Słubice: 11 grudnia 2018   |   Imieniny: Waldemar, Damazy
reklama
reklama

Wernisaż wystawy "Return" Piotra Kucia

Galeria Okno zaprasza pasjonatów fotografii na wernisaż wystawy "Return”. Autor, Piotr Kucia wykonał je tradycyjną techniką otworkową – dzięki czemu zdjęcia są jedyne w swoim rodzaju, jak mówi autor, ta fotografia to „czarowanie światłem”.

return kucia

Piotr Kucia to zawodowy fotograf. Jest wykładowcą akademickim oraz inicjatorem i koordynatorem wielu akcji i projektów edukacyjnych, które bazują na nowych technologiach. Ale nie zawsze korzysta z supernowoczesnych aparatów, w których fotografowi w pracy pomagają skomplikowane algorytmy aparatu.

Fotografie, które będzie można zobaczyć w Galerii Okno Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury, są przeciwieństwem tych nowoczesnych, precyzyjnie dopracowanych i wyostrzonych. Powstały przy pomocy techniki otworkowej.

Na czym ona polega? Nie używa się w niej szklanych soczewek. Tradycyjny obiektyw jest zastępowany małą dziurką zrobioną w materiale nie przepuszczającym światła. Padające przez nie światło tworzy w ciemni aparatu obraz wystarczająco mocny, by naświetlić światłoczuły materiał. A fotografie, które powstają w ten sposób są jednostkowymi ujęciami, które ciężko powtórzyć. Charakteryzują się płynną perspektywą, zacieraniem szczegółów oraz wyjątkową grą świetlną.

- Fotografia otworkowa pozwoliła mi wrócić do pracy pozbawionej wszelkich udogodnień, związanej z myśleniem o obrazie, gdzie bardzo ważny element stanowi światło – mówi o swoich pracach Piotr Kucia. - Czarowanie światłem jest jedynym z narzędzi w świecie filmu i fotografii, które współtworzą magię obrazu. Ten typ fotografii w znacznej mierze opiera się na pracy ze światłem, ciągłej pogoni za refleksami tworzącymi, to coś - dodaje.

Wystawa składa się z fotografii, które powstawały podczas licznych wyjazdów artysty albo w oderwaniu od pracy zawodowej. A dlaczego warto ją zobaczyć? - Wystawa ta, z pewnością smaczna wizualnie, jest dla mnie wyrazem skrywanej przez Piotra wewnętrznej ekspresji i radości wynikającej z możliwości bezpośredniego kontaktu autora z otoczeniem oraz możliwości chwytania ulotności, niepowtarzalności chwili przy pomocy aparatu nie obiektywowego – zachęcają organizatorzy.

Termin: 23.03.2018, godz. 18. Miejsce: Galeria OKNO, SMOK.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy artystyczne graffiti to dobry sposób na upiększenie miasta?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama