Słubice: 13 grudnia 2018   |   Imieniny: Łucja, Otylia, Eugeniusz
reklama
reklama

Imigranci "atakują i kradną"? Wyjaśniamy

W miniony weekend internet obiegła informacja o rzekomych atakach i kradzieżach dokonywanych przez imigrantów w Słubicach. Newsa opublikował jeden z prawicowych portali. Postanowiliśmy sprawdzić czy to prawda.

uchodźcy Słubice

Linka do newsa otrzymaliśmy od wielu naszych czytelników, którzy z niedowierzeniem pytali o wiarygodność podanych tam informacji. Na stronie pada stwierdzenie, że "imigranci kradną i atakują mieszkańców". Dalej czytamy, że to "skutki polityki imigracyjnej Niemiec" i że sprawcami napadów są "wyłącznie muzułmanie przybyli z niemieckiej strony Odry". Autorzy newsa powołują się na materiały TVP, których jednak nie sposób potwierdzić.

Informację z ogromnym zaskoczeniem przyjęli sami mieszkańcy Słubic, którzy opisywanych zdarzeń ani nie widzieli, ani o nich nie słyszeli. Widać to również w komentarzach pod artykułem, gdzie wielu słubiczan próbuje wyjaśnić pozostałym internautom, że wiadomość jest nieprawdziwa. O rzekome ataki i kradzieże zapytaliśmy kilku okolicznych przedsiebiorców. Żaden z nich nie potwierdził tych informacji.

O wyjaśnienie poprosiliśmy także rzeczniczkę słubickiej policji, Magdaleną Jankowską.

- Podane w materiale informacje są nieprawdziwe. Nie mamy żadnych informacji o dokonywanych przez imigrantów rozbojach czy kradzieżach na terenie Słubic. Nie mieliśmy też żadnych zgłoszeń od mieszkańców w tego typu sprawach, na terenie przygranicznym jest spokojnie - podkreśla M. Jankowska.

Artykuł wywołał dużą falę nienawiści i ogromną liczbę komentarzy zawierających rasistowskie i obelżywe sformułowania, także w stosunku do mieszkańców Słubic, których oskarża się, że nie potrafią "poradzić sobie z problemem". Jeden z internautów pisze "mieszkańcy Słubic, jak jesteście ciule to bardzo dobrze wam". Inny z kolei stwierdza: "w tych slubicach to wam mezczyzn na gei przerobili".

To już nie pierwszy raz, gdy internet obiega tego typu informacja. W ubiegłym roku jeden z internetowych portali pisał o studiującej w Słubicach młodej szczeciniance, która rzekomo miała zostać zgwałcona przez uchodźców. To również okazało się nieprawdą, jednak mnóstwo osób uwierzyło w tę informację i udostępniało ją dalej.

Prawdą jest, że uchodźcy odwiedzają nasze miasto. Głównie ci, którzy posiadają już prawo pobytu w Niemczech i mogą legalnie przekraczać polsko-niemiecką granicę (muszą mieć dodatkowo przy sobie paszport). Ale robią to z tych samych powodów co Niemcy - chodzi głównie o tańsze papierosy i alkohol. Można też ich spotkać w słubickich marketach robiących zakupy.

Jeśli chodzi o statystyki, to obecnie we Frankfurcie na Odrą przebywa 474 uchodźców (dane z 10.03.2017). Są to osoby dopiero ubiegające się o azyl i prawo pobytu. 300 z nich jest ulokowanych w 153 mieszkaniach na terenie miasta, a 93 w specjalnym ośrodku. 81 osób to grupa nowo przybyłych imigrantów, która przebywa w oddzielnym miejscu.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy artystyczne graffiti to dobry sposób na upiększenie miasta?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama