Słubice: 19 czerwca 2018   |   Imieniny: Gerwazy, Protazy, Julianna
reklama
reklama

Strażacy apelują - uważajmy na sadzę w kominach

Trwa zima, sezon grzewczy w pełni. Straż pożarna jak co roku apeluje o rozwagę i zachowanie zasad bezpieczeństwa. Od grudnia ubiegłego roku na terenie woj. lubuskiego doszło już do 250 pożarów sadzy w kominach. Co zrobić by tego uniknąć?

wybuch gazu_003

Zima to czas wzmożonego użytkowania urządzeń ogrzewających nasze mieszkania i domy. Jak co roku straż pożarna prosi o zwrócenie szczególnej uwagi na bezpieczeństwo.

Niedawno informowaliśmy o akcji "Bezpieczny dom" prowadzonej przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Słubicach. Przez kilka tygodni strażacy montowali czujki dymu i tlenku węgla w wybranych domach i mieszkaniach. W tej chwili zwracają uwagę na inny problem – pożar sadzy w kominie. Od 1 grudnia 2016 roku doszło do 250 takich zdarzeń na terenie naszego województwa.

Bezpieczny komin – o czym pamiętać

Prawo nakłada na właścicieli mieszkań i domów obowiązek okresowego usuwania zanieczyszczeń z kominów. W przypadku opalania paliwem stałym – co najmniej raz na 3 miesiące, a paliwem płynnym i gazowym – co najmniej raz na 6 miesięcy. Taki sam obowiązek oczyszczania dotyczy również przewodów wentylacyjnych, przynajmniej raz do roku. Oczyszczanie wykonują osoby mające uprawnienia kominiarskie.

- Skutki pożaru sadzy mogą być bardzo poważne. W grę wchodzi czyjeś zyćie, bezpieczeństwo i często gromadzony przez wiele lat majątek, dlatego nie warto lekceważyć obowiązku przeglądu i czyszczenia przewodów kominowych - przestrzega Michał Borowy, rzecznik słulbickich strażaków.

Gdy zapali się sadza - co robić

Pożar sadzy w kominie powoduje bardzo głośny szum wywołany gwałtowną reakcją spalania. Z komina wydostają się płomienie, iskry i gęsty ciemny dym. Wysoka temperatura może spowodować rozszczelnienie komina i rozniesienie ognia na inne części budynku, a także zatrucie mieszkańców tlenkiem węgla.

Gdy dojdzie do takiego pożaru, trzeba jak najszybciej wygasić ogień w piecu lub kominku. Zabronione jest wlewanie wody do komina, gdyż grozi to jego rozerwaniem. Należy także bezzwłocznie powiadomić straż pożarną dzwoniąc pod numer 998 lub 112.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy podoba Ci się projekt przebudowy Placu Bohaterów?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama