Słubice: 18 października 2018   |   Imieniny: Piotra, Michała, Ziemowita
reklama
reklama

Chopin i Paderewski z niepodległościowym przesłaniem

Nie tylko sportowo i religijnie, ale również muzycznie, uczcili mieszkańcy Słubic Narodowe Święto Niepodległości. W Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury odbył się koncert poświęcony polskim kompozytorom i ich twórczości. I wygląda na to, że stanie się stałym punktów niepodległościowych obchodów.

recital anastazja_bg

Na pomysł kameralnego recitalu wpadł Tomasz Pilarski, dyrektor SMOK-a. Do tej pory nie było czegoś takiego w naszym mieście, a przecież polska muzyka i postacie za nią stojące to w okresie zaborów niezwykle ważne czynniki walki o niepodległości.

Wybór repertuaru był nieprzypadkowy – Ignacy Paderewski, Fryderyk Chopin oraz Henryk Wieniawski to kompozytorzy, których nie trzeba szerzej przedstawiać. Ich muzyka przez dziesiątki lat dawała Polakom nadzieję i przypominała o utraconej wolności. – Ci artyści walczyli o naszą wolność zarówno swoją twórczością jak i działalnością publiczną – podkreśla T. Pilarski.

Do przygotowania koncertu zaproszono trójkę naszych młodych i niezwykle uzdolnionych artystów: Anastazję Łysenko, Monikę Pończochę oraz Macieja Smoląga. 11 listopada zabrali publiczność w magiczną podróż z udziałem dźwięków wyczarowanych za pomocą skrzypiec i fortepianu.

- Wieczór był niesamowicie przyjemny. Publiczność, która wypełniła salę po brzegi, była zachwycona i nagrodziła artystów gromkimi brawami – opowiada T. Pilarski. I dodaje, że to wyraźny sygnał, aby takiej muzyki i takich koncertów było więcej. Nie tylko z okazji Święta Niepodległości. Podobnego zdania byli widzowie. Po zakończeniu recitalu dało się słyszeć słowa uznania i rozmowy, o tym, że takiej propozycji do tej pory brakowało.

- Mamy na miejscu w Słubicach fantastycznych artystów, świetną salę, dobre instrumenty, czemu więc takiej oferty nie konstruować. Chcielibyśmy, aby 11 listopada pojawiało się więcej akcentów związanych z polską kulturą i sztuką. Tym bardziej w przyszłym roku, kiedy będziemy świętować 100. rocznicę odzyskania niepodległości – podsumowuje dyrektor SMOK-a.

Organizatorem wydarzenia był Słubicki Miejski Ośrodek Kultury przy wsparciu finansowym gminy Słubice oraz powiatu słubickiego.

My także mieliśmy przyjemność brać udział w koncercie. Poniżej kilka zarejestrowanych kadrów.

 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy w Słubicach potrzebna jest chirurgia dziecięca?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama