Słubice: 15 października 2018   |   Imieniny: Florentyny, Ambrożego, Gawła
reklama
reklama

Słubicka AKFA z wystawą na Słowacji (foto)

Słubicka grupa fotograficzna AKFA zaliczyła udany debiut zagraniczny. Podczas prestiżowego Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Levicach na Słowacji artyści zaprezentowali kilkadziesiąt swoich prac.

Levice AKFA

Na wystawie znalazło się ponad 60 fotografii wykonanych przez 21 autorów, członków Amatorskiej Komórki Fotografii Artystycznej (AKFA). Większość prac powstała w ramach Akademi Fotografii i Multimediów lAbiRynT pt. „Dla mnie ten czas, ten moment”. Były już wcześniej prezentowane, ale tylko w Słubicach. Najpierw podczas festiwalu lAbiRynT, następnie w Galerii OKNO i miejskiej bibliotece.

Skąd pomysł na wystawę właśnie w tym miejscu? Szlak swoim podopiecznym przetarła Anna Panek-Kusz, instruktorka grupy i kuratorka słubickiej Galerii OKNO. W czasie ubiegłorocznego festiwalu w Lewicach zaprezentowała ponad 20 fotografii w ramach cyklu "Synteza symetrii". Co mówi o tegorocznej edycji imprezy?

- Będąc w zeszłym roku w Levicach poznałam zasady towarzyszące organizacji i naboru wystaw. Jednym z punktów była m.in prezentacja grup fotograficznych działających w różnych krajach. Postanowiłam wysłać zgłoszenie wraz z portfolio naszych prac i udało się. Jestem bardzo dumna z całej grupy, która wspaniale się rozwija, realizuje pasje. Wyjazd na festiwal to również bardzo dobre kolejne doświadczenie w drodze do poznawania tajników fotografii konfrontacja z nową publicznością oraz wymiana spostrzeżeń - powiedziała w rozmowie z naszą redakcją.

AKFA Levice

Z jakim odbiorem spotkały się fotografie słubiczan? Przedstawiciele grupy nieśmiało przyznają, że wzbudzili zainteresowanie nie tylko publiczności, ale i kuratorów wystawy. Jeden z nich, Gabriel Kosmala, powiedział nawet, że AKFA swoimi pracami wniosła nowe spojrzenie na fotografię, głównie poprzez zastosowanie i łączenie nowych mediów do kreowania obrazu. Wystawie z zaciekawieniem przyglądał się także Jacek Gajewski z Polskiego Instytutu w Bratysławie.

Choć na festiwalu AKFĘ reprezentowała tylko 10-osobowa grupa, pokazano prace także innych jej członków. Wśród ponad 60 fotografii znalazły się dzieła: Witolda Cholewy, Mikołaja Czyżewskiego, Joanny Czyżewskiej –Korbus, Janusza Duszkiewicza, Tomasza Fedyszyna, Natalii Janczyckiej, Kamili Klepackiej, Karoliny Konczyńskiej, Artura Kozłowskiego, Krystyny Kruszyny, Emilii Kusz, Pawła Lecha, Anny Łysiak, Beaty Łysiak, Kamila Mirończuka, Dariusza Olechno, Julii Olechno, Haliny Samsonowicz, Anety Szcześniewicz, Agnieszki Woźny i Andrzeja Zarywskiego.

Grupa z powodzeniem działa już blisko 20 lat. Jej początki 1998 rok i pierwsze, nieśmiałe eksperymenty z fotografią. Zmieniają się uczestnicy, wkraczają kolejne pokolenia, ale idea i pasja fotografii pozostaje niezmienna. Zdjęcia członków grupy możemy co roku oglądać m.in. w wydawanych przez Galerię OKNO kalendarzach.

Wystawę w Lewicach można oglądać do końca maja, ale grupa nie spoczywa na laurach i ma już w planach kolejne prezentacje (o tym już wkrótce).

Jak było na Słowacji? Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wyjazdu udostępnionych naszej redakcji przez Annę Panek-Kusz.

 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy w Słubicach potrzebna jest chirurgia dziecięca?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama