Słubice: 18 stycznia 2018   |   Imieniny: Piotr, Małgorzata
reklama
reklama

MitOst Festiwal, czyli spotkanie ponad granicami

Na początku października w murach Collegium Polonicum będziemy gościć kolejne międzynarodowe wydarzenie - MitOst Festiwal. Impreza szczególnie przypadnie do gustu osobom interesującym się zagadnieniami wielokulturowości w Europie. Będą i artystyczne atrakcje, i okazja do merytorycznej dyskusji.

mitost 1

Festiwal MitOst po raz pierwszy odbył się w 2003 roku w węgierskim Pécs. Od tego czasu co roku gości w innym europejskim mieście. W dniach 4-8 października zawita do Słubic i Frankfurtu, a będzie mu przyświecać hasło: „care-create-celebrate” (pielęgnuj-twórz-świętuj).

Przez cztery dni zaplanowano szereg rozmaitych wydarzeń z pogranicza takich zagadnień jak: aktywne obywatelstwo, wymiana kulturowa, transformacja przestrzeni miejskiej oraz innowacje społeczne. Program festiwalu tworzą przede wszystkim pomysły samych uczestników, którzy przedstawią swoje autorskie projekty. Dlatego w trakcie festiwalu zobaczymy bardzo różnorodne wydarzenia: dyskusje, projekcje filmowe, warsztaty, wystawy, odczyty, koncerty, a nawet wycieczki.

Głównym organizatorem imprezy jest stowarzyszenie MitOst z Berlina, które tworzy różnorodną i otwartą sieć ludzi zaangażowanych w rozwój społecześnstwa obywatelskiego w Europie i krajach ościennych. Organizacja liczy już ponad 1400 członków z 45 krajów. Patronat nad przebiegiem festiwalu objęli dr Dietmar Woidke, premier Brandenburgii oraz Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego.

Dlaczego warto wziąć udział w tym wydarzeniu? - Nasz festiwal to miejsce spotkań dla wszystkich, którzy interesują się wymianą kulturową i społeczną w Europie i jej regionach sąsiedzkich – przekonują inicjatorzy. - Tu spotykają się pokolenia myślicieli i aktywistów, artyści i politycy, aby nawiązać kontakty, uczyć się od siebie i wzajemnie inspirować – dodają.

Liczą, że wiele osób włączy się do dyskusji na temat przyszłości Europy. Zapowiadają przybycie aż 400 uczestników z różnych zakątków naszego kontynentu. Wspólnie poszukają odpowiedzi na pytanie jak powinna wyglądać Europa. Działalność stowarzyszenia MitOst nie zamyka się jednak tylko w tych granicach. Podczas festiwalu obecne będą również zagadnienia związane z rozwojem społeczeństwa obywatelskiego w… Chinach.

mitost2

To jednak nie wszystko. Uwagę widzów ma również przyciągnąć nietypowa wystawa stworzona przez 14 młodych dziennikarzy z Rosji, Białorusi, Ukrainy, Mołdawii, Litwy, Estonii i Łotwy. Za pomocą nowoczesnych środków wyrazu, i z użyciem multimedialnych technologii, opowiedzą o aktualnych trendach społecznych i politycznych w tych krajach.

Nie zabraknie również polskich akcentów. Przemówienie wygłosi aktywista i poeta Krzysztof Czyżewski, laureat nagrody Dana Davida. Jest współzałożycielem fundacji „Pogranicze“, która ma na celu budowanie mostów pomiędzy ludźmi różnych religii, narodowości i kultur.

Więcej informacji oraz szczegółowy program na stronie: mitostfestival.org.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy podoba Ci się nowy herb powiatu słubickiego?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama