Słubice: 19 lipca 2018   |   Imieniny: Alfred, Wincenty, Włodzisław
Słubice24.pl Wiadomości Aktualności Ruszyła wielka akcja profilaktyki stomatologicznej. Dentyści przebadają 600 dzieci z gminy Słubice
reklama
reklama

Ruszyła wielka akcja profilaktyki stomatologicznej. Dentyści przebadają 600 dzieci z gminy Słubice

8 marca ruszyła zakrojona na szeroką skalę akcja profilaktyczna pt. "Zaopiekuj się z nami swoimi ząbkami 2017" organizowana przez Stomatologię Słubice we współpracy z firmami 3M ESPE i Colgate oraz Urzędem Miejskim w Słubicach. W ramach przedsięwzięcia zostanie zbadanych 600 dzieci.

stomatologia przeglady
W ramach akcji zostanie przebadanych 600 dzieci (fot. UM Słubice)

Pierwsza część akcji to przeglądy stomatologiczne, które potrwają przez pięć. Codziennie w siedzibie Stomatologii Słubice przy ul. Piskiej zostanie przyjętych 120 dzieci z przedszkoli, szkół podstawowych oraz gimnazjów.

Co czeka młodych pacjentów? Dentyści przede wszystkim sprawdzają stan uzębienia dzieci, prawidłowość zgryzu oraz poziom płytki nazębnej i kamienia. Uczą ich także jak dbać o higienę jamy ustnej. Tym dzieciom, które będą tego potrzebować, zostaną polakowane zęby. Niektórych pacjentów czeka też impregnowanie specjalnym azotanem srebra, który usuwa szkodliwe bakterie.

Jak wygląda sytuacja po pierwszym dniu? Zapytaliśmy o to Agatę Grzegorek-Starzyńską, która nadzoruje przeglądy.

- Tylko jedno dziecko nie wymagało żadnego leczenia - ani stomatologicznego, ani ortodontycznego. U znacznej większości dzieci było coś do zrobienia, ale na palcach jednej ręki mogłabym policzyć dzieci kompletnie pod tym względem zaniedbane - powiedziała.

Organizatorzy podkreślają, że sam przegląd to dopiero pierwszy krok. Po badaniu każde dziecko dostaje pisemną informację dla rodziców, w której dentysta wskazuje jakie leczenie należy podjąć. Ponadto 40 dzieci, u których stomatolodzy zdiagnozują największe zaniedbania, zostanie poddana kompleksowemu i, co najważniejsze, bezpłatnemu leczeniu.

Środki na dalsze leczenie wybranej grupy wykłada gmina Słubice, która na ten cel zabepieczyła już 30 tys. złotych. Koszty badań profilaktycznych (108 tys. zł) biorą na siebie partnerzy akcji - Stomatologia Słubice, 3M ESPE oraz Colgate.

Oprócz badań profilaktycznych uczestników akcji czekają jeszcze dodatkowe atrakcje.

Jedną z nich jest konkurs plastyczny pod hasłem "Zdrowe zęby – piękny uśmiech". Mogą brać w nim udział zarówno przedszkolaki jak i uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z terenu gminy Słubice. Prace zgłoszone do konkursu mogą być wykonane dowolną techniką. Należy je odpowiednio podpisać (imię i nazwisko, nazwa placówki oświatowej, w przypadku młodszych dzieci – nazwisko opiekuna) i dostarczyć do Urzędu Miejskiego w Słubicacach najpóźniej do 10 marca. Organizatorzy przewidzieli aż trzy nagrody główne oraz 20 wyróżnień.

Finał całego przedsięwzięcia odbędzie się 31 marca o 14.00 w Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury. Wtedy też poznamy wyniki konkursu plastycznego, a jego zwycięzcy otrzymają nagrody ufundowane przez Stomatologię Słubice oraz pozostałych sponsorów (m.in. zestawy do pielęgnacji zębów). Zaplanowano również specjalne wykłady na temat profilaktyki chorób jamy ustnej, które wygłoszą przedstawiciele firm wspierających akcję.

Patronami medialnymi akcją są portal Słubice24 oraz telewizja HTS.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Ankieta dotycząca ograniczenia sprzedaży napojów alkoholowych w godzinach nocnych na terenie miasta Słubice

1) Czy jest Pan/Pani za ograniczeniem czasu pracy punktów sprzedaży napojów alkoholowych (sklepów) w godzinach od 23 do 6?
 
2) Czy jest Pan/Pani za ograniczeniem czasu pracy punktów sprzedaży napojów alkoholowych (sklepów) w godzinach od 24 do 6?
 
3) Czy Pana/Pani zdaniem ograniczenie sprzedaży napojów alkoholowych w godzinach nocnych wpłynie na poczucie Pana/Pani bezpieczeństwa?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama