Słubice: 20 stycznia 2019   |   Imieniny: Fabian, Sebastian
reklama
reklama

„Tęsknota” Margo Ryszczuk w Galerii Małej

W Dzień Kobiet Galeria Mała zaprasza na wernisaż wystawy fotografiiautorstwa Margo Ryszczuk. A tematem cyklu będą powstające od 10 lat portrety babci fotografki. Tytuł jest wymowny: „Tęsknota”. Jest to mierzenie się z bardzo osobistymi emocjami artystki, skupia się na sensie życia, bycia obecnym, przemijaniem…

margo ryszczuk

Margo Ryszczuk to artystka, która pochodzi z Drzecina. Od 11 lat mieszka w Wielkiej Brytanii, tu wychowuje córkę, studiuje fotografię i pracuje jako fotograf komercyjny. Ale nie tylko. W 2008 roku nagle straciła ojca. Od tego momentu zaczęła rejestrować w kadrach również swoje prywatne życie i momenty, które kształtują ją jako artystkę.

Śmierć ojca była również impulsem do tworzenia cyklu fotografii 97-letniej babci fotografki. Uwiecznia ją na zdjęciach już od 10 lat, pokazując w zwyczajnych, domowych, prywatnych sytuacjach.

To właśnie te portrety tworzą wystawę pt. „Tęsknota”, którą będzie można zobaczyć w Galerii Małej Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury. Jakie one są?

- Obrazy te dają osobisty wgląd w bardzo intymną przestrzeń, nasyconą emocjami osoby, która jest już zmęczona życiem i otaczająca ja rzeczywistością. Zamiarem artystki było również ukazanie zamknięcia się w rutynie zrodzonej z samotności, zmęczenia i strachu przed nieznanym. Seria ta jest wizualnym odzwierciedleniem emocjonalnej podróży artystki poprzez osobistą tragedię, której doznała - każda fotografia jest oknem na jej własne cierpienie, a także cierpienia jej babci. Skupia się ona na sensie ludzkiej egzystencji i bycia obecnym, ale zarazem ukazuje pogodzenie się z przemijalnością życia i akceptacja tego co ma nadejść – czytamy w opisie wystawy.

Fotografie babci artystki są dostępne dla szerokiej publiczności w Wielkiej Brytanii jako elementy wystawy objazdowej pt. „Celebrating Life in the Face of Death” (Świętowanie życia w obliczu śmierci). A z jakiego powodu zostaną pokazane także w Polsce?

Ja wyjaśnia sama artystka, jednym z nich jest tęsknota i pragnienie ponownego połączenia się z ojczyzną. Chodzi także o wyrażenie wdzięczności i szacunku dla babci, która była dla Margo Ryszczuk nie tylko ostoją, ale także inspiracją.

Termin: 8.03.2018 r., godz. 17. Miejsce: Galeria Mała, SMOK.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jaki był dla Słubic 2018 rok?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama