Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Tegoroczny festiwal ART an der Grenze za nami. Kilkudziesięciu wydarzeniom artystycznym, które odbyły się na przełomie kwietnia i maja, towarzyszyło duże zainteresowanie odbiorców z obu stron Odry. Festiwal odwiedziło ponad 1200 gości.

Art an der Grenze

O przygotowaniach do festiwalu pisaliśmy już parokrotnie na przestrzeni ostatnich miesięcy, zachęcając do udziału w nim mieszkańców Słubic. Impreza, przygotowywana w głównej mierze przez polskich i niemieckich studentów Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, odbyła się już po raz piaty. Tegoroczna edycja zgromadziła wyjątkowo wielu artystów z obu stron granicy, którzy chcieli zaprezentować polsko-niemieckiej publiczności swoją twórczość.

Festiwal rozpoczął się 26 kwietnia, aby przez dwa tygodnie przyciągać wielbicieli sztuk wszelakich. W programie znalazło się aż 21 imprez, począwszy od koncertów muzycznych poprzez pokazy filmów, spektakle, wieczory autorskie aż po warsztaty i wystawy. Co ważne, wszystko było dostępne bezpłatnie. Sercem festiwalu były pomieszczenia przy Große Scharrnstraße we Frankfurcie udostępnione młodym twórcom przez spółdzielnię mieszkaniową Wohnbau Frankfurt. Jak policzyli organizatorzy, w tym miejscu odwiedziło ich około 1200 osób.

Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty rysowania komiksu, pisania powieści, malowania woskiem, rzeźbiarstwa czy żonglerki, w których artyści dzielili się z odbiorcami swoją wiedzą i doświadczeniem. Ważną częścią festiwalu były ekspozycje malarstwa, także ciepło przyjęte przez publiczność.

To ostatnie było szczególnie ważne, bo udział w festiwalu ART an der Grenze 2017 był dla wielu wystawców pierwszym publicznym występem, a co za tym idzie, także ważnym krokiem w ich artystycznym życiu.

- Te dwa tygodnie przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Otrzymaliśmy wiele pozytywnych informacji zwrotnych i w imieniu zespołu organizującego chcielibyśmy serdecznie podziękować sponsorom, partnerom oraz wszystkim, którzy nas wspierali i nam pomagali, a także gościom ART an der Grenze 2017 – mówią koordynatorzy projektu, Malwina Szczypta i Daniel Fochtmann.

Czy będzie kolejna edycja festiwalu? Tego jeszcze nie wiadomo. Jego formuła zakłada, że każdego roku jest tworzony przez nowych ludzi. Każdy, kto chciałby zgłosić się do zespołu, może napisać maila na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i zadeklarować swoją pomoc.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć udostępnionej przez organizatorów festiwalu.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.