Słubice: 20 kwietnia 2018   |   Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław
reklama
reklama

Ruszyła budowa obwodnicy Rzepina

Podczas, gdy mieszkańcy Słubic nadal czekają na upragnioną obwodnicę, w sąsiednim Rzepinie ruszyły prace ziemne związane z powstaniem tamtejszej drogi omijającej miasto. Obwodnica połączy autostradę A2 z ul. Słubicką.

rzepin obwodnica
Ruszyły prace przy obwodnicy Rzepina (fot. Lubuskie.pl)

Rozpoczęcie budowy to symboliczne zwieńczenie wieloletnich starań władz gminy Rzepin o obwodnicę. Umowę na realizację inwestycji - między Zarządem Dróg Wojewódzkich w Zielonej Górze (inwestor) a spółką Strabag Infrastruktura Południe (wykonawca), podpisano jeszcze w lipcu ubiegłego roku. Jak informują urzędnicy, nowa obwodnica wpłynie na poprawę komunikacji, odprowadzając z miasta uciążliwy tranzyt.

Położenie nowej drogi

Obwodnica o długości 2,4 km zapewni dojazd do autostrady A2 i przebiegać będzie prawie w całości przez niezabudowany teren. Jej początkiem będzie nowe rondo na ulicy Słubickiej w Rzepinie. Zakończenie drogi znajdować się będzie na innym rondzie, stanowiącym skrzyżowanie dróg wojewódzkich nr 134 i 139, które zostanie rozbudowane o nowy wjazd.

- Inwestycja ułatwi podróżującym komunikację z autostradą A2, skróci czas dojazdu np. do stolicy i jest naturalną kontynuacją rozwijania sieci dróg powiązanych z autostradami - mówi Wojciech Trojanowski, członek zarządu STRABAG Sp. z o. o.

Co zostanie wybudowane?

Budowa nowej drogi połączona jest z wykonaniem towarzyszącej jej infrastruktury. Na całej długości wybudowanych zostanie 8 zjazdów na boczne drogi leśne. Oprócz tego pod jezdnią obwodnicy i projektowanego ronda znajdą się betonowe przepusty. Na całej długości drogi wybudowane zostaną rowy regulujące odpływ wód opadowych i roztopowych. Zmodernizowany i rozbudowany zostanie układ oświetlenia.

obwodnica rzepin_mapa
Obwodnica Rzepina zaznaczona kolorem zielonym (źródło: Strabag.pl)

Wykonawca, zgodnie z wymogami prawa, nie może zapomnieć również o zwierzętach. Dla nich przewidziane jest wybudowanie przejścia oraz odtworzenie szaty roślinnej w jego okolicy. Projekt zakłada użycie gatunków lokalnie występujących traw, bylin, krzewów i drzew, aby jak najbardziej upodobnić teren okalający drogę do obszarów leśnych, przez które przebiega obwodnica.

Za ile i kiedy?

Prace przy budowie obwodnicy już się rozpoczęły. Na razie trwa karczowanie pni i usuwanie wierzchniej warstwy gleby. Mieszkańcy Rzepina będą mogli cieszyć się nową drogą jeszcze w tym roku, gdyż termin oddania inwestycji zaplanowano na 31 października. Wartość całej inwestycji, współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej, wynosi 6 mln złotych netto.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy popierasz wprowadzony przez rząd zakaz handlu w niedziele?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama