Słubice: 9 grudnia 2018   |   Imieniny: Aneta, Leokadia, Wiesław
reklama
reklama

Miejskie Święto Hanzy 2017

Lipiec mieszkańcom Słubic i Frankfurtu kojarzy się ze świetną zabawą i koncertami. Dzieje się tak za sprawą corocznych imprez, które goszczą nad Odrą. Przez ostatnie 4 lata mieliśmy Festiwal Most. Teraz na dobre wraca sprawdzona formuła Miejskiego Święta Hanzy. W Słubicach zagrają m.in. Zakopower, Dawid Kwiatkowski i Grzegorz Turnau.

Miejskie Święto Hanzy

Miejskie Święto Hanzy to największa impreza plenerowa w regionie, organizowana wspólnie przez Słubice i Frankfurt. Nawiązuje do średniowiecznych, hanzeatyckich korzeni Frankfurtu, który był ważnym ośrodkiem handlowym. Hasło tegorocznej imprezy brzmi: "Swawolny kogucik śpiewa". Co tym razem czeka na mieszkańców naszego "Dwumiasta"?

Sport bez granic i muzyka na żywo

Inauguracja imprezy odbędzie się 14 lipca na moście łączącym Słubice i Frankfurt. Właśnie tam burmistrzowie obu miast - Tomasz Ciszewicz i Martin Wilke - dokonają uroczystego otwarcia Miejskiego Święta Hanzy, po którym zaproszą mieszkańców na tradycyjny poczęstunek bułką ze śledziem. Tego dnia na Odrze odbędą się regaty wioślarskie z udziałem studentów, a wieczorem ulicami obu miasta przebiegną uczestnicy "Biegu bez granic".

Nie zabraknie oczywiście muzycznych akcentów. Na głównej scenie w Słubicach jako pierwsza wystąpi słubiczanka Edyta Kręgiel, dwukrotna laureatka "Szansy na sukces". Zaraz po niej zaśpiewa ulubieniec nastolatek Dawid Kwiatkowski, laureat nagrody MTV dla najlepszego polskiego i europejskiego wykonawcy. Kolejną muzyczną gwiazdą będzie Natalia Schroeder, piosenkarka pop mająca na swoim koncie wiele przebojów. Zgodnie z tradycją, równo o północy, na moście granicznym odbędzie się pokaz fajerwerków.

Miejskie Święto Hanzy

Hanzeatycka sobota z atrakcjami

W sobotę przy Odrze wyrośnie miasteczko hanzeatyckie ze stoiskami rzemieślniczymi, przy których będą odbywać się rozmaite zajęcia i warsztaty dla dzieci. Tu też stanie wesołe miasteczko, a gości będą zabawiać artyści z miast partnerskich Słubic i Frankfurtu.

Na małej scenie, przy promenadzie nad Odrą, wystąpi Grzegorz Turnau ze specjalnym koncertem dla najmłodszych. Do wspólnego muzykowania z piosenkarzem, będącym nie tylko kultowym przedstawicielem gatunku tzw. poezji śpiewanej, ale również autorem kilkadziesięciu piosenek dla dzieci, organizatorzy zapraszają całe rodziny.

Główne koncerty odbędą się na dużej scenie przy Collegium Polonicum. Jako pierwsi publiczność rozgrzeją Piękni i młodzi, niezwykle popularny zespół disco-polo. Następnie wystąpi Kasia Moś, reprezentantka Polski w tegorocznej Eurowizji oraz folkowy zespół Zakopower. Na koniec imprezy będzie można pobawić się przy piosenkach formacji Łobuzy, która zrobiła furorę singlem "Ona czuje we mnie piniądz".

Miejskie Święto Hanzy

Moc atrakcji u sąsiadów

Miejskie Święto Hanzy to także bogaty program wydarzeń po drugiej stronie Odry. Na scenie przy frankfurckim ratuszu zobaczymy taki artystów jak DJ Ötzi (piątek) czy brytyjski zespół rockowy The Sweet (sobota). Tradycyjnie u naszych sąsiadów zaplanowano rozmaite kiermasze, targi i artystyczne inscenizacje. Wiele osób chętnie skorzysta z bogatego zaplecza gastronomicznego, a najmłodsi oddadzą się szaleństwom w wesołym miasteczku, które stanie przy Oderturmie.

W niedzielę premierę będzie obchodzić nowa atrakcja sportowa pt. "Wowi-CouchSurfing", czyli wyścig pontonów i rozmaitych konstrukcji pływających po Odrze. Amatorów muzyki klasycznej ucieszy plenerowy koncert Brandenburskiej Orkiestry Państwowej.

Miejskie Święto Hanzy

Organizacja ruchu

Tak duża impreza, której większość wydarzeń będzie odbywać się w rejonie mostu granicznego, wiąże się ze zmianą w organizacji ruchu drogowego. Wiemy już, że sam most będzie zamknięty dla samochodów od godz. 9:00 14 lipca do godz. 5:00 15 lipca. Z ruchu będzie wyłączona część ulic przy granicy. Szczegółówe informacje dotyczące zmian w organizacji ruchu podamy wkrótce.

Co, gdzie, kiedy

Szczegółowy program Miejskiego Święta Hanzy znajduje się na stronie www.bunterhering.de. Dokładny plan koncertów w Słubicach podamy bliżej terminu imprezy.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy artystyczne graffiti to dobry sposób na upiększenie miasta?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama