Słubice: 25 stycznia 2020   |   Imieniny: Tatiana, Paweł, Miłosz
Słubice24.pl Wiadomości Kultura Tak śpiewali w słubickiej cerkwi. Relacja z Soboty Rodzicielskiej (foto/wideo)
reklama
reklama

Tak śpiewali w słubickiej cerkwi. Relacja z Soboty Rodzicielskiej (foto/wideo)

Refleksyjnie, nastrojowo i bardzo muzycznie było 2 listopada w słubickiej cerkwi. Miejscowi prawosławni zaprosili na modlitwę i koncert, który przyciągnął wielu zainteresowanych. Wydarzenie obserwowaliśmy z naszym obiektywem.

Cerkiew

Tego dnia w kościele prawosławnym przypada tzw. rodzicielska sobota. To jeden z tradycyjnych dni wspominania tych, którzy odeszli. W cerkwiach odprawiane są liturgie i modlitwy za zmarłych

- My prawosławni obchodzimy dziś Sobotę Rodzicielską, wy bracia katolicy macie Dzień Zaduszny. Dlatego to jest wyjątkowy dzień, w którym możemy się wspólnie pomodlić do Boga za naszych bliskich – tymi słowami witał zgromadzonych ks. Michał Kowal z parafii pw. Opieki Przenajświętszej Bogarodzicy w Słubicach.

Z zaproszenia do przyjścia na koncert, które ukazało się także na naszej stronie, skorzystało mnóstwo słubiczan. Cerkiew była pełna po brzegi. O muzyczną oprawę zadbał chór parafialny pod dyrekcją Swietłana Doniec-Łysenko.

Jaki repertuar przygotowali artyści? - Pieśni, które zaśpiewaliśmy, to były głównie teksty z Nowego i Starego Testamentu, wspólne dla większości chrześcijan – wyjaśnia Tomasz Pilarski, jeden z członków chóru.

Cerkiew

Po reakcjach widać było, że występ chóru spodobał się publiczności. - Ta muzyka ma coś niesamowitego w sobie. Coś, co sprawia, że mimo iż nie znasz słów, nie znasz melodii, to czujesz, że mógłbyś śpiewać ją z chórem. Bajka – powiedział nam po występie jeden z widzów.

Wstęp na koncert był darmowy, ale każdy, kto chciał, mógł przekazać dobrowolny datek na zakup ikonostasu – to specjalna, ozdobna ściana wyłożona ikonami, nieodzowny element każdej cerkwi. - Dzięki chojności widzów udalo się zebrać na ten cel aż 1250 złotych - przekazała nam S. Doniec-Łysenko.

A jak było na tym wyjątkowym koncercie? Zapraszamy do naszej relacji. 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy władze Słubic powinny umożliwić przekształcenie działki przy ul. Folwarcznej na cele handlowe?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama