Słubice: 17 grudnia 2018   |   Imieniny: Olimpia, Łukasz, Jolanta
reklama
reklama

Chopin i Paderewski z niepodległościowym przesłaniem

Nie tylko sportowo i religijnie, ale również muzycznie, uczcili mieszkańcy Słubic Narodowe Święto Niepodległości. W Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury odbył się koncert poświęcony polskim kompozytorom i ich twórczości. I wygląda na to, że stanie się stałym punktów niepodległościowych obchodów.

recital anastazja_bg

Na pomysł kameralnego recitalu wpadł Tomasz Pilarski, dyrektor SMOK-a. Do tej pory nie było czegoś takiego w naszym mieście, a przecież polska muzyka i postacie za nią stojące to w okresie zaborów niezwykle ważne czynniki walki o niepodległości.

Wybór repertuaru był nieprzypadkowy – Ignacy Paderewski, Fryderyk Chopin oraz Henryk Wieniawski to kompozytorzy, których nie trzeba szerzej przedstawiać. Ich muzyka przez dziesiątki lat dawała Polakom nadzieję i przypominała o utraconej wolności. – Ci artyści walczyli o naszą wolność zarówno swoją twórczością jak i działalnością publiczną – podkreśla T. Pilarski.

Do przygotowania koncertu zaproszono trójkę naszych młodych i niezwykle uzdolnionych artystów: Anastazję Łysenko, Monikę Pończochę oraz Macieja Smoląga. 11 listopada zabrali publiczność w magiczną podróż z udziałem dźwięków wyczarowanych za pomocą skrzypiec i fortepianu.

- Wieczór był niesamowicie przyjemny. Publiczność, która wypełniła salę po brzegi, była zachwycona i nagrodziła artystów gromkimi brawami – opowiada T. Pilarski. I dodaje, że to wyraźny sygnał, aby takiej muzyki i takich koncertów było więcej. Nie tylko z okazji Święta Niepodległości. Podobnego zdania byli widzowie. Po zakończeniu recitalu dało się słyszeć słowa uznania i rozmowy, o tym, że takiej propozycji do tej pory brakowało.

- Mamy na miejscu w Słubicach fantastycznych artystów, świetną salę, dobre instrumenty, czemu więc takiej oferty nie konstruować. Chcielibyśmy, aby 11 listopada pojawiało się więcej akcentów związanych z polską kulturą i sztuką. Tym bardziej w przyszłym roku, kiedy będziemy świętować 100. rocznicę odzyskania niepodległości – podsumowuje dyrektor SMOK-a.

Organizatorem wydarzenia był Słubicki Miejski Ośrodek Kultury przy wsparciu finansowym gminy Słubice oraz powiatu słubickiego.

My także mieliśmy przyjemność brać udział w koncercie. Poniżej kilka zarejestrowanych kadrów.

 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy artystyczne graffiti to dobry sposób na upiększenie miasta?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama