Słubice: 25 marca 2019   |   Imieniny: Maria, Wieńczysław, Ireneusz
reklama
reklama

Wernisaż wystawy "Return" Piotra Kucia

Galeria Okno zaprasza pasjonatów fotografii na wernisaż wystawy "Return”. Autor, Piotr Kucia wykonał je tradycyjną techniką otworkową – dzięki czemu zdjęcia są jedyne w swoim rodzaju, jak mówi autor, ta fotografia to „czarowanie światłem”.

return kucia

Piotr Kucia to zawodowy fotograf. Jest wykładowcą akademickim oraz inicjatorem i koordynatorem wielu akcji i projektów edukacyjnych, które bazują na nowych technologiach. Ale nie zawsze korzysta z supernowoczesnych aparatów, w których fotografowi w pracy pomagają skomplikowane algorytmy aparatu.

Fotografie, które będzie można zobaczyć w Galerii Okno Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury, są przeciwieństwem tych nowoczesnych, precyzyjnie dopracowanych i wyostrzonych. Powstały przy pomocy techniki otworkowej.

Na czym ona polega? Nie używa się w niej szklanych soczewek. Tradycyjny obiektyw jest zastępowany małą dziurką zrobioną w materiale nie przepuszczającym światła. Padające przez nie światło tworzy w ciemni aparatu obraz wystarczająco mocny, by naświetlić światłoczuły materiał. A fotografie, które powstają w ten sposób są jednostkowymi ujęciami, które ciężko powtórzyć. Charakteryzują się płynną perspektywą, zacieraniem szczegółów oraz wyjątkową grą świetlną.

- Fotografia otworkowa pozwoliła mi wrócić do pracy pozbawionej wszelkich udogodnień, związanej z myśleniem o obrazie, gdzie bardzo ważny element stanowi światło – mówi o swoich pracach Piotr Kucia. - Czarowanie światłem jest jedynym z narzędzi w świecie filmu i fotografii, które współtworzą magię obrazu. Ten typ fotografii w znacznej mierze opiera się na pracy ze światłem, ciągłej pogoni za refleksami tworzącymi, to coś - dodaje.

Wystawa składa się z fotografii, które powstawały podczas licznych wyjazdów artysty albo w oderwaniu od pracy zawodowej. A dlaczego warto ją zobaczyć? - Wystawa ta, z pewnością smaczna wizualnie, jest dla mnie wyrazem skrywanej przez Piotra wewnętrznej ekspresji i radości wynikającej z możliwości bezpośredniego kontaktu autora z otoczeniem oraz możliwości chwytania ulotności, niepowtarzalności chwili przy pomocy aparatu nie obiektywowego – zachęcają organizatorzy.

Termin: 23.03.2018, godz. 18. Miejsce: Galeria OKNO, SMOK.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy w Słubicach powinien powstać komercyjny cmentarz dla zwierząt?
 
Jaka kwota za pochówek byłaby dla Ciebie akceptowalna?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama