Słubice: 23 października 2019   |   Imieniny: Marty, Marcina, Rafała
Słubice24.pl Wiadomości Kultura Rusza labiryntowa akademia - na pasjonatów fotografii i multimediów czekają bezpłatne warsztaty
reklama
reklama

Rusza labiryntowa akademia - na pasjonatów fotografii i multimediów czekają bezpłatne warsztaty

Jak co roku, zaplanowany na październik Festiwal Sztuki i Multimediów „lAbiRynT” poprzedzi Akademia „lAbiRynT-u”, czyli warsztaty artystyczne. Wziąć w nich mogą udział wszyscy, którzy chcą doświadczyć czegoś nowego i popracować pod okiem profesjonalnych artystów. Nie jest wymagany ani specjalny sprzęt, ani wielki talent.

Labirynt

Spotkanie inaugurujące tegoroczną, dziewiątą już edycję Akademii „lAbiRynT-u”, odbyło się 25 kwietnia w Galerii OKNO Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury. Do udziału w warsztatach artystycznych namawiali Michael Kurzwelly, koordynator akademii i Anna Panek-Kusz, szefowa słubickiej galerii.

Co proponują artyści?

Oboje, jak co roku, będą w gronie tych artystów, którzy poprowadzą spotkania. M. Kurzwelly zachęca do zastanowienia się i podjęcia próby pokazania „postfaktycznej rzeczywistości” – czyli krajobrazu komunikacyjnego budowanego przy pomocy cyfrowych technologii, które przenikają wszystkie sfery życia. – Przyjrzymy się, jak inni artyści poradzili sobie z tym tematem. Będziemy się regularnie spotykać i dyskutować nad postępami naszej pracy – mówi M. Kurzwelly.

A. Panek-Kusz w tym roku proponuje zajecie się „kreacjami cienia” – czyli światłem. – Światło w fotografii jest bardzo ważne. Otacza, buduje, kształtuje, kreuje. Ma ogromy wpływ na wymowę naszej fotografii – wyjaśnia. - Podczas warsztatów sprawdzimy, jak kreować światło, modyfikować pod nasze dyktando, by świadomie decydować, czy obiekt ma być ostry czy delikatny, czy ma gubić szczegóły w cieniu, czy ujawniać każdy detal – dodaje.

Labirynt 2016

Z Berlina i Warszawy

Oprócz nich warsztaty poprowadzi jeszcze troje artystów: Michael Disqué, który mieszka w Berlinie, ale od niedawna ma pracownię również we Frankfurcie nad Odrą, Anna Krenz, artystka pochodząca z Poznania, mieszkająca obecnie w Berlinie, oraz Wojciech Sternak, fotograf i kulturoznawca z Warszawy.

M. Disqué namawia do zajęcia się zbiorami zdjęć, jakie każdy ma w domu, czy to w formie papierowej czy cyfrowej. Podczas warsztatów uczestnicy będą pracować właśnie ze swoimi archiwami zdjęć. Celem będzie połączenie morza obrazów w spójne prace.

A. Krenz chce w artystyczny sposób zająć się sztuką protestów. Opowie o sztuce jako środku wyrazu w protestach w Polsce i Berlinie, pokaże trzy przykładowe protesty – działania grupy Dziewuchy Berlin, a potem podczas pracy w grupach zachęci do przygotowania własnych akcji.

Natomiast W. Sternak zabierze uczestników warsztatu w „Podróż na wschód”, która może być rozumiana jako poszukiwanie tego, co nosimy głęboko w nas samych, co powinniśmy znać „jak własną kieszeń”, a jednak stanowi dla nas tajemnicę. Jak opisuje, podczas warsztatów każdy wyruszy we własną podróż, przekraczając odrzański Rubikon – mieszkańcy Frankfurtu przyjdą do Słubic, a słubiczanie – do Frankfurtu. I tu będą odkrywać nie tylko nowe miejsca, ale także nowe ścieżki użycia swoich aparatów fotograficznych.

Każdy może tworzyć

Szefowa Galerii OKNO w tym roku szczególnie namawia do udziału w akademii. - Artyści, którzy będą prowadzili warsztaty są bardzo ciekawymi osobami, nie tylko tematy, które proponują, ale także ich osobowości – mówi A. Panek-Kusz.

Labirynt 2016

Co ważne, realizacje, które amatorzy stworzą pod okiem profesjonalistów, będą jednym z elementów Festiwalu Sztuki i Multimediów „lAbiRynT”, który odbędzie się 19-21 października. Będzie to jubileuszowa, dwudziesta edycja tego festiwalu.

W warsztatach może wziąć udział każdy, kto ma ochotę na przygodę ze sztuką. - Zapraszam serdecznie do wzięcia udziału w akademii. To 5 warsztatów, 5 propozycji. Oferta jest skierowana do szerokiej grupy, każdy może znaleźć coś dla siebie – zachęca A. Panek-Kusz.

Podkreśla, że nie trzeba mieć ani wybitnych umiejętności, ani super sprzętu. – Tak naprawdę liczy się zaangażowanie, przygoda, kreacja, chęć poznania czegoś nowego. To jest najważniejsze – uważa.

Udział we wszystkich warsztatach jest bezpłatny.

ZOBACZ HARMONOGRAM
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy budowa ronda na drodze do Kunowic to dobry pomysł
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama