Słubice: 13 grudnia 2018   |   Imieniny: Łucja, Otylia, Eugeniusz
reklama
reklama

Nowa Amerika w kinowej odsłonie

Czym jest Nowa Amerika? To „kraj pomiędzy” Polską a Niemcami, czyli konstrukcja rzeczywistości podobna do znanego szerzej Słubfurtu. Ale już nakręcono o niej film. Będzie można zobaczyć go w SMOK-u.

nowa amerika
Mieszkańcy Nowej Ameriki ze swoją flagą

Czym jest Nowa Amerika? To „konstrukcja rzeczywistości, dzięki której udało się stworzyć nową przestrzeń po obu stronach Odry i Nysy” – tak tłumaczą to ci, którzy powołali ją do życia (jednym z jej współautorów jest Michael Kurzwelly, artysta plastyk, autor Słubfurtu). Nowa Amerika została założona w marcu 2010 roku w Szczettin – czyli Szczecinie. To federacja 4 państw związkowych: Szczettinstan, Terra Incognita, Lebuser Ziemia i Schlonsk.

Oczywiście na mapie tego kraju nie ma. Jest to twór artystyczny. Ale można dowiedzieć się o nim więcej z filmu. Jego autorem jest filmowiec Kristof Kannegießer. Odwiedził z kamerą artystów, dziennikarzy, emerytów i studentów, którzy wcielają w życie projekt Nowa Amerika, zwłaszcza w okolicach Słubic i Frankfurtu. W swoim filmie reżyser również zastanawia się, czy otwarty kraj, taki jak Nowa Amerika, może być alternatywą dla narodowej izolacji i protekcjonizmu.

- Czy istnieje kraj, który nie zniechęca ludzi do uczestnictwa w życiu politycznym i społecznym przez ograniczenia lub nakazy prawa? Kraj, w którym każdy może zostać obywatelem, po prostu, z wyboru? Kraj, w którym humor i żart decydują o polityce? - takie pytania zadaje widzom reżyser. I odpowiada na nie filmem.

Chcecie dowiedzieć się więcej o Słubfurcie i Nowej Americe? Wstęp wolny dla wszystkich zainteresowanych.

Termin: 23.02.2018 r, godz. 18. Miejsce: Słubicki Miejski Ośrodek Kultury.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy artystyczne graffiti to dobry sposób na upiększenie miasta?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama