Słubice: 23 października 2019   |   Imieniny: Marty, Marcina, Rafała
reklama
reklama

Wizje przestrzeni dwumiasta według Anny Panek-Kusz

Najnowsza wystawa w Galerii OKNO opowiada na nowo miejsca znane: urząd, stadion, most – fotografie będące połączeniem realnego z nierealnym, zapraszają wyobraźnię na wycieczkę… Ich autorką jest Anna Panek-Kusz, kurator słubickiej galerii. Jesteście ciekawi jak powstawały prace?

Anna Panek-Kusz
A. Czerneńko (z lewej) i A. Panek-Kusz (z prawej)

Wernisaż wystawy A. Panek-Kusz odbył się 7 czerwca. Zazwyczaj to ona, jako szefowa galerii w Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury, opowiada o artystach i pracach wystawianych galerii. Tym razem prezentowała swoje własne artystyczne realizacje. A pokazała na nich dwumiasto – miejsca doskonale znane mieszkańcom Słubic i Frankfurtu. Jednak w zupełnie inny sposób. Nie bez przyczyny wystawa nosi tytuł „Wizje przestrzeni”.

- Stworzyłam specjalnie dla państwa taki cykl fotografii, który jest ładny. Nie powstał on tak sobie, szybciutko. Prace nad kolejnymi fotografiami zajęły kilka lat - fotografowania, sprawdzania, bez presji czasowej, ale bardzo konsekwentnie – przyznała A. Panek-Kusz. Wyjaśniła, że jej fotografie są lekkie w odbiorze, a odwiedzająca wystawę publiczność będzie mogła bawić się w odnajdywanie tak przetworzonych miejsc.

Kilka słów wprowadzenia do wystawy wygłosił Adam Czerneńko, również fotograf. Przyznał, że jest to dla niego ogromny zaszczyt i przyjemność, a także pewnego rodzaju święto. - Pani Ania zajmuje się fotografią jako przedmiotem, jako dziedziną i poświecą temu taką ilość czasu, że niemalże nie mamy okazji oglądać jej prac – przyznał. I wyjaśnił, że prace ogląda z ciekawością. – Jest to sztuka konceptualna, z pomysłem, na pewien określony temat, a jednocześnie z elementem piękna – i za to chce jej podziękować – powiedział A. Czerneńko.

Galeria OKNO z trudem pomieściła wszystkich przybyłych na wernisaż. Byli wśród nich również burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak i jego zastępczyni Adriana Dydyna-Marycka. – Te fotografie są naprawdę przepiękne. Jako burmistrz jestem szczęśliwy, że mamy w Słubicach taki skarb, jak pani Ania – powiedział M. Olejniczak. Zadeklarował dalsze wsparcie dla działalności galerii – i podziękował za wieloletnią pracę na rzecz Słubic.

Wernisaż fotografii
Goście z zaciekawieniem oglądali dwumiasto z nowej perspektywy

Na wernisażu obecny był również Roman Siemiński, były wiceburmistrz Słubic, obecnie pełniący tę samą funkcję w Krośnie Odrzańskim. Przyznał, że z A. Panek-Kusz zna się od ponad 20 lat. Zdradził, że w tym roku autorka wystawy obchodzi 20-lecie pracy artystycznej. Wielu gości wernisażu podkreślało, że takie właśnie fotografie powinny promować Słubice i Frankfurt – są intrygujące, zaskakujące, a zarazem podkreślają złożoną naturę dwumiasta.

Wśród podziękowań i słów uznania, przekazywanych przez gości wernisażu, nie zabrakło również niespodzianki. Członkowie Amatorskiej Komórki Fotografii Artystycznej, która działa przy galerii pod kierunkiem A. Panek-Kusz, w tajemnicy przygotowali koszulki z logo AKFY. Dzięki temu grupa będzie bardziej widoczna podczas wspólnych akcji i wystaw. A kolejne już niedługo – artyści amatorzy pracują nad realizacją zadań na kolejny Festiwal Nowej Sztuki lAbiRynT, który odbędzie się w październiku tego roku.

Zapraszamy do galerii zdjęć z wernisażu.

 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy budowa ronda na drodze do Kunowic to dobry pomysł
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama