Słubice: 17 czerwca 2019   |   Imieniny: Albert, Laura, Adolf
Słubice24.pl Wiadomości Kultura Kalendarz od AKFY pomógł hospicjum (foto)
reklama
reklama

Kalendarz od AKFY pomógł hospicjum (foto)

Za nami pierwszy w tym roku wernisaż w Galerii OKNO. Szczególny – ponieważ nie tylko można było podziwiać nastrojowe luksografie, ale także zabrać je do domu. Grupa fotografów, działająca przy galerii, przygotowała kalendarz, który można było nabyć w zamian za datki do puszki Hospicjum Domowego św. Wincentego a’Paulo.

Kalendarz AKFA

11 stycznia rozpoczął się nowy artystyczny rok w Galerii OKNO działającej w Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury. Swój wernisaż mieli członkowie Amatorskiej Komórki Fotografii Artystycznej. Są oni autorami luksografii, z których powstał tegoroczny kalendarz, o którym pierwszy raz wspominaliśmy w jeszcze w grudniu.

Nastrojowe i nieoczywiste

Luksografie różnią się od typowych fotografii, kojarzą się z ciemnią fotograficzną, mają swoją wymowę i charakter. Cieszę się, że grupa zgodziła się ze mną, żeby w tym roku naszym kalendarzem wesprzeć hospicjum – mówi Anna Panek-Kusz, szefowa galerii i opiekunka AKF-y. Przyznaje, że pomysł wsparcia hospicjum zrodził się z jej osobistych doświadczeń, ponieważ jakiś czas temu sama skorzystała z ich pomocy.

- Cieszmy się, że jako stowarzyszenie pojawiamy się w nowych dla nas miejscach, spotkanie hospicjum ze sztuką to dla nas coś nowego. Ale te dwa światy jak najbardziej do siebie pasują. W jednym i drugim przypadku spotykamy się z kulturą, my z kulturą obcowania z osobami chorymi i ich rodzinami. A w galerii mamy sztukę związaną z fotografią – opowiada Przemysław Szewieliński z hospicjum.

Podczas wernisażu wyraził nadzieję, że ta współpraca będzie się dalej rozwijać. Z zaciekawieniem oglądał również kalendarz z luksografiami. – To dla mnie totalna nowość, że można w zrobić zdjęcie bez robienia zdjęcia. I że wychodzi to tak ciekawie – ocenił.

Za datek do puszki

Na wernisażu obecni byli również burmistrz Mariusz Olejniczak i jego zastępca Roman Siemiński. M. Olejniczak podziękował wszystkim za taką inicjatywę i współpracę. Obiecał, że nie tylko kupi dziś jeden z kalendarzy, ale będzie nadal wspierał działalność hospicjum.

A jego zastępca, dla którego są to ostatnie dni pracy w słubickim magistracie, otrzymał od Galerii OKNO podziękowania i pamiątkową filiżankę. – Przez ostatnie cztery lata był chyba na każdym wernisażu i witał ze mną wszystkich artystów i gości, dlatego otrzymuje od nas prezent, jaki wręczamy przyjaciołom – podkreśliła A. Panek-Kusz.

R. Siemiński odparł, że czuje się niemal członkiem AKF-y – i że będzie jeszcze galerię odwiedzał.

Prac więcej niż kartek z kalendarza

A co działo się podczas wernisażu? Goście nie tylko mogli oglądać luksografie zawieszone na ścianach galerii, ale również obejrzeć je w formie prezentacji multimedialnej. Ponieważ powstało ich dużo więcej, niż jest miesięcy w roku.

W tym miejscu warto wymienić wszystkich tych, którzy brali udział w przygotowaniu luksografii. Są to: Agnieszka Dubacka, Witold Cholewa, Tymon Golubski, Joanna Korbus, Natalia Janczycka, Sławomir Janicki, Katarzyna Kochańska, Karolina Konczyńska, Emilia Kusz, Klaudia Kwiecińska, Anna Łysiak, Beata Łysiak, Kaja Mierzejewska, Dariusz Olechno, Liwia Pawłowska, Halina Samsonowicz, Marzena Tatarska, Agnieszka Woźna, Marta Zaporowska.

Zapraszamy do galerii zdjęć z wernisażu.

 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jak oceniasz poziom czystości w Słubicach (licząc wg szkolnej skali)?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama