Słubice: 21 października 2018   |   Imieniny: Halki, Filipa, Przybysława
reklama
reklama

„Tęsknota” Margo Ryszczuk w Galerii Małej

W Dzień Kobiet Galeria Mała zaprasza na wernisaż wystawy fotografiiautorstwa Margo Ryszczuk. A tematem cyklu będą powstające od 10 lat portrety babci fotografki. Tytuł jest wymowny: „Tęsknota”. Jest to mierzenie się z bardzo osobistymi emocjami artystki, skupia się na sensie życia, bycia obecnym, przemijaniem…

margo ryszczuk

Margo Ryszczuk to artystka, która pochodzi z Drzecina. Od 11 lat mieszka w Wielkiej Brytanii, tu wychowuje córkę, studiuje fotografię i pracuje jako fotograf komercyjny. Ale nie tylko. W 2008 roku nagle straciła ojca. Od tego momentu zaczęła rejestrować w kadrach również swoje prywatne życie i momenty, które kształtują ją jako artystkę.

Śmierć ojca była również impulsem do tworzenia cyklu fotografii 97-letniej babci fotografki. Uwiecznia ją na zdjęciach już od 10 lat, pokazując w zwyczajnych, domowych, prywatnych sytuacjach.

To właśnie te portrety tworzą wystawę pt. „Tęsknota”, którą będzie można zobaczyć w Galerii Małej Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury. Jakie one są?

- Obrazy te dają osobisty wgląd w bardzo intymną przestrzeń, nasyconą emocjami osoby, która jest już zmęczona życiem i otaczająca ja rzeczywistością. Zamiarem artystki było również ukazanie zamknięcia się w rutynie zrodzonej z samotności, zmęczenia i strachu przed nieznanym. Seria ta jest wizualnym odzwierciedleniem emocjonalnej podróży artystki poprzez osobistą tragedię, której doznała - każda fotografia jest oknem na jej własne cierpienie, a także cierpienia jej babci. Skupia się ona na sensie ludzkiej egzystencji i bycia obecnym, ale zarazem ukazuje pogodzenie się z przemijalnością życia i akceptacja tego co ma nadejść – czytamy w opisie wystawy.

Fotografie babci artystki są dostępne dla szerokiej publiczności w Wielkiej Brytanii jako elementy wystawy objazdowej pt. „Celebrating Life in the Face of Death” (Świętowanie życia w obliczu śmierci). A z jakiego powodu zostaną pokazane także w Polsce?

Ja wyjaśnia sama artystka, jednym z nich jest tęsknota i pragnienie ponownego połączenia się z ojczyzną. Chodzi także o wyrażenie wdzięczności i szacunku dla babci, która była dla Margo Ryszczuk nie tylko ostoją, ale także inspiracją.

Termin: 8.03.2018 r., godz. 17. Miejsce: Galeria Mała, SMOK.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy w Słubicach potrzebna jest chirurgia dziecięca?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama