Słubice: 18 października 2018   |   Imieniny: Piotra, Michała, Ziemowita
Słubice24.pl Wiadomości Kultura Jak minął Aktywny Kalendarz Adwentowy? Było świątecznie, transgranicznie i kolorowo (foto)
reklama
reklama

Jak minął Aktywny Kalendarz Adwentowy? Było świątecznie, transgranicznie i kolorowo (foto)

Święta, święta i po świętach, a wraz z początkiem świąt zakończył się polsko-niemiecki Aktywny Kalendarz Adwentowy. Tradycyjnie przez 24 dni mieszkańcy Słubic i Frankfurtu uczestniczyli w spotkaniach, które wprowadzały ich w atmosferę świątecznego oczekiwania.

Kalendarz Adwentowy

Kalendarz adwentowy to już nasza transgraniczna tradycja. Po raz piąty Słubice i Frankfurt wspólnie przygotowywały się do świąt Bożego Narodzenia. Choć zmieniają się atrakcje i pojawiają się nowe organizacje, idea imprezy pozostaje taka sama - dać mieszkańcom okazję do wspólnego przeżywania tego magicznego czasu.

I tak, codziennie od 1 do 24 grudnia w jednym z miejsc Słubic lub Frankfurtu otwierało się jedno z okienek kalendarza. Tegoroczna oferta skierowana była do wszystkich: młodszych, starszych, tych lubiących śpiewać, gotować, a nawet jeździć na łyżworolkach.

Ponad 20 różnych instytucji

Każde okienko organizowane było przez różnego rodzaju instytucje i stowarzyszenia z obu stron Odry. Wśród nich znalazły się zarówno podmioty związane z lokalnym samorządem jak i organizacje pozarządowe, m.in. frankfurckie Lebenshilfe, Stowarzyszenie po PROstu, Eltern-Kinf-Zentrum Nord, Towarzystwo Walki z Kalectwem ze Słubic, Muzeum Viadrina czy Uśmiechnięta Planeta.

Oprócz świątecznych warsztatów i kolędowania, które organizowane są co roku, w tegorocznym programie znalazły się również inne atrakcje. Na przykład Polsko-Niemiecka Informacja Turystyczna zaprosiła mieszkańców na wspólny spacer śladami polskich tradycji i historii Słubic. Towarzyszył im Mikołaj, chętnie zaczepiany przez najmłodszych – i nie tylko. A na inaugurację we Frankfurcie czekał na bożonarodzeniowy jarmak pełen własnoręcznie wykonanych ozdób świątecznych i przeróżnych smakołyków. Były jasełka i wspólne śpiewanie kolęd.

Po raz kolejny o świątecznych tradycjach z całego świata można było posłuchać podczas spotkania w bibliotece Collegium Polonicum, zorganizowanego przez Stowarzyszenie ,,My Life- historia opowiedziana”. Goście opowiadali np. o tym, jak wyglądają święta na Sri Lance. Z kolei pasjonaci kolei z Frankfurtu przygotowali specjalną wystawę o historii kolei, a każdy chętny mógł zasiąść za sterami pociągu i poczuć się jak prawdziwy maszynista. 

Nie zabrakło również akcentów kulturalnych i naukowych. Gmina Żydowska z Frankfurtu przygotowała wystawę pn. „Instytucje żydowskie we Frankfurcie nad Odrą w okresie 1800-1933”, a na Uniwersytecie Viadrina naukowcy Jan Gunnar Franke i ks. dr Tobias Kirchnof zorganizowali wykład na ten temat.

Mieszkańcy nie zawiedli

Każde z 24 okienek zgromadziło wielu chętnych. Frekwencja w niektórych przypadkach przerosła oczekiwania organizatorów. Taka sytuacja miała miejsce między innymi podczas czytania na żywo w siedzibie radia obywatelskiego Słubfurt, gdzie trzeba było zrobić małe przemeblowanie, bo zabrakło miejsc.

Aktywny kalendarz skrywał wiele propozycji świątecznych warsztatów dla całych rodzin. Rodzice i dzieci wspólnie oddawali się beztroskim zabawom oraz przygotowywali świąteczne ozdoby. W przedszkolu Pinokio polskie i niemieckie dzieci razem tworzyły bombki i gwiazdy betlejemskie, skakały na dmuchanym zamku i oglądały przedstawienia teatralne. Język nie był barierą, milusińscy świetnie dogadywali się bez słów.

Kalendarz Adwentowy 2017

Zadowoleni byli organizatorzy kalendarzowych wydarzeń i z Polski, i z Niemiec.

- Dzięki kalendarzowi mieliśmy możliwość zebrania w jednym ciągu szeregu różnorodnych wydarzeń po obu stronach rzeki. Jestem bardzo mile zaskoczony. Nie sądziłem, że uda nam się tak wspaniale spędzić wspólnie czas - mówił Adam Poholski z TWK.

Wtórowała mu przedstawicielka naszych sąsiadów, Anne Pickert z Eltern-Kind-Zentrum Nord. - Kalendarz jest nie tylko świetną okazją do wspólnego przygotowania się do świąt, ale również do zawarcia partnerstwa z organizacjami ze Słubic. Na co dzień nie mamy aż tak dużych możliwości do takich kooperacji - podkreślała.

Rozśpiewane Dwumiasto to już tradycja

Na stałe w program Aktywnego Kalendarza Adwentowego wpisało się Preludium Bożonarodzeniowe. Bilety rozeszły się w błyskawicznym tempie. W tym roku każdy z gości mógł zabrać część świątecznego nastroju ze sobą – na płycie przygotowanej i nagranej przez Słubicki Miejskie Ośrodek Kultury wspólnie z lokalnymi artystami. Więcej o preludium można przeczytać w naszej wcześniejszej relacji. ZOBACZ

Nie zabrakło oczywiście odniesienia do duchowej strony świąt. Duszpasterstwo Akademickie Parakletos zorganizowało mszę roratną, a zwieńczeniem całego kalendarza była wspólna pasterka, która w wigilię odbyła się w kościele Ducha Świętego w Słubicach.

---

Na wydarzeniach Aktywnego Kalendarza Adwentowego nie mogło oczywiście zabraknąć naszej redakcji. W świątecznych wydarzeniach sami chętnie braliśmy udział, robiliśmy zdjęcia, rozmawialiśmy z organizatorami i uczestnikami. Zapraszamy do naszej fotorelacji.

 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy w Słubicach potrzebna jest chirurgia dziecięca?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama