Słubice: 21 lipca 2018   |   Imieniny: Andrzej, Wiktor, Daniel
reklama
reklama

MitOst Festiwal, czyli spotkanie ponad granicami

Na początku października w murach Collegium Polonicum będziemy gościć kolejne międzynarodowe wydarzenie - MitOst Festiwal. Impreza szczególnie przypadnie do gustu osobom interesującym się zagadnieniami wielokulturowości w Europie. Będą i artystyczne atrakcje, i okazja do merytorycznej dyskusji.

mitost 1

Festiwal MitOst po raz pierwszy odbył się w 2003 roku w węgierskim Pécs. Od tego czasu co roku gości w innym europejskim mieście. W dniach 4-8 października zawita do Słubic i Frankfurtu, a będzie mu przyświecać hasło: „care-create-celebrate” (pielęgnuj-twórz-świętuj).

Przez cztery dni zaplanowano szereg rozmaitych wydarzeń z pogranicza takich zagadnień jak: aktywne obywatelstwo, wymiana kulturowa, transformacja przestrzeni miejskiej oraz innowacje społeczne. Program festiwalu tworzą przede wszystkim pomysły samych uczestników, którzy przedstawią swoje autorskie projekty. Dlatego w trakcie festiwalu zobaczymy bardzo różnorodne wydarzenia: dyskusje, projekcje filmowe, warsztaty, wystawy, odczyty, koncerty, a nawet wycieczki.

Głównym organizatorem imprezy jest stowarzyszenie MitOst z Berlina, które tworzy różnorodną i otwartą sieć ludzi zaangażowanych w rozwój społecześnstwa obywatelskiego w Europie i krajach ościennych. Organizacja liczy już ponad 1400 członków z 45 krajów. Patronat nad przebiegiem festiwalu objęli dr Dietmar Woidke, premier Brandenburgii oraz Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego.

Dlaczego warto wziąć udział w tym wydarzeniu? - Nasz festiwal to miejsce spotkań dla wszystkich, którzy interesują się wymianą kulturową i społeczną w Europie i jej regionach sąsiedzkich – przekonują inicjatorzy. - Tu spotykają się pokolenia myślicieli i aktywistów, artyści i politycy, aby nawiązać kontakty, uczyć się od siebie i wzajemnie inspirować – dodają.

Liczą, że wiele osób włączy się do dyskusji na temat przyszłości Europy. Zapowiadają przybycie aż 400 uczestników z różnych zakątków naszego kontynentu. Wspólnie poszukają odpowiedzi na pytanie jak powinna wyglądać Europa. Działalność stowarzyszenia MitOst nie zamyka się jednak tylko w tych granicach. Podczas festiwalu obecne będą również zagadnienia związane z rozwojem społeczeństwa obywatelskiego w… Chinach.

mitost2

To jednak nie wszystko. Uwagę widzów ma również przyciągnąć nietypowa wystawa stworzona przez 14 młodych dziennikarzy z Rosji, Białorusi, Ukrainy, Mołdawii, Litwy, Estonii i Łotwy. Za pomocą nowoczesnych środków wyrazu, i z użyciem multimedialnych technologii, opowiedzą o aktualnych trendach społecznych i politycznych w tych krajach.

Nie zabraknie również polskich akcentów. Przemówienie wygłosi aktywista i poeta Krzysztof Czyżewski, laureat nagrody Dana Davida. Jest współzałożycielem fundacji „Pogranicze“, która ma na celu budowanie mostów pomiędzy ludźmi różnych religii, narodowości i kultur.

Więcej informacji oraz szczegółowy program na stronie: mitostfestival.org.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Ankieta dotycząca ograniczenia sprzedaży napojów alkoholowych w godzinach nocnych na terenie miasta Słubice

1) Czy jest Pan/Pani za ograniczeniem czasu pracy punktów sprzedaży napojów alkoholowych (sklepów) w godzinach od 23 do 6?
 
2) Czy jest Pan/Pani za ograniczeniem czasu pracy punktów sprzedaży napojów alkoholowych (sklepów) w godzinach od 24 do 6?
 
3) Czy Pana/Pani zdaniem ograniczenie sprzedaży napojów alkoholowych w godzinach nocnych wpłynie na poczucie Pana/Pani bezpieczeństwa?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama