Słubice: 16 lipca 2019   |   Imieniny: Maria, Stefan, Eustachy
reklama

Artystycznie o niepodległości

Kolejne wydarzenie z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości to propozycja Fundacji Dobro Kultury i grupy tanecznej Bohema. Ma ona artystyczny charakter – i bardzo bogatą symbolikę.

Bohema
Na patriotyczny happening zapraszają tancerze z Bohemy

Świętowanie 11 listopada w artystycznym ujęciu rozpocznie się o godz. 10 na pl. Przyjaźni. Na tamtejszych drzewach zamiast liści zawisną kartki z życzeniami dla Polski, które przygotowały dzieci ze szkół i przedszkoli.

A o godz. 16 odbędzie się drugi happening, tym razem nad Odrą, z prawej strony od wejścia na most. Mieszkańców Słubic zaprasza na nie Henryk Lechelt, szef Bohemy. Zachęca, aby nie tylko przyszli, ale również przynieśli ciasto. Na wszystkich czekać będzie kawa. I tak razem będzie można świętować kolejne, 100. urodziny naszej ojczyzny.

O godz. 16.30 rozpocznie się część artystyczna, czyli przedstawienie muzyczno-taneczne nawiązujące tematyką do Święta Niepodległości. Piotr Tamborski i Weronika Chrustowska wykonają piosenkę pt. „Jestem Polsko, już jestem”, którą specjalnie na tę okazję napisał H. Lechelt. Na bębnach zagra Kamil Karmelita, a na klarnecie i saksofonie Jacek Fałdyna. A tancerze z Bohemy zaprezentują tańce ludowe.

Przedstawią również „taniec specjalny”, czyli duet symbolizujący orła z biało-czerwonymi skrzydłami. A po nim przyjdzie czas na ognisko – ale szczególne, o symbolicznym wymiarze.

Jak tłumaczy H. Lechelt, drewna wrzucane do ognia będą symbolizować toksyczne obszary polskiej tożsamości, takie jak nienawiść, pogarda, zdrada, nietolerancja… I nie tylko. Do tej listy każdy będzie mógł dorzucić coś „od siebie”. Nasze przywary narodowe artyści z Bohemy zbiorą właśnie od samych mieszkańców.

Zwieńczeniem akcji będzie wspólne odśpiewanie hymnu narodowego.

100lat bohema

Organizatorami wydarzenia są: Fundacja Dobro Kultury, Grupa Bohema, Spółdzielnia Żywioły, Gmina Słubice, Słubicki Miejski Ośrodek Kultury oraz Prowincja.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jak oceniasz tegoroczne Miejskie Święto Hanzy (licząc wg szkolnej skali)
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama