Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Jacek Kaczmarski starszym kojarzy się z pieśniami, gitarą, Solidarnością, a co o nim wie młodzież? Jego utwór „Limeryki o narodach” będzie motywem przewodnim wykładów, warsztatów i gry fabularnej, które zorganizuje w Słubicach Fundacja Underground z Krakowa. Spotkanie zakończy koncert twórczości tego pieśniarza.

kaczmarski slubice_bg

Już od 3 lat Fundacja Underground z Krakowa przybliża młodzieży w całej Polsce twórczość Jacka Kaczmarskiego, wykorzystując ją jako pretekst do uczenia historii i sztuki. W tym roku motywem przewodnim „Latającej Akademii Underground” jest pieśń „Limeryki o narodach”. A jednym z celów organizatorów jest uczczenie 60. rocznicy urodzin tego poety i promocja jego twórczości wśród uczestników.

Spotkanie dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych odbędzie się 4 października w Słubicach, w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, w godz. 9-14. Fundacji Underground w zorganizowaniu spotkania w Słubicach pomaga Starostwo Powiatowe.

Historia, poezja i muzyka razem

W jego trakcie 150 młodych ludzi - nie tylko ze Słubic - będzie miało okazję wziąć udział w dwóch wykładach, prowadzonych przez wykładowców akademickich. Pierwszy z nich dotyczyć będzie limeryków jako gatunku literackiego (prowadzenie: dr hab. prof. UP Marek Karwala), a drugi geopolityki, a dokładniej mówiąc, współczesnych konfliktów międzynarodowych (poprowadzi go dr hab. prof. UP Witold Wilczyński).

Oprócz teorii, na młodzież czeka także praktyka, czyli warsztaty limerykowe i LARP historyczno-geopolityczny – edukacyjny – jest to turniej drużynowy w formie gry fabularnej. A po wykładach i zadaniach warsztatowych, młodzież będzie miała okazję wysłuchać koncertu piosenek Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu Pawła Konopackiego, wokalisty, gitarzysty, lidera zespołu Trio Łódzko-Chojnowskie.

A jak brzmi pieśń „Limeryki o narodach”, można posłuchać poniżej.



Praktyka w limerykach

Ci, których twórczość słynnego barda zainspiruje do tworzenia własnych limeryków, mogą wziąć udział w konkursie "Lekcja historii i sztuki z Jackiem Kaczmarskim". To wyzwanie szczególnie atrakcyjne dla tych, którzy planują studia na kierunkach związanych z językiem polskim - ponieważ głównymi nagrodami są preferencyjne warunki ubiegania się o przyjęcie na studia na Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego (na filologię polską o spec. nauczycielskiej i antropologiczno-kulturową, na kulturoznawstwo, specjalność teksty kultury i polonistykę o specjalności komparatystyka).

Konkurs odbywa się w kategorii indywidualnej i grupowej, ale uwaga: termin zgłoszeń indywidualnych upływa 30 września (grupy mogą zgłaszać się do 31 października). Oprócz wstępu na studia, organizatorzy przygotowali również nagrody rzeczowe, których łączna wartość wynosi10.000 zł, są to m.in.: wycieczki zagraniczne, sprzęt elektroniczny, bilety do Muzeum Narodowego w Krakowie, bilety do Kopalni Soli „Wieliczka”, bilety na festiwal „kaczmarski underground”, nagrody książkowe.

Regulamin konkursu jest dostępny na stronie fundacjaunderground.pl.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.