Słubice: 21 lipca 2018   |   Imieniny: Andrzej, Wiktor, Daniel
Słubice24.pl Wiadomości Kultura „Latające” spotkanie z twórczością Jacka Kaczmarskiego
reklama
reklama

„Latające” spotkanie z twórczością Jacka Kaczmarskiego

Jacek Kaczmarski starszym kojarzy się z pieśniami, gitarą, Solidarnością, a co o nim wie młodzież? Jego utwór „Limeryki o narodach” będzie motywem przewodnim wykładów, warsztatów i gry fabularnej, które zorganizuje w Słubicach Fundacja Underground z Krakowa. Spotkanie zakończy koncert twórczości tego pieśniarza.

kaczmarski slubice_bg

Już od 3 lat Fundacja Underground z Krakowa przybliża młodzieży w całej Polsce twórczość Jacka Kaczmarskiego, wykorzystując ją jako pretekst do uczenia historii i sztuki. W tym roku motywem przewodnim „Latającej Akademii Underground” jest pieśń „Limeryki o narodach”. A jednym z celów organizatorów jest uczczenie 60. rocznicy urodzin tego poety i promocja jego twórczości wśród uczestników.

Spotkanie dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych odbędzie się 4 października w Słubicach, w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, w godz. 9-14. Fundacji Underground w zorganizowaniu spotkania w Słubicach pomaga Starostwo Powiatowe.

Historia, poezja i muzyka razem

W jego trakcie 150 młodych ludzi - nie tylko ze Słubic - będzie miało okazję wziąć udział w dwóch wykładach, prowadzonych przez wykładowców akademickich. Pierwszy z nich dotyczyć będzie limeryków jako gatunku literackiego (prowadzenie: dr hab. prof. UP Marek Karwala), a drugi geopolityki, a dokładniej mówiąc, współczesnych konfliktów międzynarodowych (poprowadzi go dr hab. prof. UP Witold Wilczyński).

Oprócz teorii, na młodzież czeka także praktyka, czyli warsztaty limerykowe i LARP historyczno-geopolityczny – edukacyjny – jest to turniej drużynowy w formie gry fabularnej. A po wykładach i zadaniach warsztatowych, młodzież będzie miała okazję wysłuchać koncertu piosenek Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu Pawła Konopackiego, wokalisty, gitarzysty, lidera zespołu Trio Łódzko-Chojnowskie.

A jak brzmi pieśń „Limeryki o narodach”, można posłuchać poniżej.Praktyka w limerykach

Ci, których twórczość słynnego barda zainspiruje do tworzenia własnych limeryków, mogą wziąć udział w konkursie "Lekcja historii i sztuki z Jackiem Kaczmarskim". To wyzwanie szczególnie atrakcyjne dla tych, którzy planują studia na kierunkach związanych z językiem polskim - ponieważ głównymi nagrodami są preferencyjne warunki ubiegania się o przyjęcie na studia na Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego (na filologię polską o spec. nauczycielskiej i antropologiczno-kulturową, na kulturoznawstwo, specjalność teksty kultury i polonistykę o specjalności komparatystyka).

Konkurs odbywa się w kategorii indywidualnej i grupowej, ale uwaga: termin zgłoszeń indywidualnych upływa 30 września (grupy mogą zgłaszać się do 31 października). Oprócz wstępu na studia, organizatorzy przygotowali również nagrody rzeczowe, których łączna wartość wynosi10.000 zł, są to m.in.: wycieczki zagraniczne, sprzęt elektroniczny, bilety do Muzeum Narodowego w Krakowie, bilety do Kopalni Soli „Wieliczka”, bilety na festiwal „kaczmarski underground”, nagrody książkowe.

Regulamin konkursu jest dostępny na stronie fundacjaunderground.pl.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Ankieta dotycząca ograniczenia sprzedaży napojów alkoholowych w godzinach nocnych na terenie miasta Słubice

1) Czy jest Pan/Pani za ograniczeniem czasu pracy punktów sprzedaży napojów alkoholowych (sklepów) w godzinach od 23 do 6?
 
2) Czy jest Pan/Pani za ograniczeniem czasu pracy punktów sprzedaży napojów alkoholowych (sklepów) w godzinach od 24 do 6?
 
3) Czy Pana/Pani zdaniem ograniczenie sprzedaży napojów alkoholowych w godzinach nocnych wpłynie na poczucie Pana/Pani bezpieczeństwa?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama