Słubice: 22 czerwca 2018   |   Imieniny: Paulina, Jan, Tomasz
Słubice24.pl Wiadomości Aktualności Trwa walka o referendum - jest skarga na decyzję komisarza
reklama
reklama

Trwa walka o referendum - jest skarga na decyzję komisarza

Inicjatorzy akcji referendalnej w sprawie odwołania Rady Powiatu Słubickiego nie składają broni. 9 stycznia złożyli skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie dotyczącą odrzucenia przez komisarza wniosku o referendum.

referendum podpisy

Przypomnijmy, batalia o odwołanie Rady Powiatu trwa od kilku miesięcy. Inicjatorzy akcji, radni Krystyna Skubisz i Robert Tomczak, wraz z wnioskiem o referendum złożyli 4201 podpisów poparcia zebranych wśród mieszkańców powiatu. Komplet dokumentów trafił do Komisarza Wyborczego w Gorzowie Wlkp. Ten jednak odrzucił wniosek. Dlaczego?

Wyjaśnialiśmy to już w grudniowej publikacji, poniżej krótkie przypomnienie.

Ustalenia komisarza

Pod wnioskiem powinny znaleźć się minimum 3692 ważne podpisy. Stanowi to 10% ogółu uprawnionych do głosowania osób w powiecie słubickim. Ze wszystkich podpisów złożonych na listach poparcia komisarz uznał za ważne tylko 3410, co spowodowało automatyczne odrzucenie wniosku.

Jakie były główne uchybienia? Brak numeru PESEL, błędy w adresie czy nazwisku, udzielenie poparcia kilkukrotnie przez te same osoby, na listach były też dane osób, które nie figurują w spisie wyborców.

Skarga do WSA

Organizatorzy akcji nie zgodzili się z ustaleniami komisarza. 9 stycznia złożyli skargę na jego decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie. Według inicjatorów referendum podpisy były sprawdzane przez komisarza zbyt restrykcyjnie i wiele w nich można było uznać za ważne.

Co dalej?

Po wpłynięciu skargi do WSA w Gorzowie Wielkopolskim skład orzekający będzie miał 14 dni na jej rozpatrzenie. W przypadku, gdy któraś ze stron nie będzie zadowolona z rozstrzygnięcia, będzie mogła odwołać się do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

O decyzji WSA i przyszłości referendum będziemy informować w naszych kolejnych publikacjach.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy podoba Ci się projekt przebudowy Placu Bohaterów?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama