Słubice: 26 stycznia 2020   |   Imieniny: Paulina, Wanda, Tytus
reklama
reklama

Mury runęły na inaugurację transVOCALE (foto)

A mury runą… i runęły, po raz kolejny - tym razem na scenie Kleist Forum. Dzięki polskim i niemieckim artystom, widownia przeniosła się wspomnieniami w czasy minionego 30-lecia. Tak było – i tyle się od tego czasu zmieniło…

A mury runą

Tegoroczna inauguracja Europejskiego Festiwalu Piosenki Autorskiej transVOCALE zapadnie w pamięć na długo! Widowisko pt. „A mury runą” przygotowali wspólnie polscy i niemieccy artyści - muzycy, wokaliści, tancerze.

Zebranych na sali powitali przedstawiciele Kleist Forum i Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury, głównych organizatorów festiwalu. Sala zapełniła się prawie do ostatniego miejsca, na widowni zasiedli m.in. włodarze Słubic i Frankfurtu – Rene Wilke i Mariusz Olejniczak.

Podwójna rocznica

- Tym koncertem w naszym dwumieście świętujemy podwójny jubileusz: pierwsze częściowo wolne wybory w 1989 roku w Polsce i upadek muru berlińskiego w Niemczech - powiedział Rene Wilke podczas oficjalnego otwarcia. - Te dwa wydarzenia stworzyły dwumiasto takim, jakim możemy je dziś przeżywać – dodał.

Podczas otwarcia podły jeszcze inne znaczące słowa, nawiązujące do 16. edycji tego muzycznego wydarzenia. Przypomniano, że obecni 16-latkowie to pokolenie posiadające duże poczucie wolności – a właśnie o drodze do wolności opowiada przygotowane widowisko.

Niczym w życiu, także na scenie, przy aplauzie publiczności podniosła się do góry „żelazna kurtyna” i zabrzmiały pierwsze dźwięki muzyki.

Polskie i niemieckie przeboje

Piosenki nie tylko przywoływały wspomnienia, ale także wzbudzały żywą reakcję publiczności – np. podczas „Szklanej pogody” zespołu Lombard, którą brawurowo zaśpiewała Edyta Kręgiel, prawie nikt nie siedział! Wszyscy wstali, klaskali i zaśpiewali refren wspólnie ze słubicką wokalistką.

Edyta Kręgiel

W jej wykonaniu można było również usłyszeć przebój Martyny Jakubowicz „W domach z betonu”, przypominający szarą Polskę z minionych lat. Wiele osób nuciło pod nosem „Autobiografię” Perfectu razem z Tomaszem Hoffmanem. Było również poważnie: Weronika Chrostowska i Piotr Tamborski przypomnieli utwór Grzegorza Ciechowskiego „Nie pytaj o Polskę”.

Zabrzmiały również niemieckie przeboje tamtego czasu. Dirk Seiring wykonał „Born in the GDR”, piosenkę, która została napisana po koncercie Bruce’a Springsteena w NRD. Heike Matzer zaśpiewała przebój „Na południe” zespołu Lift. Utwór ten mówi o marzeniu o podróży na południe… jednocześnie wyrażając poczucie uwięzienia w NRD.

Nie zabrakło także międzynarodowego, nieco utopijnego hymnu o marzeniach autorstwa Johna Lennona – słynne „Imagine” poruszająco zaśpiewała Agata Pomocka.

Bohema

Na scenie razem z wokalistami wystąpił zespół w składzie: Jacek Fałdyna, Waldemar Franczyk, Tomasz Grudzień, Olaf Makuchowski, Grzegorz Piotrowski, Thomas Strauch, Piotr Tamborski (kierownik muzyczny). Autorem scenografii i choreografii był Henryk Lechelt. Na scenie wystąpili tancerze ze Studia Tańca Bohema.

Publika zachwycona

Czy się podobało? Sądząc po reakcjach publiczności - zdecydowanie tak. O wrażenia pytaliśmy na gorąco naszych czytelników. - Rewelacja! Wspaniały koncert na najwyższym poziomie. Miło że mamy takich artystów - napisała Ewelina. - Było fantastycznie - wtórowała jej Anna.

My także mieliśmy przyjemność być tego dnia pod sceną, razem z publicznością i artystami. Oto, co podczas koncertu zarejestrował nasz redakcyjny obiektyw.

 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy władze Słubic powinny umożliwić przekształcenie działki przy ul. Folwarcznej na cele handlowe?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama