Słubice: 17 listopada 2019   |   Imieniny: Waleria, Salomea, Grzegorz
reklama
reklama

Wystawa o Polakach wypędzonych w 1939 roku

Uniwersytet Viadrina zaprasza na wystawę pt. „Wypędzeni 1939… Deportacje obywateli polskich z terytoriów wcielonych do Trzeciej Rzeszy”. Na wielkoformatowych planszach wyeksponowano w formie kolażu ok. 500 fotografii, plakatów i dokumentów zgromadzonych w polskich i niemieckich archiwach, uzupełnionych fragmentami kronik filmowych i komentarzami ekspertów.

wypedzeni
 

Wystawa poświęcona deportacjom 1,5 mln Polaków w roku 1939 została zorganizowana przez Uniwersytet Europejski Viadrina, Kraj Związkowy Brandenburgia i Województwo Wielkopolskie. Działające na Viadrinie Centrum Interdyscyplinarnych Studiów o Polsce przygotowało program towarzyszący.

Uroczyste otwarcie odbędzie się 29 października o godz. 17 w Kościele Mariackim we Frankfurcie nad Odrą. Udział w nim wezmą m.in. władze Brandenburgii i woj. wielkopolskiego, włodarze Słubic i Frankfurtu oraz prezydentka Viadriny. Wprowadzenie wygłosi kurator wystawy dr Jacek Kubiak.

O godz. 19, tuż po uroczystym otwarciu, organizatorzy zapraszają do udziału w dyskusji, która odbędzie się w sali Logensaal Viadriny przy ul. Logenstraße 11. Jej tytuł brzmi: „Jakiej pamięci potrzebuje polsko-niemiecki region przygraniczny w kwestii ucieczki i wypędzenia? Problematyka przymusowych migrantów między rokiem 1939 a 1945 w muzeach, szkołach i edukacji”.

O tych niełatwych sprawach będą rozmawiać: dr Magdalena Abraham-Diefenbach (przewodnicząca stowarzyszenia Instytut Historii Stosowanej), Sören Bollmann (referent ds. współpracy międzynarodowej we Frankfurcie), Peter Clemens (nauczyciel w Karl-Liebknecht-Gymnasium), dr Magdalena Gebala (Niemieckie Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej) oraz dr Uwe Schröder (dyrektor Muzeum Pomorskiego w Greifswaldzie). Rozmowę poprowadzi dr Markus Nesselrodt, pracownik naukowy Katedry Kultury i Historii Europy Środkowej i Wschodniej.

Oba wydarzenia będą tłumaczone symultanicznie na język polski i niemiecki. Wystawę w Kościele Mariackim będzie można oglądać aż do 1 grudnia, codziennie w godz. 10-16.

To jednak nie wszystko, bo 5 listopada o godz. 17 w Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury odbędzie się prezentacja filmu i książki pt. „Jasnowłosa Prowincja” oraz dyskusja z reżyserem i kuratorem wystawy dr Jackiem Kubiakiem.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy władze Słubic powinny umożliwić przekształcenie działki przy ul. Folwarcznej na cele handlowe?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama