Słubice: 19 sierpnia 2019   |   Imieniny: Konstancja, Emilia, Julian
reklama
reklama

Nowa Amerika w kinowej odsłonie

Czym jest Nowa Amerika? To „kraj pomiędzy” Polską a Niemcami, czyli konstrukcja rzeczywistości podobna do znanego szerzej Słubfurtu. Ale już nakręcono o niej film. Będzie można zobaczyć go w SMOK-u.

nowa amerika
Mieszkańcy Nowej Ameriki ze swoją flagą

Czym jest Nowa Amerika? To „konstrukcja rzeczywistości, dzięki której udało się stworzyć nową przestrzeń po obu stronach Odry i Nysy” – tak tłumaczą to ci, którzy powołali ją do życia (jednym z jej współautorów jest Michael Kurzwelly, artysta plastyk, autor Słubfurtu). Nowa Amerika została założona w marcu 2010 roku w Szczettin – czyli Szczecinie. To federacja 4 państw związkowych: Szczettinstan, Terra Incognita, Lebuser Ziemia i Schlonsk.

Oczywiście na mapie tego kraju nie ma. Jest to twór artystyczny. Ale można dowiedzieć się o nim więcej z filmu. Jego autorem jest filmowiec Kristof Kannegießer. Odwiedził z kamerą artystów, dziennikarzy, emerytów i studentów, którzy wcielają w życie projekt Nowa Amerika, zwłaszcza w okolicach Słubic i Frankfurtu. W swoim filmie reżyser również zastanawia się, czy otwarty kraj, taki jak Nowa Amerika, może być alternatywą dla narodowej izolacji i protekcjonizmu.

- Czy istnieje kraj, który nie zniechęca ludzi do uczestnictwa w życiu politycznym i społecznym przez ograniczenia lub nakazy prawa? Kraj, w którym każdy może zostać obywatelem, po prostu, z wyboru? Kraj, w którym humor i żart decydują o polityce? - takie pytania zadaje widzom reżyser. I odpowiada na nie filmem.

Chcecie dowiedzieć się więcej o Słubfurcie i Nowej Americe? Wstęp wolny dla wszystkich zainteresowanych.

Termin: 23.02.2018 r, godz. 18. Miejsce: Słubicki Miejski Ośrodek Kultury.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy to dobry pomysł, aby Słubice i Frankfurt ubiegały się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama