Słubice: 21 stycznia 2018   |   Imieniny: Agnieszka, Inez, Jarosław
Słubice24.pl Wiadomości Kultura Jak minął Aktywny Kalendarz Adwentowy? Było świątecznie, transgranicznie i kolorowo (foto)
reklama
reklama

Jak minął Aktywny Kalendarz Adwentowy? Było świątecznie, transgranicznie i kolorowo (foto)

Święta, święta i po świętach, a wraz z początkiem świąt zakończył się polsko-niemiecki Aktywny Kalendarz Adwentowy. Tradycyjnie przez 24 dni mieszkańcy Słubic i Frankfurtu uczestniczyli w spotkaniach, które wprowadzały ich w atmosferę świątecznego oczekiwania.

Kalendarz Adwentowy

Kalendarz adwentowy to już nasza transgraniczna tradycja. Po raz piąty Słubice i Frankfurt wspólnie przygotowywały się do świąt Bożego Narodzenia. Choć zmieniają się atrakcje i pojawiają się nowe organizacje, idea imprezy pozostaje taka sama - dać mieszkańcom okazję do wspólnego przeżywania tego magicznego czasu.

I tak, codziennie od 1 do 24 grudnia w jednym z miejsc Słubic lub Frankfurtu otwierało się jedno z okienek kalendarza. Tegoroczna oferta skierowana była do wszystkich: młodszych, starszych, tych lubiących śpiewać, gotować, a nawet jeździć na łyżworolkach.

Ponad 20 różnych instytucji

Każde okienko organizowane było przez różnego rodzaju instytucje i stowarzyszenia z obu stron Odry. Wśród nich znalazły się zarówno podmioty związane z lokalnym samorządem jak i organizacje pozarządowe, m.in. frankfurckie Lebenshilfe, Stowarzyszenie po PROstu, Eltern-Kinf-Zentrum Nord, Towarzystwo Walki z Kalectwem ze Słubic, Muzeum Viadrina czy Uśmiechnięta Planeta.

Oprócz świątecznych warsztatów i kolędowania, które organizowane są co roku, w tegorocznym programie znalazły się również inne atrakcje. Na przykład Polsko-Niemiecka Informacja Turystyczna zaprosiła mieszkańców na wspólny spacer śladami polskich tradycji i historii Słubic. Towarzyszył im Mikołaj, chętnie zaczepiany przez najmłodszych – i nie tylko. A na inaugurację we Frankfurcie czekał na bożonarodzeniowy jarmak pełen własnoręcznie wykonanych ozdób świątecznych i przeróżnych smakołyków. Były jasełka i wspólne śpiewanie kolęd.

Po raz kolejny o świątecznych tradycjach z całego świata można było posłuchać podczas spotkania w bibliotece Collegium Polonicum, zorganizowanego przez Stowarzyszenie ,,My Life- historia opowiedziana”. Goście opowiadali np. o tym, jak wyglądają święta na Sri Lance. Z kolei pasjonaci kolei z Frankfurtu przygotowali specjalną wystawę o historii kolei, a każdy chętny mógł zasiąść za sterami pociągu i poczuć się jak prawdziwy maszynista. 

Nie zabrakło również akcentów kulturalnych i naukowych. Gmina Żydowska z Frankfurtu przygotowała wystawę pn. „Instytucje żydowskie we Frankfurcie nad Odrą w okresie 1800-1933”, a na Uniwersytecie Viadrina naukowcy Jan Gunnar Franke i ks. dr Tobias Kirchnof zorganizowali wykład na ten temat.

Mieszkańcy nie zawiedli

Każde z 24 okienek zgromadziło wielu chętnych. Frekwencja w niektórych przypadkach przerosła oczekiwania organizatorów. Taka sytuacja miała miejsce między innymi podczas czytania na żywo w siedzibie radia obywatelskiego Słubfurt, gdzie trzeba było zrobić małe przemeblowanie, bo zabrakło miejsc.

Aktywny kalendarz skrywał wiele propozycji świątecznych warsztatów dla całych rodzin. Rodzice i dzieci wspólnie oddawali się beztroskim zabawom oraz przygotowywali świąteczne ozdoby. W przedszkolu Pinokio polskie i niemieckie dzieci razem tworzyły bombki i gwiazdy betlejemskie, skakały na dmuchanym zamku i oglądały przedstawienia teatralne. Język nie był barierą, milusińscy świetnie dogadywali się bez słów.

Kalendarz Adwentowy 2017

Zadowoleni byli organizatorzy kalendarzowych wydarzeń i z Polski, i z Niemiec.

- Dzięki kalendarzowi mieliśmy możliwość zebrania w jednym ciągu szeregu różnorodnych wydarzeń po obu stronach rzeki. Jestem bardzo mile zaskoczony. Nie sądziłem, że uda nam się tak wspaniale spędzić wspólnie czas - mówił Adam Poholski z TWK.

Wtórowała mu przedstawicielka naszych sąsiadów, Anne Pickert z Eltern-Kind-Zentrum Nord. - Kalendarz jest nie tylko świetną okazją do wspólnego przygotowania się do świąt, ale również do zawarcia partnerstwa z organizacjami ze Słubic. Na co dzień nie mamy aż tak dużych możliwości do takich kooperacji - podkreślała.

Rozśpiewane Dwumiasto to już tradycja

Na stałe w program Aktywnego Kalendarza Adwentowego wpisało się Preludium Bożonarodzeniowe. Bilety rozeszły się w błyskawicznym tempie. W tym roku każdy z gości mógł zabrać część świątecznego nastroju ze sobą – na płycie przygotowanej i nagranej przez Słubicki Miejskie Ośrodek Kultury wspólnie z lokalnymi artystami. Więcej o preludium można przeczytać w naszej wcześniejszej relacji. ZOBACZ

Nie zabrakło oczywiście odniesienia do duchowej strony świąt. Duszpasterstwo Akademickie Parakletos zorganizowało mszę roratną, a zwieńczeniem całego kalendarza była wspólna pasterka, która w wigilię odbyła się w kościele Ducha Świętego w Słubicach.

---

Na wydarzeniach Aktywnego Kalendarza Adwentowego nie mogło oczywiście zabraknąć naszej redakcji. W świątecznych wydarzeniach sami chętnie braliśmy udział, robiliśmy zdjęcia, rozmawialiśmy z organizatorami i uczestnikami. Zapraszamy do naszej fotorelacji.

 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy podoba Ci się nowy herb powiatu słubickiego?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama