Słubice: 22 listopada 2019   |   Imieniny: Cecylia, Jonatan, Stefan
reklama
reklama

Świętojańska biesiada z chórem Kukułeczki’s

Pamiętacie Noc Świętojańską i jej tradycje? Obrzędy związane z tym słowiańskim świętem będą przypominać sobie uczestnicy transgranicznej imprezy, która odbędzie się w słubickiej bibliotece.

Chór Kukułeczki's

Noc Świętojańska była obchodzona przez Słowian w czasie nastania najkrótszej w ciągu roku nocy, czyli z 23 na 24 czerwca. Obchody zaczynano już w wigilię dnia św. Jana. Co wtedy się działo?

Zalotna sobótka

Ludzie gromadzili się na wzgórzach i polanach leśnych, gdzie rozpalali wielkie ogniska, które zwano sobótkami. Nie tylko witali lato. Noc Świętojańska miała również łączyć w pary ludzkie serca, które rozgrzane otaczającą je, piękną nocną aurą miały być skore do miłości.

Dlatego noc tę uważano za doskonałą porę na zaloty młodzieńców, którzy rywalizowali między sobą o względy dziewcząt. Te z kolei przez cały wieczór śpiewały pieśni miłosne i tańczyły w białych przepasanych strojach, przepasanych bylicą wokół rozpalonych ognisk.

Puszczali wianki


Znanym w Polsce obyczajem było również plecenie wianków i puszczanie ich na wodę. Wielkie znaczenie miało to, jak wianki przesuwały się na wodzie. Mogło wróżyć wielką i szczerą miłość, szybkie zamążpójście oraz długie i szczęśliwe życie. A najlepiej, jeśli wianek wyłowił ukochany młodzieniec...

Nad Odrą będą świętować

23 czerwca mieszkańcy Słubic i Frankfurtu będą wspólnie poznawać te obyczaje – a panie, jak tradycja nakazuje, zajmą się pleceniem wianków.

Impreza organizowana przez gminę Słubice rozpocznie się o godz. 18:00 w ogródku przy miejskiej bibliotece. Najpierw zaplanowano warsztaty - w godz. 18:30-20:00 każdy będzie mógł spróbować samodzielnie zrobić świętojański wianek. Potem odbędzie się biesiada, na której do wspólnej zabawy zaprosi polsko-niemiecki chór Kukułeczki’s, prowadzony przez Heide Schwaneberg i Piotra Pakulskiego.

A o godz. 21:00 uczestnicy, prowadzeni przez tancerzy z Bohemy, przejdą na most na Odrze, skąd będą oglądać puszczanie wianków.

Wstęp jest wolny dla wszystkich zainteresowanych.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy władze Słubic powinny umożliwić przekształcenie działki przy ul. Folwarcznej na cele handlowe?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama