Słubice: 25 września 2018   |   Imieniny: Aurelia, Władysław, Kamil
reklama
reklama

Malarskie oblicza przechodniów z ul. Fredry

Collegium Polonicum zaprasza na wystawę portretów, które powstawały w pracowni malarskiej Kamy Kuik przy ul. Fredry w Poznaniu – a przedstawiają twarze jej mieszkańców i przechodniów. W ten nietypowy sposób artystka uczciła datę urodzin patrona ulicy. I pokazała co powstaje, kiedy spotkają się ludzie ze sztuką – i da się im trochę czasu.

kama kuik

Wystawa, którą od 19 października można oglądać we foyer Collegium Polonicum nosi tytuł: „Kamy Kuik Portret Ulicy Fredry w Poznaniu – fragmenty. Autorski projekt społeczny 2007-2010".

Składa się z ponad 20 portretów osób, które artystka spotkała na ul. Fredry w Poznaniu i zaprosiła do swojej pracowni. Kama Kuik malowała wszystkich chętnych, którzy wyrazili na to zgodę. Ponieważ stworzenie portretu wymaga czasu, pracownia stała się również miejscem rozmów, wspomnień, wzajemnego poznawania się.

- Portrety, jako dzieła sztuki malarskiej, znalazły się w bezpośrednim kontakcie z człowiekiem, widzem oraz stały się sposobem na integrację środowiska lokalnego: osób, firm instytucji związanych z ulicą Fredry – podkreśla artystka.

O tym, jak powstawały portrety opowiada film, który można obejrzeć poniżej.Kim jest Kama Kuik? To absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2013 r. ukończyła studia podyplomowe na kierunku Arteterapia z elementami terapii pedagogicznej w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, a w 2015 r. kurs podwyższenia kwalifikacji na Akademii im. Stieglitza w Petersburgu. Jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Twarze maluje od 2000 roku. Zrealizowała wiele projektów artystycznych, m.in. o kobietach: "8 marca - wspomnienie?", "Kobiety z tamtych lat. Niedzielne spotkania w starym kinie", "Kreska, plama, kolor - rosyjskie ścieżki polskich malarzy" dla polonii w Rosji. W 2008 jej roku portret pt. "Tata niebieski" otrzymał wyróżnienie w konkursie pt. "Moja historia z rakiem. Gdy słowa to za mało...". Artystka prowadzi warsztaty plastyczne wg programów autorskich.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy w Słubicach potrzebna jest chirurgia dziecięca?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama