Słubice: 21 października 2019   |   Imieniny: Halki, Filipa, Przybysława
Słubice24.pl Wiadomości Kultura Anna Panek- Kusz pod skrzydłami fundacji Emily Harvey
reklama

Anna Panek- Kusz pod skrzydłami fundacji Emily Harvey

Anna Panek- Kusz, szefowa Galerii OKNO, działającej w Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury, słubicka artystka i fotografka, trafiła do grona artystów związanych z amerykańską fundacją Emily Harvey. Ta współpraca otwiera nowe możliwości.

Panek-Kusz
To kolejne cenne wyróżnienie dla A. Panek-Kusz

Fundation Emily Harvey to amerykańska fundacja, która główną siedzibę ma w Nowym Jorku. Tam właśnie znajduje się obszerna kolekcja dzieł sztuki zgromadzona przez Emily Harvey. Była ona wielką miłośniczką artystów, zwłaszcza awangardowych, niekonwencjonalnych. Jako mecenas kultury inwestowała w sztukę, artystów, których szanowała i ceniła. Po jej śmierci w 2004 roku ta misja kontynuowana jest przez zarząd fundacji.

- Pierwsze kontakty z tą fundacją nawiązałam jakieś 3 lata temu, pierwsze bardziej oficjalne spotkanie miałam z zarządem na jednym z biennale fotografii. Omawialiśmy możliwości współpracy – opowiada Anna Panek-Kusz.

Prezentowała im to, co dzieje się w Słubicach – działalność Galerii OKNO i Festiwal Sztuki i Multimediów „lAbiRynT”. Kilku artystów związanych z tą fundacją już gościło na słubickim festiwalu. Współpraca rozwija się. A. Panek-Kusz na wiosnę była u nich na spotkaniu roboczym. A niedawno została umieszczona w galerii artystów, z którymi fundacja współpracuje.

- Takie oficjalne umieszczenie mojej osoby w ich galerii świadczy o zaufaniu, prestiżu, gwarancji, coś w rodzaju rekomendacji dla mnie i Galerii OKNO, dla Słubic. Przestajemy być anonimowi w naszej współpracy. Jest to bardzo nobilitujące, bo stawia nas w nowej pozycji, otwiera szereg możliwości – wyjaśnia słubiczanka. Dodaje, że dzięki kontaktom możliwe jest przyciągniecie do galerii czy na festiwal artystów z wielu krajów, ale również otwiera drogę naszym artystom na zaistnienie podczas organizowanych przez fundację amerykańską wydarzeń. A te dzieją się nie tylko w Nowym Jorku.

Panek-Kusz
Zarząd fundacji ujęły prace słubiczanki

Wymarzonym miejscem na ziemi E. Harvey była Wenecja. Tutaj posiadała kilkanaście domów, do których zapraszała artystów, aby mogli czerpać inspiracje z tego miejsca. Do Wenecji nadal przyjeżdżają artyści z całego świata, a w rezydencjach Fundation Emily Harvey są organizowane wykłady, projekcje i wystawy.

Obecnie jej kolekcja (bądź fragmenty) są wynajmowane przez liczne instytucje kultury na całym świecie. Jak podkreśla A. Panek-Kusz, fundacja dysponuje bazą artystów z wielu krajów - w tym momencie Słubice również są dla nich partnerem.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy budowa ronda na drodze do Kunowic to dobry pomysł
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama