Słubice: 19 czerwca 2018   |   Imieniny: Gerwazy, Protazy, Julianna
reklama
reklama

250 mln na ochronę przeciwpowodziową dla Słubic

Dokładnie rok temu pisaliśmy o rządowych planach dotyczących modernizacji przeciwpowodziowej Słubic i całego regionu. 3 stycznia poznaliśmy więcej szczegółów dotyczących tego projektu. Nasze miasto otrzyma 250 mln złotych na ochronę przeciwpowodziową.

odra 001
Kanał Odry w Słubicach (fot. archiwum)

Urząd Marszałkowski otrzymał z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji porozumienie dotyczące warunków finansowania działań w ramach „Projektu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry i Wisły”. Całość prac związanych z projektem została rozłożona na lata 2016 -2022. Lubuski samorząd uzyska na ich finansowanie łączną kwotę 461 mln złotych.

3 stycznia w sprawie realizacji tej inwestycji spotkali się wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn, dyrektor LZMiUW Waldemar Starosta, oraz szef Departamentu Rolnictwa Zasobów Naturalnych, Rybactwa i Rozwoju Wsi  Wojciech Kozieja. Poznaliśmy więcej szczegółów.

Co w ramach dofinansowania?

W Słubicach pieniądze zostaną wydane na wykonanie prac poprawiających ochronę przeciwpowodziową miasta. Zakres inwestycji obejmie wzmocnienie istniejących nadodrzańskich wałów na długości 5,5 km (odcinek Odry od 582,5 do 588,0 km) oraz budowę nowego wału okrężnego długości około 5,9 km.

Odbudowana zostanie Racza Struga na długości około 765 m poniżej wału okrężnego oraz na długości około 1,3 km powyżej mostu na drodze Słubice – Drzecin. Przewidziana jest także odbudowa Czarnego Kanału na długości około 4156 metrów.

Inne samorządy także skorzystają

Powody do radości mają także mieszkańcy Nowej Soli i Krosna Odrzańskiego. Nowa Sól będzie mogła rozbudować lewobrzeżny wał powodziowy na długości ok. 3 km i wyregulować koryto rzeki Czarna Struga. W mieście powstanie również przepompownia przeciwpowodziowa. Natomiast Krosno Odrzańskie zwiększy swoje bezpieczeństwo przed zalaniem wodami Odry dzięki budowie wału na odcinku Wężyska – Chlebowo w pobliżu miasta.

Skąd pieniądze?

Ten ogromny projekt ma różne źródła finansowania. Największa część pieniędzy, około 354 mln złotych, pochodzi z rezerwy celowej budżetu państwa na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Na tę kwotę składają się środki krajowe w wysokości około 58 mln zł, środki z pożyczki z Banku Światowego w kwocie 174 mln zł oraz 121 mln zł z kredytu udzielonego przez Bank Rozwoju Rady Europy. Pozostała część pochodzi z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 i jest to kwota 107 mln zł.

---

O dalszej fazie realizacji tego przedsięwzięcia będziemy informować.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy podoba Ci się projekt przebudowy Placu Bohaterów?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama