Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Jak „Słubfurt” stał się kurortem kultury – o tym będzie można posłuchać podczas podsumowania projektu Bad Słubfurt Zdrój. I spróbować terapii sztuką, która, zdaniem jej twórców, pomaga osiągnąć stan samodzielnego odprężenia. I poczuć błogostan – czyli zadbać o zdrowie.

kurort kultury

O tym, że stowarzyszenie Słubfurt obwołało dwumiasto kurortem leczącym kulturą i sztuką, pisaliśmy w maju, na początku ich projektu. Projekt miał antyczne korzenie - był nawiązaniem do starożytnej metody terapeutycznej leczenia poprzez aktywność kulturalną.

Dlatego właśnie „Słubfurcka Kasa Chorych" w roku 2018 zorganizowała cykl warsztatów z różnych dziedzin kultury i sztuki. Można było leczyć się i poprawiać swój nastrój m.in. dzięki fotografii, malarstwu, rzeźbieniu w drewnie, wprawkom literackim, aktorstwu czy ogrodnictwu. Prowadzili je artyści ze Słubic i Frankfurtu, m.in. Anna Panek-Kusz, Tomasz Fedyszyn, Olaf Götze, Melanie Stein i Isabell Korda, Sascha Macht, Małgorzata Murao i inni. Namawiali do twórczej aktywności, która leczy i duszę, i ciało.

- Pierwszym celem było (i jest) pokazanie ludziom, jak mogą stać się artystycznie aktywni w bardzo prosty sposób - opowiada Philip Murawski, który jest również organizatorem festiwalu Unithea. I jako udany przykład podaje warsztaty przed Kauflandem w centrum miasta.

- Po początkowym wahaniu, słowach „nie umiem”, „nigdy tego nie robiłem”, coraz więcej młodych dołączało do nas. Ostatecznie naliczyliśmy ok. 30 nastolatków i kilkoro dorosłych, którzy namalowali 30 obrazów, stworzyli ok. 20 fotogramów, grali na bębnach. I wszyscy świetnie się bawili - dodaje.

O tym, co artyści opowiedzieli o swoich warsztatach i jak przebiegało „leczenie sztuką”, można dowiedzieć się więcej z publikacji, którą wydali jako podsumowanie kurortowych działań.

ZOBACZ MAGAZYN

Tych, którzy chcą więcej dowiedzieć się na ten temat, artyści zapraszają na spotkanie podsumowujące, która zaplanowano 23 listopada na Placu Mostowym we Frankfurcie. W programie nie tylko teoria, ale również praktyka – będzie okazja samemu spróbować słubfurckiej  „terapii sztuką”.

Program spotkania:
  • 17.15 - powitanie
  • 17.20 - trio: Santiago Cruz Bertoia Seijas, Guilherme Lemes Emrich, Edouard Ndingdang
  • 17.30 - prezentacja magazynu "Bad Słubfurt Zdrój"
  • 17.45 - Mohammad Yonnes mit Sarah und Yassin
  • 17.55 - warsztaty teatralne teatru MTO
  • 18.10 - trio: Santiago Cruz Bertoia Seijas, Guilherme Lemes Emrich, Edouard Ndingdang
  • 18.20 - warsztaty pantomimy Agnieszka Araszewska
  • 18.35 - jam session
To jednak nie wszystko. Podczas spotkania zostaną zaprezentowane prace, które powstały podczas warsztatów. Dla odwiedzających zostanie uruchomiona Wymienialnia i Biuro paszportowe Nowej Ameriki. A wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach ozdób bożonarodzeniowych i w ceremonii parzenia herbaty.

Przygotowano też małe co nie co dla najmłodszych. Dzieci może zainteresować czytanie bajek w kliku językach: po polsku, niemiecku, arabsku i farsi. Albo zabawy w kąciku przygotowanym specjalnie dla nich.

Wstęp wolny dla wszystkich zainteresowanych.

Termin: 23.11.2018, godz. 17.15. Miejsce: Miejsce: Plac Mostowy, Frankfurt. ZOBACZ MAPĘ
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.