Słubice: 22 kwietnia 2018   |   Imieniny: Kaja, Leon, Łukasz
reklama
reklama

Pracowałeś w Niemczech? Dowiedz się jak uzyskać emeryturę

9 marca w Inspektoracie ZUS w Słubicach odbędą się po raz kolejny Międzynarodowe Dni Poradnictwa Emerytalno-Rentowego. Eksperci niemieckich instytucji ubezpieczenia rentowego oraz pracownicy ZUS będą udzielać bezpłatnych porad w języku polskim i niemieckim.

zus

Dni poradnictwa skierowane są do każdego, kto obecnie lub w przeszłości mieszkał, pracował lub prowadził działalność w Niemczech oraz do przedsiębiorców, którzy planują przenieść działalność lub jej część do Niemiec. Z porad mogą także skorzystać obywatele Niemiec, którzy zamieszkują w Polsce.

- Udział w Międzynarodowych Dniach Poradnictwa Emerytalno Rentowego to doskonała okazja, aby uzyskać informacje dotyczące uprawnień do świadczeń osób posiadających okresy ubezpieczenia w Niemczech - wyjaśnia Agata Muchowska, rzecznik lubuskiego ZUS.

Specjaliści odpowiedzą na pytania dotyczące zasad zaliczania okresów pracy czy też o tryb składania wniosków o świadczenia z Niemiec. Zainteresowani dowiedzą się  jakie dowody należy dołączyć do wniosku i co mogą zrobić, jeśli utracili potrzebne dokumenty.

Podczas dyżuru będzie można dowiedzieć się co wpływa na wysokość świadczenia i kiedy mają zastosowanie przepisy prawa europejskiego. Pracujący emeryci uzyskają wyjaśnienie, kiedy świadczenie podlega zmniejszeniu, a kiedy zawieszeniu.

Porady będą udzielane w godzinach 9.00 do 16.00 w siedzibie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Słubicach przy ul. Kościuszki 2. Osoby, które nie mogą zjawić się osobiście, będą mogły otrzymać poradę telefonicznie. Kontakt z doradcą - tel. 95 75 92 722 lub 95 75 92 711.

Poradnictwo będzie odbywać się w języku niemieckim i polskim. Uwaga - trzeba mieć przy sobie dowody ubezpieczeniowe oraz dowód osobisty.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy popierasz wprowadzony przez rząd zakaz handlu w niedziele?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama