Słubice: 16 grudnia 2019   |   Imieniny: Albina, Zdzisław
reklama
reklama

Wystawa o dziejach Żydów nad Odrą

Jak wyglądały losy i życie nadodrzańskich Żydów? Opowiada o tym wystawa „Z biegiem rzeki – Dzieje Żydów nad Odrą”. Już niebawem czeka nas wernisaż. Zaplanowano też ciekawe wydarzenia towarzyszące. Całość odbędzie się w murach Uniwersytetu Viadrina.

wystawa zydzi_1

Na wystawę zapraszają wspólnie: Niemieckie Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej, Instytut Historii Stosowanej oraz Katedra Ochrony Zabytków Uniwersytetu Europejskiego Viadrina.

Na czym polega jej wyjątkowość? Organizatorzy podkreślają, że na naszych terenach spotykała i przenikała się kultura Żydów niemieckich i polskich. Tej różnorodności zaczęła zagrażać narastająca fala nacjonalizmu i antysemityzmu, a ostatecznie zniszczył ją nazizm. Po wojnie część z Żydów osiedliła się na tych ziemiach, ale większość opuściła je do końca lat sześćdziesiątych XX wieku.

Jaka była ich historia? Jakie ślady pozostawili po sobie? Tego właśnie będzie można dowiedzieć się podczas wystawy „Z biegiem rzeki - Dzieje Żydów nad Odrą”.

Wernisaż odbędzie się 9 listopada o godz. 15 w budynku im. Gräfin-Dönhoff Uniwersytetu Europejskiego Viadrina. Gości przywita prezydentka Viadriny, prof. dr Julia von Blumenthal, a tematykę wystawy przybliżą jej kuratorki - dr Magdalena Gebala i dr Magdalena Abraham-Diefenbach. Spotkanie będzie tłumaczone symultanicznie na język polski.

wystawa zydzi_2

Wystawie będą towarzyszyć wydarzenia uzupełniające:
  • 13 listopada o godz. 18.00 odbędzie się pokaz filmu: „Unzere Kinder - Tymczasowa ojczyzna. Życie żydowskie na Śląsku po 1945 roku”. Wprowadzenie wygłosi dr. Markus Nesselrodt (w języku polskim i niemieckim). Miejsce: Gräfin-Dönhoff-Gebäude, sala wykładowa - Hörsaal 8.
  • 11 grudnia o godz. 18.00, „Ślady życia żydowskiego na terenach nadodrzańskich” - relacja z podróży i pokaz zdjęć Adama Czerneńko (w języku polskim i niemieckim). Miejsce: Gräfin-Dönhoff-Gebäude, sala wykładowa - Hörsaal 8.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy władze Słubic powinny umożliwić przekształcenie działki przy ul. Folwarcznej na cele handlowe?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama