Słubice: 21 stycznia 2019   |   Imieniny: Agnieszka, Inez, Jarosław
Słubice24.pl Wiadomości Kultura Akademia Labiryntu zaprasza pasjonatów nie tylko fotografii. Zobacz plan warsztatów
reklama
reklama

Akademia Labiryntu zaprasza pasjonatów nie tylko fotografii. Zobacz plan warsztatów

Fotografowie, którzy jesienią wezmą udział w kolejnym Festiwalu Nowej Sztuki lAbiRynT, uchylają drzwi do swojego świata. Zapraszają pasjonatów, miłośników, tych którzy fotografują od jakiegoś czasu a także początkujących – tu każdy znajdzie dla siebie miejsce i przestrzeń do tworzenia.

labirynt spotkanie

Niedługo rusza ósma już edycja Akademii lAbiRynT-u, podczas której amatorzy i pasjonaci fotografii będą „pracować” razem z artystami profesjonalistami. Efekt wspólnej fotograficznej przygody ma stanowi wystawa, która będzie jednym z elementów 9 już Festiwalu Nowej Sztuki lAbiRynT.

W tym roku odbędzie się on między 17 a 19 października. Każdy lAbiRynT ma swoje hasło przewodnie. W tym roku brzmi ono „Syndrom Nadmiaru”. Jak co roku gościć będzie około 80 artystów, którzy wystawią swoje prace nie tylko w Galerii OKNO, ale również w Uradzie czy Volkschohschule we Frankfurcie.

Podczas spotkania informacyjnego, które odbyło się 17 maja w Galerii OKNO w SMOK-u, szczegóły tegorocznej akademii przedstawił Michael Kurzwelly, jej koordynator. – Osiem lat temu wpadliśmy na pomysł, żeby mieszkańcy Słubic i Frankfurtu również mogli przyłączyć się swoją twórczością do festiwalu. Dlatego właśnie artyści, którzy biorą w nim udział prowadzą warsztaty i wprowadzają ich w świat fotografii, a robią to na bardzo różne sposoby – opowiada M. Kurzwelly.

Stare na nowo

Artyści faktycznie przygotowali bardzo różnorodne propozycje. Robert Abts z Berlina, który z zawodu jest… krawcem, te umiejętności wykorzystywał w teatrze, a od 1998 roku pracuje jako niezależny artysta. Zaprasza uczestników swojego warsztatu do „odwzorowywania” starych fotografii. Zachęca, żeby na warsztaty przynieść stare, rodzinne zdjęcie. A potem spróbować je odtworzyć, skupiając się na pokazaniu emocji bohaterów i kontekście zdjęcia. Zaprezentował kilkanaście podobnie odtworzonych zdjęć, w zestawieniu z oryginałami. Za każdym z nich kryje się historia, która dzięki odtworzeniu, zostaje opowiedziana na nowo.

Performance, magia kolorów i poszukiwania nadmiaru

Marcin Berdyszak, fotograf z Poznania, podczas swoich warsztatów będzie mówił o performansie. A potem zachęci do spróbowania – uczestnicy będą tworzyć krótkie materiały filmowe, które połączą z działaniami performatywnymi. Co z tego wyniknie? To już zależy od pomysłowości uczestników…

Kolejnym artystą, który poprowadzi warsztaty będzie znany słubiczanom Piotr Kucia z Warszawy, którego wystawę można wciąż oglądać w Galerii OKNO. Tym razem nie będzie opowiadał o fotografii otworkowej, a chce zająć się kolorem. – Jest to dla mnie najmocniejszy bodziec pobudzający zmysły. Wzajemne oddziaływanie barw, które wykreujemy w trakcie zdjęć, będzie stanowiło temat naszych poszukiwań – mówi o swoich warsztatach.

Michael Kurzwelly również zaprasza w artystyczną podróż – niekoniecznie tylko fotograficzną. Jak sam mówi, ponieważ jest artystą malarzem, chce zaprosić do wspólnej artystycznej „pracy” tych, którzy są otwarci na samodzielne poszukiwania. A tematem będzie „syndrom nadmiaru” – który jest na tyle wieloznaczny, że pozwala postawić sobie wiele pytań.

Jest i coś dla początkujących artystów

Anna Panek-Kusz, która już 20 lat szefuje Galerii OKNO, przyznaje, że jeśli chodzi o tegoroczne warsztaty, cierpiała właśnie na wspomniany nadmiar pomysłów. – Postanowiłam zaproponować typologię fotograficzną, czyli kolekcjonowanie obrazów. Można kolekcjonować przeróżne rzeczy, a my podczas warsztatów będziemy szukać nadmiaru w rzeczywistości, ujawniać go, wyzwalać, grupować, kolekcjonować, porządkować – zachęca. I dodaje, że ważny jest pomysł na kolekcję. Dlatego najpierw na pierwszym spotkaniu przedstawi kilka realizacji artystycznych dotyczących kolekcjonowania obrazów.

Słubicka artystka na swoje warsztaty zaprasza te osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z fotografią i jeszcze nie czują się w niej pewnie. – Oprócz tego, że będziemy wspólnie tworzyć kolekcje, będę również przybliżać różne techniczne aspekty fotografowania – mówi A. Panek-Kusz.

Labirynt

Zapisy

Jak się zgłosić? Kontakt: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Każdy z warsztatów będzie tłumaczony na język polski lub niemiecki.

Warsztaty: kto, gdzie i kiedy?
  • Robert Abts „W pętli czasu”: 29.06, godz. 15-18 (Galeria OKNO), 30.06-01.07, godz. 10-16 (Plac Mostowy).
  • Marcin Berdyszak „Pomiędzy performance a obrazem”: 14.06, godz. 17.30-20 (Galeria OKNO), 10-12.09 godz. 17.30-20 (Galeria OKNO).
  • Piotr Kucia „Oversaturated”: 22-23.06, godz. 17-20 (Galeria OKNO).
  • Anna Panek-Kusz „Kolekcja – typologia fotograficzna”: spotkania w czwartki, początek 7.06, godz. 17.30 (Galeria OKNO).
  • Michael Kurzwelly „Nadmiar w pustce?”: 29.05, godz. 19-21 (Galeria OKNO), kolejne terminy po umówieniu.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jaki był dla Słubic 2018 rok?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama