Słubice: 19 czerwca 2018   |   Imieniny: Gerwazy, Protazy, Julianna
reklama
reklama

Ruszyła budowa obwodnicy Rzepina

Podczas, gdy mieszkańcy Słubic nadal czekają na upragnioną obwodnicę, w sąsiednim Rzepinie ruszyły prace ziemne związane z powstaniem tamtejszej drogi omijającej miasto. Obwodnica połączy autostradę A2 z ul. Słubicką.

rzepin obwodnica
Ruszyły prace przy obwodnicy Rzepina (fot. Lubuskie.pl)

Rozpoczęcie budowy to symboliczne zwieńczenie wieloletnich starań władz gminy Rzepin o obwodnicę. Umowę na realizację inwestycji - między Zarządem Dróg Wojewódzkich w Zielonej Górze (inwestor) a spółką Strabag Infrastruktura Południe (wykonawca), podpisano jeszcze w lipcu ubiegłego roku. Jak informują urzędnicy, nowa obwodnica wpłynie na poprawę komunikacji, odprowadzając z miasta uciążliwy tranzyt.

Położenie nowej drogi

Obwodnica o długości 2,4 km zapewni dojazd do autostrady A2 i przebiegać będzie prawie w całości przez niezabudowany teren. Jej początkiem będzie nowe rondo na ulicy Słubickiej w Rzepinie. Zakończenie drogi znajdować się będzie na innym rondzie, stanowiącym skrzyżowanie dróg wojewódzkich nr 134 i 139, które zostanie rozbudowane o nowy wjazd.

- Inwestycja ułatwi podróżującym komunikację z autostradą A2, skróci czas dojazdu np. do stolicy i jest naturalną kontynuacją rozwijania sieci dróg powiązanych z autostradami - mówi Wojciech Trojanowski, członek zarządu STRABAG Sp. z o. o.

Co zostanie wybudowane?

Budowa nowej drogi połączona jest z wykonaniem towarzyszącej jej infrastruktury. Na całej długości wybudowanych zostanie 8 zjazdów na boczne drogi leśne. Oprócz tego pod jezdnią obwodnicy i projektowanego ronda znajdą się betonowe przepusty. Na całej długości drogi wybudowane zostaną rowy regulujące odpływ wód opadowych i roztopowych. Zmodernizowany i rozbudowany zostanie układ oświetlenia.

obwodnica rzepin_mapa
Obwodnica Rzepina zaznaczona kolorem zielonym (źródło: Strabag.pl)

Wykonawca, zgodnie z wymogami prawa, nie może zapomnieć również o zwierzętach. Dla nich przewidziane jest wybudowanie przejścia oraz odtworzenie szaty roślinnej w jego okolicy. Projekt zakłada użycie gatunków lokalnie występujących traw, bylin, krzewów i drzew, aby jak najbardziej upodobnić teren okalający drogę do obszarów leśnych, przez które przebiega obwodnica.

Za ile i kiedy?

Prace przy budowie obwodnicy już się rozpoczęły. Na razie trwa karczowanie pni i usuwanie wierzchniej warstwy gleby. Mieszkańcy Rzepina będą mogli cieszyć się nową drogą jeszcze w tym roku, gdyż termin oddania inwestycji zaplanowano na 31 października. Wartość całej inwestycji, współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej, wynosi 6 mln złotych netto.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy podoba Ci się projekt przebudowy Placu Bohaterów?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama