Odry zaprezentowało przedstawienie pt. "Rytuale/Rytuały".

Rytuały

Na czym polegał projekt? Przez kilka miesięcy młodzież z polskich i niemieckich szkół regularnie spotykała się na zajęciach będących połączeniem tańca i muzyki. W formie artystycznej ekspresji chcieli przedstawić uniwersalne losy człowieka, który przez całe życie uczestniczy w różnego rodzaju rytuałach.

- Istnieje wiele rytuałów, małych, wielkich, bardzo istotnych, bardzo osobistych. Ważne jest przy tym to, że dane działanie musi następować według reguł, mających pewne formalne lub ceremonialne ramy, z towarzyszeniem np. gestów czy muzyki. Człowiek potrzebuje rytuałów we współżyciu społecznym – wzmacniają one wspólnotę i mogą dawać bezpieczeństwo. To wszystko można odnaleźć w naszym przedstawieniu - czytamy na stronie internetowej projektu.

Głównymi pomysłodawcami projektu byli światowej sławy perkusista i kompozytor Murat Coşkun oraz dyrygent orkiestry z Frankfurtu sir Howard Griffiths, pełniący jednocześnie funkcję dyrektora artystycznego projektu. Reżyserię i choreografię powierzono Be van Vark z Holandii. Całość realizowana była przy wsparciu szwajcarskiej Fundacji Drosos.

Ze strony polskiej w projekcie uczestniczyli licealiści ze Słubic, gimnazjaliści z Kowalowa oraz uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej i Społecznej Niepublicznej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej ze Słubic. Nad koordynacją projektu czuwały Barbara Weiser - szefowa Słubickiego Towarzystwa Muzycznego oraz Dorota Rutka z LO w Słubicach, która opiekowała się tańczącą młodzieżą.

Rytuały

- Projekt był dla nas dużym wyzwaniem, ale sprawił mnóstwo frajdy - powiedziała w rozmowie z naszą redakcją Barbara Weiser. - Nasza młodzież wiele się nauczyła, poznała instrumenty, ale przede wszystkim aktywnie współuczestniczyła w tworzeniu przedstawienia. Szyła kostiumy, przygotowywała animacje komputerowe, integrowała się z rówieśnikami zza Odry, to ogromna wartość. Szczególnie warto podkreślić właśnie aspekt integracyjny. Podczas przedstawienia utwory były śpiewane aż w czterech językach (niemiecki, włoski, turecki, polski), w tym po raz pierwszy w historii naszej współpracy Niemcy zaśpiewali po polsku - dodała B. Weiser.

Zwieńczeniem wspólnej pracy polskich i niemieckich artystów było spektakularne przedstawienie z udziałem ponad 300 młodych aktorów z 16 szkół i 11 miast. Towarzyszyli im muzycy Brandenburskiej Orkiestry Państwowej z Frankfurtu. Premiera przedstawienia odbyła się 30 kwietnia o godz. 14.00 we frankfurckim Kleist Forum, później odbyły się jeszcze dwa pokazy.

Na jednym nich byliśmy obecni razem z naszym redakcyjnym obiektywem. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.Co dalej? Współpraca Brandenburskiej Orkiestry Państwowej z Frankfurtu i Państwowej Szkoły Muzycznej ze Słubic trwa już nieprzerwanie 7 lat. W planach jest więc kolejny projekt edukacyjny, tym razem w oparciu o twórczość Modesta Musorgskiego, a konkretnie słynne "Obrazki z wystawy". Przygotowaniu mają ruszyć we wrześniu, wtedy też poznamy więcej szczegółów, a których będziemy informować.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy podoba Ci się projekt przebudowy Placu Bohaterów?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama