Słubice: 12 grudnia 2018   |   Imieniny: Joanna, Aleksandra, Dagmara
reklama
reklama

Portrety rodzinne w Galerii OKNO (foto)

To był wyjątkowy wernisaż w SMOK-u – bardzo słubicki. Bohaterami prezentowanych fotografii były słubickie rodziny, a po drugiej stronie stanęli nasi rodzimi pasjonaci fotografii. I razem stworzyli niezwykłe portrety, pełne emocji i pasji.

Nasz portret

Pomysł na to, żeby Słubice pokazać przez pryzmat mieszkających tu rodzin narodził się podczas „burzy mózgów”. Już jakiś czas temu opowiadała o tym naszej redakcji Anna Panek-Kusz, szefowa Galerii OKNO i liderka działającej przy galerii grupy AKFA, skupiającej właśnie fotografów.

„Nasz portret” to pierwszy tak duży projekt grupy – który uzyskał dofinansowanie z gminy Słubice jako inicjatywa lokalna. Po wielu miesiącach pracy 14 września odbył się wernisaż tej niezwykłej wystawy.

46 rodzinnych portretów

- To jest dla nas, również dla mnie, bardzo ważne wydarzenie. Bardzo cieszę się, że ta galeria zrobiła się dziś tak mała, przez to, że wypełniliście ją na dzisiejszym wernisażu – mówiła Anna Panek-Kusz otwierając wystawę.

Na ścianach galerii znalazło się aż 46 portretów – to właśnie aż tyle rodzin dało się zaprosić na sesję zdjęciową na beżowej kanapie. – Jesteście wspaniali, to jak przygotowani przychodziliście na sesje, jak tworzyliście ten swój portret, ogromne podziękowania dla was i szacunek – podkreślała A. Panek-Kusz.

To nie jest takie proste

Obecny na wernisażu Roman Siemiński, wiceburmistrz Słubic zaznaczył, że ten dzień to święto galerii. – Fotografowie dzięki inicjatywie lokalnej zatrzymali w kadrze tak wiele emocji. A wy, rodziny, pokazaliście kim jesteście. Gratuluje pomysłu grupie fotograficznej i dziękuję mieszkańcom, że wzięli w nim udział – powiedział.

Siemiński - Olejniczak

Pomysłu – i jego wykonania - gratulował również Mariusz Olejniczak, przewodniczący Rady Miejskiej w Słubicach. – Wiem, że zrobienie dobrego zdjęcia to jest duże wyzwanie, zarówno dla tych, którzy pozują, jak i dla tych, którzy fotografują, a tutaj widzę tak wiele ciekawych fotografii… Jestem pod dużym wrażeniem – mówił M. Olejniczak.

AKFA pracuje

Oczywiście, oprócz bohaterów zdjęć, na wernisażu obecni byli również ci, którzy stali po drugiej stronie aparatu, czyli fotografowie pasjonaci z Amatorskiej Komórki Fotografii Artystycznej. W ich imieniu głos zabrał Witold Cholewa. Podziękował wszystkim za przybycie, opiekunce grupy za pomoc i wskazówki, bez których nie udałoby się tego projektu zrealizować. A rodzinom za to, że pozwolili fotografom na chwilę wejść do ich prywatnego świata.

Kto jest gwiazdą rodziny

Magdalena Musiał-Karg, która wraz z mężem Przemkiem i synem Tobiaszem są bohaterami jednego z porterów opowiada, jak wyglądały ich przygotowania do sesji. – Były krótkie i intensywne. Nasz syn powiedział, z czym kojarzy mu się każde z nas i właśnie te gadżety zabraliśmy – mówiła. Tobiasz podpowiedział, że tata to wspinaczka, on sam – jujitsu, a mama – praca, czyli komputer. I globus symbolizujący podróże.

Dodatkowo podczas samej sesji okazało się, że niekwestionowaną gwiazdą rodziny jest właśnie sam Tobiasz. – Z naszej perspektywy było to bardzo ciekawe doświadczenie i spore przeżycie – uważa M. Musiał-Karg.

Każda z rodzin otrzymała płytę z kilkoma zdjęciami, które sama wcześniej wybrała. Jak informuje A. Panek-Kusz, zdjęcia można będzie oglądać w galerii do 15 października. Później będzie je można kupić za symboliczną cenę.

Będą nowe artystyczne wyzwania

A grupa AKFA już wymyśla nowe projekty. - Nie ma tu dziś całej naszej fotograficznej rodziny. Są to ludzie z pasją, działają przy galerii, dostają ode mnie różne zadania do realizacji. Na pewno nie poprzestaniemy na tym, mamy już w głowach pomysły na kolejne projekty – mówiła A. Panek-Kusz. Obiecała, że już wkrótce opowie o nich więcej.

Zobaczcie sami, jak prezentuje się nowa wystawa w Galerii OKNO – zapraszamy do fotorelacji.

 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy artystyczne graffiti to dobry sposób na upiększenie miasta?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama