Słubice: 20 kwietnia 2018   |   Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław
reklama
reklama

Co mówią wiersze Elżbiety Nowak?

Czy wiecie, że w Słubicach mamy również poetów? I nie wszyscy piszą „do szuflady”. Elżbieta Nowak wydała właśnie swój tomik wierszy. Nosi on tytuł „Niech mówią wiersze”. A o tym, co mówią, można przekonać się, wypożyczając go z naszej biblioteki.

elzbieta nowak_1

Jeden z greckich poetów XX wieku, Odisseas Elitis, powiedział, że „poezja jest drugą twarzą duszy”. Widać to wyraźnie w poezji Elżbiety Nowak. Jak sama podkreśla, jej wiersze wypływają prosto z serca i pokazują nietuzinkową wrażliwość autorki na otaczający ją świat.

Nasza poetka przyznaje, że przelewać swoje uczucia na papier rozpoczęła w 2008 roku. - Zaczęłam malować obrazy słowami, pisałam to co czułam w danej chwili, do tej pory w taki sposób piszę wiersze – mówi E. Nowak.

Wiersze trafiały do szuflady, ale po namowach dzieci i znajomych w 2009 roku zaczęła je nieśmiało wstawiać na portale literackie w Internecie. I tak poetycka pasja zaczęła się rozwijać. - Tam poznałam wiele osób, które krytykując moje pisanie, uczyli mnie jak pisać, by wiersze miały sens. Dziś bardzo im za to dziękuję - wspomina autorka.

Skąd bierze pomysły na wiersze? - Natchnienie przychodzi samo, przeważnie nocą, czerpię je z przyrody, z miłości do ludzi i świata – opowiada E. Nowak. Efektami nocnej literackiej „pracy” są utwory, które do tej pory autorka publikowała w antologiach wspólnie z innymi poetami (w 2015, 2017 i dwa razy w 2016 roku).

„Niech mówią wiersze” to pierwszy samodzielny tomik Elżbiety Nowak, składający się z utworów starszych i nowszych. Zostały one podzielone tematycznie, na te dotyczące m.in. miłości, rodziny, dzieci, poświęcone mamie czy napisane dla siebie – o sobie.

Tomik (jak również wydane wcześniej antologie wierszy) są dostępne w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Słubicach. Nasza biblioteka zachęca do jego lektury zwłaszcza podczas długich, jesiennych wieczorów. A sama poetka czytanie poezji poleca szczególnie osobom szukającym spokoju i ciepła. Na razie nie planuje wieczorku poetyckiego, ale nie wyklucza tego w przyszłości.

elzbieta nowak_2

A co mówią wiersze Elżbiety Nowak? Przekonajcie się sami, poniżej dwa wybrane utwory.

W jego oczach

Miła dziewczyno z zielonych wzgórz,
ślicznie wyglądasz w ogrodzie róż.

Rosnących w górskiej dolinie,
Ich woń z wiatrem płynie.

Słońce muska twoje lica,
patrzę i się zachwycam.

Podziwiam pięknie opalone ciało,
spoglądasz na mnie nieśmiało.

Czerwone róże trzymasz w dłoni,
wabisz mnie spojrzeniem swoim.

Radość w mym sercu i uciecha,
gdy się do mnie uśmiechasz.

Zabiorę cię
Zabiorę cię nad morze,
Gdzie wiatr włosy

---

W objęciach nocy

Kolorowe parasolki
i ławeczka marzeń,
róża w ogrodzie
z magią słów,
złoty piasek
pod stopami

- kojarzę
z miedzą pośród pól.

Wena płynie w wersy,
przez ciebie natchnione,
kolejny wiersz
bardziej śmielszy, budzi radość,
uczucia i tęsknotę.

Moje myśli zapisałam,
czerwonym flamastrem,
nadzieją utkałam tło,
byś wiedział,
o czym marzę,
oddając się snom.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy popierasz wprowadzony przez rząd zakaz handlu w niedziele?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama